אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העוזרים המשפטיים ישבתו מחר: "יחס משפיל והתעמרות קיבוצית" צילום: bigstock

העוזרים המשפטיים ישבתו מחר: "יחס משפיל והתעמרות קיבוצית"

650 העוזרים המשפטיים מלינים על פגיעה בתנאי העסקתם וייצאו לשביתת אזהרה בת יום אחד: "לא נותרה לנו ברירה"

08.03.2017, 11:51 | אסנת ניר

כ-650 העוזרים המשפטיים בכל ערכאות בתי המשפט ברחבי הארץ ישבתו מחר (ה') ליום אחד כשביתת אזהרה וינקטו בצעדים ארגוניים.

קראו עוד בכלכליסט

באוגוסט האחרון הכריזו העוזרים המשפטיים על סכסוך עבודה, לאחר טענות כי הנהלת בתי המשפט סירבה באופן ממושך לנהל איתם משא ומתן להסכם קיבוצי. זאת במקביל לפגיעה בתנאי העסקתם.

לטענת העוזרים המשפטיים, הנהלת בתי המשפט ביצעה באופן חד-צדדי שינויים ארגוניים המכפיפים מנהלית את העוזרים המשפטיים למחלקות משאבי האנוש, במקום לשופטים עצמם, תוך ביטול אישורים שכבר ניתנו לעוזרים על ידי השופטים. עוד נטען, כי לצד זאת הופר מצד ההנהלה נוהג השעון הגמיש הנדרש לעובדים לאור סוג מלאכתם, כך שכיום אין עוד אפשרות לגמישות.

פטיש בית משפט. העוזרים הכריזו על סכסוך עבודה באוגוסט, צילום: bigstock פטיש בית משפט. העוזרים הכריזו על סכסוך עבודה באוגוסט | צילום: bigstock פטיש בית משפט. העוזרים הכריזו על סכסוך עבודה באוגוסט, צילום: bigstock

תפקיד העוזר המשפטי הוא לתמוך ולסייע לשופט בעבודתו על ידי מחקר, כתיבה והיבטים הנוגעים להליכים שונים שקשורים בניהול התיקים. התפקיד מושתת על יחסי אמון בין העוזר המשפטי והשופט ונדרשת בו נאמנות גבוהה, משום שהעוזר המשפטי מעורב בכל ההליך השיפוטי ונחשף לסוגיות חשובות ורגישות.

העוזרים המשפטיים טוענים בנוסף, כי הנהלת בתי המשפט הקימה "ועדת אתיקה" שמשמעויותיה לא ברורות, ללא כל התייעצות עם הוועד, וכך נמנעת מהעובדים האפשרות לעבוד יחד עם שופט שמונה לערכאה גבוהה יותר או אחרת, החלטה שמאלצת אותם למצוא לעצמם "סידור אחר" - או להימצא בסיכון לפיטורים.

יו"ר ועד העוזרים המשפטיים, עו"ד שרית טוביס, מסרה: "העוזרים המשפטיים, יד ימינם של השופטים, סובלים שנים מיחס משפיל ומהתעמרות קיבוצית מצד מעסיק שלא רואה בהם בני אדם המבצעים מלאכתם נאמנה ובתחושת שליחות, ובכך פוגעת הנהלת בתי המשפט בשופטיה ובכלל הציבור. לא נותרה לנו ברירה - מחר נשבות לאות מחאה ונזעק כדי להשיב את הצדק למערכת: הידברות כנהוג ביחסי עבודה קיבוציים וביטול מוחלט של כל הרעות התנאים שהונחתו עלינו".

ממנהלת בתי המשפט נמסר בתגובה כי: "שביתת העוזרים המשפטיים לא תשבש את פעילות מערכת בתי המשפט, אשר תתנהל כסדרה. הנהלת בתי המשפט ויתר הגורמים הרלוונטיים לעניין, מוכנים לשבת לישיבות משא ומתן בכל עת עם העוזרים המשפטיים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
פסק הדין אומר משהו אחר
פסק הדין אומר - לא לפטר. פסק הדין אומר שאפשר להשאיר את כל מי שהיא עוזרת משפטית טובה. פסק הדין אומר שצריך לשאול את השופט האם הוא רוצה לפטר את העוזרת המשפטית שלו. מה מנהל בתי המשפט עשה - הלך ופרסום כאילו פסק הדין מחייב אותו לפטר. הזוי... מדינת חלם
האמת  |  05.05.17
5.
מיכאל: אל תטעה
פליטמן היה זאב בודד בפסיקתו. 2 שופטים היו נגדו. נניח שנציג ציבור לא קיבל את דעתו. האם הוא מעל בתפקידו? האם הוא נציג שאוטומטית תומך בהסתדרות?! אם כן - הוא מיותר לגמרי משום שאינו מפעיל שיקול דעת. הוא יושב שם כדי לשקול ולהחליט לפי מצפונו. עו"ד יניב מנסה להפיל ראש ממשלה (ונכשל חדשות לבקרים), אבל זה לא ממין העניין. מי שדעתו לא נוחה מפסק הדין של הארצי - יפנה לבג"צ. אולי יצליח שם? מעבר לזה - יש לכבד פסקי דין. זו מנטרה ידועה. ולא רק מנטרה אלא דרך חיים. עקיפת פסקי דין כגון בדרך של שביתה - פסולה.
מגיב נדהם  |  11.03.17
4.
2- השביתה לא בגלל הפסק דין
השביתה בגלל ההוראות החדשות שצצות חדשות לבקרים, שמטרתן פיטורים מידיים של עשרות עו״ד גם אחרי תקופת עבודה קצרה. למה ההנהלה מסרבת לחתום על הסכם קיבוצי? אם 500 עוזרים משפטיים מתוך 650 עובדים מעל 4 שנים, והכל בשביעות רצון מלאה של השופטים, אז כנראה שמשהו בהוראה הזו של קציבת זמן לא הגיוני.
מיכאל  |  09.03.17
3.
חוצפה של המגיב הנדהם
הנהלת בית המשפט הפסידה בבית הדין בתל אביב הגישו ערעור לבית הדין הארצי. כבוד נשיא בית הדין הארצי פסק לטובת העוזרים המשפטים. נציג העובדים, שהוא נציג ההסתדרות היה נגד העוזרים המשפטיים, הרי הוא מעל בתפקידו. אילו הנהלת בתי המשפט היתה מפסידה בבית הדין הארצי לעבודה, הם היו רצים לבג"ץ. עו"ד יניב כל הזמן רץ לבג"ץ להפיל ראש ממשלה נבחר בישראל, זה בסדר מצדך! פתאום יש אנשים שמגינים על פסיקות בתי משפט ואין להם זכות לערער.
מיכאל  |  09.03.17
2.
בזיון של מנהיגת העוזרים
רצתה בית משפט וקיבלה. ניצחה בסיבוב הראשון. כפיים. נכשלה בסיבוב השני. אז היא חושבת ששבירת כלים תעזור לה?! אם שרית טוביס ל א מאמינה במערכת המשפט (כי היא הפסידה בערעור) - למה היא רוצה להמשיך ולהיאחז במשרה בבית משפט?! זו לא צביעות מצידה?! ןזו עורכת דין בישראל... מה יגיד האדם ברחוב? אם פנה לבית משפט והפסיד - ינקוט בכוח הזרוע כדי להשיג את התוצאה שלא השיג בבית משפט. כאשר פוליטיקאי מבקש לשנות על ידי חקיקה את החלטת בית המשפט העליון - זה "כביש עוקף בג"צ" וזה פסול. גם כאן.
נדהם מן החוצפה  |  09.03.17
לכל התגובות