אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עובדי הסוכנות להגנת הסביבה בארה"ב מציגים: כך יפגע טראמפ בכדור הארץ צילום: איי פי

עובדי הסוכנות להגנת הסביבה בארה"ב מציגים: כך יפגע טראמפ בכדור הארץ

50 עובדים לשעבר בסוכנות להגנת הסביבה בארה"ב פרסמו דו"ח חריף שמפרט את השלכות הקיצוץ שמתכנן טראמפ בתקציב הסוכנות: מהתגברות של מזהמים שעלולים לפגוע בצמיחת ילדים ועד עלייה בהיקף סרטן הריאות עקב הפסקת גילוי גז ראדון בבתים

24.03.2017, 17:29 | בלומברג

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מתכוון לקצץ משמעותית את התקציב של הסוכנות להגנת הסביבה (EPA) ולבטל לא מעט רגולציות בתחום. בתגובה, 50 עובדים לשעבר בסוכנות פרסמו דו"ח המפרט כיצד ייפגעו התכניות השונות להגנת הסביבה כתוצאה מהמהלכים של טראמפ. הם קוראים לעצור את מה "שנראה כהתקפה חזיתית על העקרונות המנחים את חוקי הסביבה האמריקאים. הגנה על הבריאות והסביבה צריכה לעמוד בראש סדר העדיפויות הלאומי". 

קראו עוד בכלכליסט

בבלומברג פרסמו חמישה מהשינויים שצוינו בדו"ח שטראמפ מתכוון לבצע, כולל הסיכונים שייווצרו כתוצאה מכך. מספר התכניות שאמורות להתבטל בפועל גבוה פי 10.

הפגנת מדענים נגד הקיצוץ המיועד בתקציב הסוכנות להגנת הסביבה, צילום: איי פי הפגנת מדענים נגד הקיצוץ המיועד בתקציב הסוכנות להגנת הסביבה | צילום: איי פי הפגנת מדענים נגד הקיצוץ המיועד בתקציב הסוכנות להגנת הסביבה, צילום: איי פי

מזהמים סביבתיים: המשרד לבטיחות כימיקלים ומניעת זיהום הפועל בתוך הסוכנות להגנת הסביבה, מנהל תוכנית שסורקת ובודקת מזהמים סביבתיים. מדובר על כימיקלים שיכולים לפגוע בצמיחת ילדים. זו אחת מעשרות תכניות שיבוטלו כתוצאה מצמצום התקציב – על פי הצעת הבית הלבן, המימון לתוכנית יופחת מ-7.5 מיליון דולר ל-445 אלף דולר.

סרטן ריאות: התקציב החדש מתעתד לקצץ ב-80% את המימון המוקצה לתכנית לגילוי גז ראדון בבתים. הגז הרדיואקטיבי מהווה סיכון בריאותי כשבאים איתו במגע. הממשל מתכוון גם לקצץ מענק של 8 מיליון דולר שמחולק למדינות לטיפול בנושא. על פי הדו"ח, בסביבות 21 אלף אנשים מתים בכל שנה מסרטן הריאות הנגרם כתוצאה מחשיפה לראדון.

חומרים מסוכנים: התקציב המוצע מבטל תכנית במימון ממשלתי שאמורה להפוך את טפסי המשלוחים של חומרים מסוכנים לממוחשבים. כיום, הטפסים הרלוונטים של המשאיות הנושאות את החומרים המסוכנים ממולאים ידנית.

כימיקלים ורעלנים באוויר: הסוכנות להגנת הסביבה משקיעה 92 מיליון דולר בשנה במחקרים על האופן שבו זיהום אוויר משפיע על אנשים ועל הטבע ועל מציאת הדרכים הטובות ביותר להשתלט על המזהמים. על פי הדו"ח של העובדים לשעבר, התקציב של טראמפ יקצץ בחצי את המימון לתוכנית, שנחשבת עד כה להצלחה. בין היתר, יקוצצו מלגות לסטודנטים לתואר שני בתכנית Science to Achieve Results (מדעים להשגת תוצאות), כשההוראה היא למקד את המשאבים על יוזמות "שקשורות לדרישות בחוק או שקשורות למחקרים בסיסיים".

מקסיקו: התקציב מבטל את תכנית גבול 2020, מיזם של הסוכנות להגנת הסביבה עם משרד הסביבה והמשאבים הטבעיים של מקסיקו. התכנית מסייעת לקהילות משני צדי הגבול להפחית את רמות הזיהום ולהשיג גישה למים נקיים. התקציב של התכנית עומד על 3 מיליון דולר. מענק של 10 מיליון דולר למימון פרויקטי תשתית של מאגרי מים באזור הגבול, יבוטל גם כן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות