אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפסד עתק של 2.7 מיליארד שקל לאפריקה; 6.5 מיליון ש' עלות שכרו של לבייב צילום: אוראל כהן

הפסד עתק של 2.7 מיליארד שקל לאפריקה; 6.5 מיליון ש' עלות שכרו של לבייב

עיקר ההפסד של אפריקה בשנה שעברה נובע מירידה בשווי הנכסים של החברה הבת אפי פיתוח בהיקף של 2.6 מיליארד שקל - זאת בעקבות התמשכות המצב הכלכלי השלילי ברוסיה; אפריקה תעשיות רשמה הפסד של 289 מיליון שקל

30.03.2017, 14:32 | אמיר רוזנבאום

קבוצת אפריקה ישראל בשליטתו של איש העסקים לב לבייב פרסמה היום (ה') את תוצאותיה הכספיות לשנת 2016 והציגה הפסד עתק של 2.73 מיליארד שקל. מדוחות החברה עולה כי עיקר ההפסד של אפריקה נובע מירידה בשווי הנכסים של החברה הבת אפי פיתוח, בהיקף של 2.6 מיליארד שקל - זאת בעקבות התמשכות המצב הכלכלי השלילי ברוסיה.

קראו עוד בכלכליסט

הרווח מהשכרה והפעלת נכסים הסתכם בשנת 2016 ב-338 מיליון שקל לעומת רווח של 342 מיליון שקל אשתקד. הירידה בשורה התחתונה נובעת בעיקר ממכירת נכסים בישראל בשנת 2015, אשר תרמו באותה שנה הכנסות בסך של כ-26 מיליון שקל. וכן, מהיחלשות בממוצע בתקופה של מטבע היורו לעומת השקל אשר השפיע על מדידת ההכנסות מהשכרת נכסים באירופה. כמו כן, הקיטון קוזז על ידי גידול בהכנסות מנכסי החברה בישראל ובאירופה במהלך שנת 2016 בסך של כ-24 מיליון שקל.

 

יתרת הנדל"ן להשקעה הסתכמה (נכון ליום ה-31 בדצמבר 2016) בכ-4.5 מיליארד שקל. יתרת הנדל"ן להשקעה בהקמה הסתכמה לסך של בכ-817 מיליון שקל, יתרת מלאי הבניינים למכירה (פרויקטים למגורים) הסתכמה בכ-1.4 מיליארד שקל ויתרת מלאי הקרקעות של החברה הסתכמה בסך של בכ-2 מיליארד שקל.

החברה הבת, אפריקה ישראל תעשיות, שהוציאה אזהרת רווח בתחילת השבוע שעבר, הפסידה ב-2016 כ-289 מיליון שקל. הגידול בהפסד נובע בעיקרו מהפחתה בשווי של נגב קרמיקה, שמשקפת את החלטתה של החברה להפחית את היקפי הייצור במפעל נגב לרמות הביקושים.

למרות ההפסד העצום, עלות שכרו של לב לבייב, יו"ר החברה ובעל השליטה, הסתכמה ב-6.5 מיליון שקל. עלות שכרו של מנכ"ל החברה, אברהם נובוגרוצקי, הסתכמה אשתקד ב-2.1 מיליון שקל.

אברהם נובוגרוצקי (נובו), מנכ"ל אפריקה ישראל: "תוצאות השנה עומדות בסימן ההחרפה המתמשכת במצב המאקרו כלכלי ברוסיה, והשפעת מצב זה על החלטת הנהלת החברה והדירקטוריון, להודיע במאי 2016 על גיבוש תכנית לארגון מחדש של מצבת התחייבויותיה של החברה. החלטה זו, היתה בבחינת הכרח המציאות ואנו עדיין בעיצומו של התהליך, בו אנו מפעילים את כל הצעדים הדרושים, מבניים וניהוליים כאחד, כדי להתאים את פעילותה העסקית והארגונית של החברה, למציאות מורכבת זו. כחלק מכך, השלימה החברה את מכירתה של אפי פיתוח לידי בעל השליטה  לב לבייב. אנו תקווה שארגון מבנה החוב יסתיים במהרה".

לדבריו, "לצד האתגרים הלא פשוטים הללו אנו מעודדים מכך כי, המאמצים הרבים המושקעים בקידום הפיתוח העסקי באים לידי ביטוי בתוצאות חברות הבת אפריקה ישראל נכסים, דניה סיבוס ואפריקה ישראל מגורים. החברות מציגות המשך תנופת עשייה, המתבטאת בגידול וצמיחה בפעילות, תוך ביסוס איתנותן הפיננסית. אנו מאמינים כי, המומנטום החיובי בחברות יימשך והוא יבוא לידי ביטוי בתוצאותיהן גם בהמשך. לצד ההצלחה של מרבית הפעילויות של חברות הבת נמשיך ללא לאות להשקיע מאמצים רבים למציאת משקיע שיחזיר את נגב לפסי הרווחיות. כמו גם, נתמוך בהמשך קידום פעילות ענפה במגזר הפלדה, שלמרות שסבל בשנה החולפת מירידת מחירים, את פירות היציבות או עליית המחירים בענף זה התחלנו לקצור עם המעבר לרווחיות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות