אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לידר שוקי הון נכנס להלוואות פרטיות ליזמי פרויקטי נדל"ן צילום: יובל חן

לידר שוקי הון נכנס להלוואות פרטיות ליזמי פרויקטי נדל"ן

בית ההשקעות רכש 50% מ-TopCapital, שנכנסה לוואקום שנוצר כתוצאה מסגירת ברז ההלוואות מצד הבנקים. החברה גובה ריביות גבוהות יחסית

26.03.2017, 22:33 | אורן פרוינד

לידר שוקי הון בניהול שי בן יקר רכש חצי מהמניות של TopCapital, העוסקת במימון לא־בנקאי לפרויקטי נדל"ן. בית ההשקעות לא ציין את סכום הרכישה, אולם נראה כי מדובר בכמה מיליוני שקלים.

קראו עוד בכלכליסט

בלידר רוצים דריסת רגל בשוק זה, שכן הבנקים סגרו בשנים האחרונות את ברז האשראי לייזום פרויקטים. בדומה למצב בארה"ב, את מקום הבנקים תופסות חברות פרטיות, שמנצלות את הוואקום ומציעות הלוואות בריביות גבוהות יותר. היתרון של חברות המימון הפרטיות הוא בתנאים המקלים שהן מציבות ובמהירות שבה הן מעבירות את הכסף במהירות. מנגד, הן גובות ריבית גבוהה.

TopCapital, שהוקמה ב־2009 ומנוהלת בידי פולי טטרו וגיא רוזן, אינה מלווה כסף של עצמה. לחברה יש ידע והיכרות עם עולם הנדל"ן בישראל ופלטפורמה שבאמצעותה היא מגייסת כספים ממשקיעים מוסדיים ופרטיים. את הכסף היא מעבירה ליזמים - וגוזרת קופון על התיווך. בנוסף היא מלווה את היזם בכל ההליך המימוני, מבחינה כלכלית של המיזם, אישורו בוועדות אשראי, התנהלות מול המחלקה המשפטית ועד גיבוש הסכם מימון סופי. בנוסף מעניקה החברה ליווי פיננסי שוטף לפרויקטים בהקמה. הרעיון בעסקה הנוכחית הוא שטטרו ורוזן יעניקו את התשתית ליזמים, בעוד לידר תעזור להביא את המשקיעים.

שי בן יקר, צילום: יובל חן שי בן יקר | צילום: יובל חן שי בן יקר, צילום: יובל חן

עם הפרויקטים הבולטים שמלווה היום החברה נמנים מגדל הים בבת ים (128 יח"ד ושטחי מסחר ומשרדים), רמות הירוקה בירושלים (153 יח"ד), גבעת הפרחים בנתניה (127 יח"ד) ומגדלי קורן בחדרה (20 אלף מ"ר מסחר ומשרדים).

בארה"ב הפך תחום מימון הנדל"ן לאבן שואבת בעיקר עבור קרנות הריט וחברות הנדל"ן הגדולות. הרגולציה האמריקאית על הבנקים הביאה עד כדי עצירה מוחלטת את המימון הבנקאי - בייחוד של דירות יוקרה. עד השנים האחרונות קפצו על העגלה הזו רק קרנות פרטיות, כדי להלוות בריביות גבוהות, אך באחרונה נכנסו לתחום גם ענקיות הנדל"ן האמריקאיות. אלה מסתמכות על רציונל הגידור. כלומר, מצד אחד הן מעמידות הון עצמי בפרויקט נדל"ן שהן רוכשות, ומצד שני מעניקות את החוב הבכיר לפרויקט בריבית גבוהה וכנגד שעבוד. כך יוצא מצב שבו הן חשופות לכל השינויים. גם במקרה של עליית ערך הן נהנות כמשקיעי אקוויטי, וגם במקרה של חדלות פירעון יש להן אפשרות להשתלט על הנכס במחיר החוב שלו, שנחשב למחיר נמוך ביחס למחירי השוק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות