אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש המחוזי: "יש לצמצם את שיקול הדעת של ועדות הקליטה למושבים" צילום: אתר ציפורי

ביהמ"ש המחוזי: "יש לצמצם את שיקול הדעת של ועדות הקליטה למושבים"

בפסק דין נגד ועדת הקליטה בציפורי נקבע כי גם אדם שאינו חבר באגודה השיתופית יוכל לרכוש נחלה במושב. מהמדינה נדרש לגלות מעורבות רבה יותר בהחלטות של ועדות קבלה

21.03.2017, 07:54 | דותן לוי

בית המשפט המחוזי בנצרת ביטל החלטה של ועדת קליטה ביישוב ציפורי, וקבע כי גם אדם שאינו חבר באגודה השיתופית יוכל לרכוש נחלה ולהתגורר במושב: "אין האגודה רשאית להתנות את העברת הזכויות בנחלה בחברות בה... והחלטתה שלא לתת את ההסכמה מקורה בשיקולים זרים".

קראו עוד בכלכליסט

עוד נפסק כי על רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לגלות מעורבות רבה יותר בהחלטות מעין אלה, מאחר שמדובר בקרקעות ציבוריות, ולא להשאיר שיקול דעת כה נרחב לועדות הקבלה.

העסקה בין הרוכש לבעל הנחלה בוצעה ביולי 2013, כשבהסכם בין השניים נכלל סעיף המתלה את העסקה בקבלתו של הרוכש לחברות במושב. ועדת הקבלה דחתה את בקשתו מ"חוסר התאמה לקהילה", והאסיפה הכללית של המושב, שדנה בערעורו, הותירה את ההחלטה בעינה.

שטחים במושב ציפורי. ועדת הקליטה לא תוכל לבטל את הסכם המכר, צילום: אתר ציפורי שטחים במושב ציפורי. ועדת הקליטה לא תוכל לבטל את הסכם המכר | צילום: אתר ציפורי שטחים במושב ציפורי. ועדת הקליטה לא תוכל לבטל את הסכם המכר, צילום: אתר ציפורי

בהמשך המושב הגיש נגדו תביעה בטענה כי למרות החלטת הוועדה, הוא החל לשפץ את הבית שרכש. עוד נטען כי למושב זכות לבחון את המבקשים להתיישב בתחומו כדי לשמור על צביונו, ולאחר שהתקבלה ההחלטה בעניינו, יש לבטל את ההסכם בינו ובין בעל הנחלה. לפי המושב, חבר אגודה אינו רשאי להעביר את הזכות בנחלה למי שלא התקבל כחבר באגודה, והאפשרות למכור את הזכויות ניתנת רק לאחר שהרוכש עבר את הליכי הקליטה ואושר על ידי ועד ההנהלה והאסיפה הכללית של האגודה.

מנגד, הרוכש טען, באמצעות עו"ד אלי קולס ממשרד עורכי הדין דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, צדרבוים ושות', כי המושב אינו משמש עוד כמושב עובדים, מרבית חבריו לא עוסקים בחקלאות, והסיבה היחידה לרצונם לשמר את התואר "מושב עובדים" נועדה להחזיק באדמות מדינה ולמיין את המבקשים להתגורר במושב.

בפסיקה מתח השופט ביקורת על התנהלות רמ"י, שמוכנה להתערב רק במקרים חריגים: "ספק אם רמ"י רשאית ליתן שיקול דעת כה רחב לאגודה השיתופית ולשמר את התערבותה למקרים חריגים בלבד. נראה כי יש מקום כי רמ"י תיצוק תוכן ממשי ביישומה של האחריות הכבדה המוטלת עליה, והיא אינה רשאית להתנער ממנה, ובכלל זה קביעת קריטריונים ברורים למתן הסכמת האגודה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
האם סוף כל סוף הגיע הסוף לשליטת האגודות?
האם בפסיקה התקדימית הזאת מאפשרבית המשפט לכל תושב בישוב קהילתי/קיבוץ/מושב שאינו חבר אגודה למכור את ביתו במידה ויחפוץ בזאת ללא התערבות האגודה הקהילתית ובביטול השטות שנקראת "ועדת קבלה"(שמטרתה היחידה היא לבחון כמה כסף אפשר לשאוב מהמעומד)?????
שי  |  30.03.17