אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלשטיין מנסה להשתלט על הפעילות הכלכלית בפוקלנד צילום: אוראל כהן

אלשטיין מנסה להשתלט על הפעילות הכלכלית בפוקלנד

בעל השליטה באי.די.בי מתעניין ברכישת קבוצת FIH הבריטית הנסחרת בלונדון. החברה שולטת במרבית הנדל"ן והמסחר באיים השנויים במחלוקת

20.03.2017, 08:51 | רן אברמסון וגולן חזני

שלוש שנים אחרי שרכש את השליטה באי.די.בי במסגרת הסדר חוב פועל אדוארדו אלשטיין להשתלטות על קבוצה נוספת שעלולה להציב אותו במרכז הסכסוך הטריטוריאלי שמתנהל כבר 200 שנה בין בריטניה לארגנטינה. 

קראו עוד בכלכליסט

מחזיקה בנתח של 60% מהמסחר הקמעוני באיים

היומון הבריטי "איבנינג סטנדארד" דיווח בסוף השבוע כי אלשטיין, המחזיק באזרחות ארגנטינאית, התעניין ברכישת FIH (בעבר Folkland Islands Holdings). החברה מחזיקה במרבית הקרקעות באיים, ברשת הקמעונות הגדולה ובשירותי התחבורה הציבורית. נתח השוק שלה בתחום הקמעונות באיים מגיע ל־60%, והיא מחזיקה ב־40 נכסים שאותם היא משכירה, כך לפי היומון הארגנטינאי "קלארין".

את ההשקעה ב־FIH מבקש אלשטיין לעשות באמצעות אותה קרן שבאמצעותה רכש את השליטה באי.די.בי, קרן דולפין. בשבוע שעבר דיווחה הקרן שבבעלות אלשטיין על רצונה להשתלט על הקבוצה, שנסחרת בבורסה המשנית של לונדון (AIM).

שתי זרועות של דולפין רכשו מניות בהיקף של 4.84% בחברה, כשאחת מהן רכשה 2.54% ביום חמישי האחרון. אלשטיין הוא משקיע הנדל"ן הגדול בארגנטינה באמצעות קבוצת IRSA שבבעלותו, ובנוסף הוא מחזיק יחד עם ממשלת ארגנטינה בבנק המשכנתאות הגדול במדינה, בנקו היפוטקריו.

איי פוקלנד, או כפי שקוראים להם הארגנטינאים, מלבינס, הם ארכיפלג בן 776 איים באוקיינוס האטלנטי, מול חופיה הדרומיים של ארגנטינה. מתגוררים בהם כ־3,000 תושבים שהם נתינים בריטיים, שכן האי נמצא בריבונות בריטית מאז 1833. ארגנטינה טוענת לריבונות על האיים במשך מרבית שנות קיומה.

ב־1982, על רקע תסיסה אזרחית גוברת והולכת נגד שלטון החונטה הצבאית בארגנטינה, שלח הרודן ליאופולדו גליטיירי את כוחות הצבא לניסיון השתלטות על האיים. בתגובה שלחה בריטניה את כוחותיה, שניצחו במלחמה אחרי 10 שבועות. כ־900 גברים ונשים נהרגו במלחמה זו — מרביתם ארגנטינאים.

גם כיום, יותר משלושה עשורים לאחר שארגנטינה חזרה להיות דמוקרטיה, שוררת מתיחות בין שתי המדינות, אם כי זו באה לידי ביטוי בעיקר בתחרויות ספורט ולא בהתנגשויות צבאיות.   

בירת איי פוקלנד, סטנלי. 3,000 תושבים בארכיפלג כולו, צילום: שאטרסטוק בירת איי פוקלנד, סטנלי. 3,000 תושבים בארכיפלג כולו | צילום: שאטרסטוק בירת איי פוקלנד, סטנלי. 3,000 תושבים בארכיפלג כולו, צילום: שאטרסטוק

קבוצת אדמונד דה רוטשילד מחזיקה ב־10% ב־FIH

לפי ה"איבנינג סטנדארד", שצוטט גם בכלי תקשורת בארגנטינה, קרן דולפין שלחה מכתב להנהלת FIH ובו היא ביקשה מידע במטרה "לבצע אומדן להצעת רכישה במזומן, בפרמיה משמעותית על ההצעה הקודמת שהוגשה". הפניה מצד הקרן של אלשטיין הגיעה אחרי שמשפחת רואולנד, מחזיקת המניות הגדולה ב־FIH, הציעה 37 מיליון ליש"ט כדי להשתלט על החברה. אחד מבני המשפחה, אדמונד רואולנד, הוא יו"ר הדירקטוריון של FIH.

אחזקתה של משפחת רואולנד ב־FIH עומדת על כ־25%, כ־23% מהמניות מוחזקות באמצעות קרן בלאקפיש, וכ־2% נוספים מוחזקים באמצעות קרן סטונטון.

משקיעה בולטת אחרת ב־FIH היא קבוצת אדמונד דה רוטשילד, שמחזיקה ב־10% ממניות החברה.

הצעתו של אלשטיין עשויה להעמיד במבחן את ההבטחה של ממשלת בריטניה לחסום כל ניסיון השתלטות של חברה זרה, שסותר את האינטרסים הלאומיים.

אלשטיין אמור להגיע השבוע לארץ ולהשתתף בכנס משקיעים ראשון של אי.די.בי מאז רכישתה. הכנס יתקיים ביום חמישי הקרוב בבורסה בתל אביב.

אדוארדו אלשטיין, צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין | צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות