אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בג"ץ הורה למדינה להשיב השבוע לעתירה לדחות ב-90 יום את הדיווח על דירה שלישית צילום: אלכס קולומויסקי

בג"ץ הורה למדינה להשיב השבוע לעתירה לדחות ב-90 יום את הדיווח על דירה שלישית

העתירות שהוגשו נגד חוק מיסוי הדירה השלישית התמקדו בתהליך החקיקה שעליו נטען ע"י היועץ המשפטי של הכנסת, כי נפל בו פגם, לאור הליך החקיקה החפוז שנעשה בעקבות לחצו של שר האוצר

12.03.2017, 14:21 | עמרי מילמן

שופטת בית המשפט העליון אסתר חיות דרשה מהמדינה להשיב בתוך 3 ימים, עד יום רביעי הקרוב, לבקשת אחד העותרים לדחות את מועד הדיווח על בעלות מספר הדירות, מה-31 במרץ ב-90 יום או עד למתן פסק דין בנושא, המוקדם מבין השניים. 

קראו עוד בכלכליסט

על פי חוק מס ריבוי דירות, שהעתירות נגדו נמצאות כרגע בדיונים בבג"ץ, תשלום המס ייגבה פעמיים בשנה, בסוף יוני ובסוף דצמבר, אולם בטרם תתחיל רשות המסים לגבות את המס, עליה לקבל מידע מלא על בעלות הדירות.

למעשה היום רק כאשר רוכשים דירה עובר דיווח לרשות המסים, אך כאשר מקבלים דירה בירושה אין כל אירוע מס המחייב תשלום לרשות המסים ולכן היא אינה יודעת על כך.

אסתר חיות, שופטת בית המשפט העליון, צילום: אלכס קולומויסקי אסתר חיות, שופטת בית המשפט העליון | צילום: אלכס קולומויסקי אסתר חיות, שופטת בית המשפט העליון, צילום: אלכס קולומויסקי

ההצהרה שאותה מבקשים העותרים לדחות, כוללת את הכתובת, שטח הדירה, החלק מהדירה שבבעלותו של המצהיר, "הסכום הקובע" לכל דירה כלומר שווי הדירה לפי מחשבון רשות המסים, מה הן הדירות שלא ימוסו (שכן על פי החוק בעל מספר דירות יכול לבחור אילו 2 דירות לא ימוסו), מה סכום המס לכל דירה חייבת ומה סכום המס הכולל.

העתירות שהוגשו נגד החוק התמקדו בתהליך החקיקה שעליו נטען על ידי היועץ המשפטי של הכנסת, איל ינון, כי נפל בו פגם שירד לשורש ההליך, לאור החקיקה החפוזה עליה לחץ שר האוצר. זו החלה רק בשעה 11 בלילה בליל חמישי ואושרה בשישי בבוקר, ללא האופוזיציה שבחרה להחרים את הדיון מאחר ולא היה לה זמן ללמוד את החוק.

בדיון שהתקיים בסוף חודש פברואר הסכימו שופטי בג"ץ כי אכן נפל פגם בהליך החקיקה. הפרליקטות טענה כי אמנם "יש פגם חמור, אך שאינו יורד לשורשו של ההליך". השופטים הוציאו אז צו על תנאי המחייב את המדינה לנמק עד 23 במרץ מדוע לא צריך לבטל את החקיקה, והחליטו לדון בעתירה בהרכב מורחב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
דירה שלישית
לצורך בדיקה, נכנסתי למחשבון של מס הכנסה, חוק ריבוי דירות, כדי לבדוק ערך דירה שלי. מתברר שמס הכנסה מעלה את הערך בתוך חודש וחצי ב 150,000 ש"ח לדירה של 50 מ"ר בחיפה. זה רמאות לאור יום בחסות הממשלה. ניתן חופש פעולה ללא בקרה ממשלתית להיכנס לכיס האזרחים. זה חוק שניתן לתקוף בבית משפט בכל מיקרה.
אחד העם  |  14.03.17
13.
מיסוי דירה 3 - חוק מפלה ומבזה
ממשלת ישראל שבראשה שר אוצר פזיז וחסר דעת בוחרת לחוקק חוק מפלה ומבזה של בעלי דירות ממעמד הביניים, שביססו את עצמם במשך עשרות שנים תוך שהם כורעים תחת נטל המיסים וההלוואות הרבות לרכישת נכסים אלו. לעומת זאת, יש זאת נוכל לראות את האליטה הכלכלית שמחזיקה נכס אחד או שתיים ששווים כמו חמישה נכסים אחרים וזו לא צריכה לשם מס אז, שר האוצר בחר דרך זו לרמוס שוב את האזרח הקטן שדואג לעצמו, למשפחתו ולפנסיה שלו. ככה זה במדינת ללה לנד.
דן  |  14.03.17
לכל התגובות