אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משחק כיסאות פיננסי: האוצר יחליף את בנק ישראל כנציג בבנקים בינלאומיים צילום: צביקה טישלר

משחק כיסאות פיננסי: האוצר יחליף את בנק ישראל כנציג בבנקים בינלאומיים

הסכם שנחתם בין האוצר לבין בנק ישראל קובע כי האוצר ימנה את הנציג הישראלי בבנקים העולמי, האירופי והבין־אמריקאי. עד היום המינוי היה בסמכות בנק ישראל, שימשיך לבחור את הנציג בקרן המטבע הבינלאומית ובבנק להסדרי סליקה

13.03.2017, 08:18 | מיקי פלד ועמרי מילמן

משרד האוצר יחליף את בנק ישראל כנציג המדינה בדירקטוריון של שלושה בנקים בינלאומיים - הבנק העולמי, הבנק האירופי לשיקום ופיתוח והבנק הבין־אמריקאי לפיתוח.

ההסכמה בין שני הגופים התקבלה לאחרונה, וביום רביעי תקבל החלפת הנציגות בבנק האירופי תוקף של החלטת ממשלה ולאחר מכן יצטרפו גם שני הבנקים האחרים.

בנק ישראל יישאר נציג ישראל בשני המוסדות הכספיים הבינלאומיים - קרן המטבע הבינלאומית והבנק להסדרי סליקה בינלאומיים.

קראו עוד בכלכליסט

האוצר הוא שייצג את ישראל בארבעת הבנקים הבינלאומיים לפיתוח תשתיות במדינות מתפתחות. מלבד השלושה שעברו לידיו, הוא ישלח נציג מטעמו גם לבנק האסייתי לפיתוח תשתיות, שאליו הצטרפה ישראל בשנת 2015.

קרנית פלוג, צילום: אלכס קולומויסקי קרנית פלוג | צילום: אלכס קולומויסקי קרנית פלוג, צילום: אלכס קולומויסקי

לדברי גורמים משני הצדדים, השינוי נעשה לבקשת משרד האוצר וזאת על מנת שכל מסלולי העבודה מול הבנקים לפיתוח, העוסקים במדיניות השקעות בתשתית שהיא בבסיסה עניינה של הממשלה, תיעשה תחת האגף הבינלאומי של המשרד. בראש האגף עומד הכלכלן הראשי יואל נווה.

משמעות הדבר היא שבקרוב ישלח משרד האוצר נציג אחד מטעמו לשבת בלונדון, שם ממוקם הבנק האירופי, ונציג שני לוושינגטון שם ממוקם מטה הבנק העולמי.

זאת בהנחה שנציג האוצר שגם כך יושב בבירה האמריקאית לא יתפקד גם על תקן הנציג בבנק העולמי ובבנק הבין־אמריקאי.

כיום מי שמייצג מטעם בנק ישראל את המדינה בבנק האירופי ובדירקטוריון הבנק מאז 2014 הוא אדי אזולאי, לשעבר ראש הלשכה של נגיד בנק ישראל לשעבר סטנלי פישר.

מי שביצעה את התפקיד בין השנים 2005–2008 היא המפקחת על הבנקים, חדוה בר.

נציג ישראל בבנק העולמי הוא יגאל מנשה, שהיה לפני כן חוקר בחטיבת המחקר של בנק ישראל. מנשה החליף לאחרונה את יוסי סעדון, לשעבר דובר בנק ישראל. בבנק הבין־אמריקאי אין כיום נציג ישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות