אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבנק הבינלאומי מסכם שנה: הרווח הנקי עלה ב-17% ל-521 מיליון שקל צילום: אוראל כהן

הבנק הבינלאומי מסכם שנה: הרווח הנקי עלה ב-17% ל-521 מיליון שקל

תיק האשראי צמח בכ-6.6% והתסכם ב-77.3 מיליארד שקל; התשואה על ההון עלתה מ-6.5% ל-7.2%; ברבעון הרביעי: ירידה של 4% ברווח הנקי שהסתכם ב-112 מיליון שקל

16.03.2017, 09:04 | רעות שפיגלמן

הבנק הבינלאומי פרסם היום (ה') את תוצאותיו הכספיות לרבעון הרביעי ולשנת 2016 כולה. הרווח הנקי של הבנק הסתכם ב-521 מיליון שקל בשנה שחלפה, עלייה של 17% בהשוואה לשנת 2015. התשואה על ההון עלתה מ-6.5% ל-7.2%.

קראו עוד בכלכליסט

הכנסות הריבית של הבנק צמחו ב-11% ועמדו על כ-2.17 מיליארד שקל. ההכנסות מעמלות ירדו ב-6% והסתכמו ב-1.3 מיליארד שקל - בעיקר בשל ירידה בהיקפי העמלות מתיקי ני"ע, בשיעור של 8% - פועל יוצא מקיטון בהיקפי הפעילות בשוק ההון על פני התקופה.

תיק האשראי של הבנק ממשיך לצמוח בשיעורים נאים - במהלך 2016 צמח התיק בכ-6.6% והסתכם ב-77.3 מיליארד שקל.  בסעיף ההלוואות לדיור נרשמה צמיחה של 9%, עם יתרת תיק הלוואות של 21.7 מיליארד שקל. במהלך השנה שחלפה היקף המשכנתאות החדשות שהעמיד הבנק לציבור הצטמצמם לעומת 2015 וסכומי ההלוואות החדשות לדיור עמדו על 4.3 מיליארד שקל - ירידה של 10%.

זו הפעם הראשונה שהמנכ"לית סמדר ברבר-צדיק ויושבת הראש אירית איזקסון חתומות יחדיו על דוח שנתי של הבנק. איזקסון נכנסה לתפקיד בתחילת השנה (איזקסון הגיעה לבינלאומי מבנק הפועלים), והחליפה את היו"ר הקודם רוני חזקיהו - שעזב את הבנק לטובת משרת החשב הכללי במשרד האוצר.

בחודש שעבר חשף 'כלכליסט' כי בין השתיים שוררת מתיחות. במסיבת במסיבת העיתונאים שנערכה לרגל פרסום הדוחות נשאלו ברבר-צדיק ואיזקסון על היחסים ביניהן . היו"ר איזקסון השיבה: "אנו מכירות שנים רבות ויש בינינו מערכת יחסים טובה. אחת הסיבות שבחרתי להגיע לכאן לתפקיד כי מהיכרותי רבת השנים עם ברבר-צדיק".   

אירית איזקסון, יו"ר הבינלאומי, צילום: אוראל כהן אירית איזקסון, יו"ר הבינלאומי | צילום: אוראל כהן אירית איזקסון, יו"ר הבינלאומי, צילום: אוראל כהן

 

ירידה ברווח הנקי הרבעוני

 

הרווח הנקי ברבעון הרביעי הסתכם ב-112 מיליון שקל, זאת לעומת 117 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד - ירידה של 4%. התשואה להון ירדה מ-6.8% ל-6.2%.

 

על פי הבנק, ברבעון הרביעי היו גורמים חד פעמיים שהקטינו את הרווח הנקי בכ-29 מיליון שקל - הבנק השלים ברבעון שחלף את תהליך המיקוד האסטרטגי בזירה המקומית וחתם על הסכם למכירת פעילות פיבי שוויץ. 

 

דירקטוריון הבנק אישר חלוקת דיבידנד רבעוני של 70 מיליון שקל. זאת בהמשך ל-200 מיליון שקל דיבידנד שחולקו בשנת 2016.

 

סמדר ברבר צדיק, מנכ"לית הבינלאומי, צילום: אוראל כהן סמדר ברבר צדיק, מנכ"לית הבינלאומי | צילום: אוראל כהן סמדר ברבר צדיק, מנכ"לית הבינלאומי, צילום: אוראל כהן

לבנק הבינלאומי יחס יעילות גבוה מ-70% (יחס יעילות מחושב כהוצאות ביחס להכנסות, כך שהוא טוב יותר ככל שהוא נמוך יותר). במהלך השנה שחלפה הצליח הבנק לשפר את יחס היעילות שלו מרמה של 77.6% ל-73.5%. זאת בין היתר באמצעות ירידה של 7% בהיקף שטחי הנדל"ן - (שצמצמה את הוצאות שכר דירה ואחזקה).

כמות העובדים בקבוצה הצטמצמה במהלך 2016 בכ-5%, כאשר מעל 250 עובדים ירדו ממצבת כוח האדם. בניגוד לבנקים אחרים, הבינלאומי לא מיישם תוכנית רשמית וסדורה לפרישה מרצון אלא מקדם הצעות פרטניות. בשנה שחלפה כ-40 עובדים סיימו העסקתם בבנק במסגרת זו. במסיבת העיתונאים אמרה המנכ"לית ברבר צדיק כי "השיפור ביחס היעילות איינו מספק. אנו נמשיך בהתאם לתוכנית האסטרטגית לשיפור רמת היעילות".

עלות שכרה של ברבר צדיק עלתה בכ-7% והסתכמה ב-4.6 מיליון שקל, לעומת 4.3 בשנת 2015. עלות השכר לשנה שחלפה מגלמת באופן יחסי גם את השכר עד חודש אוקטובר - טרם מועד כניסתו לתוקף של חוק הגבלת השכר במגזר הפיננסים. היו"ר הפורש רוני חזקיהו נהנה בשנה שחלפה משכר של 3.5 מיליון שקל, עלייה של 3%. העלייה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות