אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בג"ץ: עיריית ת"א תוכל לאשר פתיחת עסקים בשבת צילום: צביקה טישלר

בג"ץ: עיריית ת"א תוכל לאשר פתיחת עסקים בשבת

שופטי העליון דחו עתירה שביקשה לאסור על העירייה לאשר הפעלת מרכולים ומתחמי בילוי בשבת וקבעו כי אין עילה להתערב בנושא. לדבריהם, אין מקום להוסיף ולהמתין ששר הפנים יחליט בעתיד אם יש לאשר את פתיחת המרכולים או לא במועד לא ידוע כלשהו; בג"ץ את עתירת גינדי להורות לעירייה להוסיף את "שרונה מרקט" לעסקים שיפתחו בשבת. חולדאי: "ת"א היתה חופשית ותישאר חופשית". ח"כ מקלב: "אין מנוס מחוק עוקף בג"ץ"

19.04.2017, 18:06 | משה גורלי

שלוש שנים לאחר שעיריית תל אביב קיבלה את חוק העזר לפתיחת שלושה מתחמי מסחר בשבת (נמל תל אביב, נמל יפו ותחנת רכבת מנשייה), החליט בג"ץ להתגבר על הימנעותם "הארוכה והנמשכת מזה כשנתיים וחצי של שרי הפנים הרלוונטיים (גדעון סער, סילבן שלום ואריה דרעי) ובשלב מסוים גם של הממשלה כולה, לקבל החלטה". המשמעות היא ששופטות בג"ץ הנשיאה מרים נאור, אסתר חיות ודפנה ברק-ארז ראו בהימנעות זו של השרים "החלטה לפסול ללא הנמקה את חוק עזר", ולכן "החלטה בלתי מנומקת זו אינה יכולה לעמוד והיא בטל, כתבה השופטת חיות." 

קראו עוד בכלכליסט

את העתירות הגישו התאחדות הסוחרים והעצמאים הכללית ועוד 11 בעלי חנויות וכן חברת גינדי החזקות ייזום.

עיריית תל אביב התירה ב-2014 את פתיחתם בשבת של מרכולים, בשלושה מתחמי מסחר, אולם שר הפנים דאז גדעון סער עיכב מכוח סמכותו את פרסום התיקון לחוק. העיכוב נמשך וספח אליו תרוצים שונים ומשונים כמו תוכנית לאחד את תל אביב עם בת ים ואז מי יודע, אולי הבת-ימים ישפיעו לכיוון סגירת המסחר.

בג"ץ נותר מול העיכוב, ראה בו החלטה בלתי מנומקת. "מובן כי כאשר ההחלטה אינה מנומקת, קשה עד מאוד למבקש לטעון כנגד ההחלטה להוכיח כי נפל בה פגם, שהרי "עם ספינקס אי-אפשר להתווכח".

לכן החליט בג"ץ שאין מקום להוסיף ולהמתין ששר הפנים יחליט בעתיד אם יש לאשר את פתיחת המרכולים או לא במועד לא ידוע כלשהו.

פקחים מטילים קנסות על מאכול שפתוח בשבת (ארכיון), צילום: צביקה טישלר פקחים מטילים קנסות על מאכול שפתוח בשבת (ארכיון) | צילום: צביקה טישלר פקחים מטילים קנסות על מאכול שפתוח בשבת (ארכיון), צילום: צביקה טישלר

השופטת ברק-ארז הוסיפה הערות על היחס בין יהדות לדחוקרטיה במדינה ועל היחס בין השלטון המקומי לארצי. בענייני פתיחת עסקים נמסרה הסמכות לשלטון המקומי

כאשר סמכות הפיקוח הארצית של השר מוגבלת מטבעה ולא נועדה לעשות רוויזיה להחלטה המוניציפאלית. "ההסדרה המיוחדת והנפרדת של יום השבת מבטאת את התרבות היהודית הלאומית (לצד ערכים סוציאליים חשובים)", כתבה ברק-ארז, "עם זאת, ההסדר כולל מרכיב דמוקרטי חשוב – של דמוקרטיה ברמה המקומית, המאפשרת להביא לידי ביטוי באופן מדויק יותר את המאפיינים השונים של האוכלוסייה בכל עיר ויישוב".

ועם זאת דחה בג"ץ את עתירת גינדי להורות לעירייה להוסיף את מתחם "שרונה מרקט" שבבעלותה לרשימת המתחמים המסחריים הפתוחים בשבת. טענתה העיקרית של גינדי הייתה כי אי הכללת המתחם ברשימה נגועה בשיקולים זרים, שכן שלושת המתחמים שפתיחתם בשבת הותרה מצויים בבעלות חלקית או מלאה של העירייה.

אולם העירייה הצביעה על שיקולים רלוונטיים לסרובה כמו הקִרבה למתחמי מגורים. בעוד ששלושת המתחמים האחרים מהווים אזורי מסחר מוגדרים המנותקים משכונות המגורים שבסביבתם, הרי שמתחם "שרונה מרקט" מצוי במפלס הקרקע של מתחם מגורים. די בנימוק זה, קבע בג"ץ, לדחות את עתירת גינדי.

את התאחדות הסוחרים וחלק מהסוחרים ייצגו עוה"ד דוד שוב ועברי פיינגולד. את עיריית תל אביב ייצג עו"ד רלי לשם, את גינדי החזקות ייצג עו"ד שוקי חורש ואת המדינה עו"ד דנה בריקסמן.

 

תגובות

 

ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי מסר לאחר ההחלטה: "כפי שאמרתי כבר לפני ארבע שנים, העיר תל אביב-יפו היתה חופשית ותישאר חופשית. בעיר חיות יחד קהילות שונות ומגוונות, ומקיימות חיים משותפים בסובלנות הדדית מעוררת הערכה. עם השנים התעצב בשכונות השונות בעיר אופי מיוחד לשבת ולמועדי ישראל, ברוח רב-גונית המאפיינת אותה. ההסדר החוקי נועד לבטא את האיזון בין השמירה על השבת כיום מנוחה בעיר לבין הצרכים של התושבים ומתן האפשרות לכל אחד ליהנות מיום המנוחה כרצונו. זוהי החלטה מאוזנת אשר מחד שומרת על הערך הסוציאלי של השבת כיום מנוחה ומאידך מאפשרת מענה לתושבי העיר שרוצים ליהנות מיום המנוחה כרצונם בעיר חופשית. כפי שמועצת העיר בבני ברק יכולה לסגור בשבת גם את מה שמותר בכלל המדינה, כך ראוי לכבד את סמכותה של מועצת העיר תל אביב-יפו לקבוע את אופייה של השבת ברחובותיה".

 

הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון אומר בתגובה: "בג"ץ קלע פעם נוספת לרצון הציבור ולערכי היסוד של חופש דת ומצפון תוך כיבוד השבת - על פי סקר חדו"ש שיצא לאחרונה, 78% מהציבור היהודי בעד פתיחת מרכולים בתל אביב בשבת. עתה צריך להתכונן למתקפה הצפויה של הפוליטיקאים החרדים אשר פסק הדין יחזק את נחישותם לפעול לסירוס בית המשפט העליון".

ח"כ מקלב: אין מנוס מחוק עוקף בג"ץ

ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה: "החלטת בג"ץ כפי שניתנה היום לא רק שפוגעת פגיעה אנושה בהלכה אלא אף פוגעת בצביון היהודי ובסטטוס קוו הנהוג בארץ מזה שנים רבות בית המשפט ממשיך להתערב בדברים לא לו, זוהי פגיעה בערכי הדת וההלכה. גם עשרה פסיקות של הבג"ץ לא יבטלו החלטה חלוטה של העם היהודי על שמירת השבת, מה עושה ראש עיריית תל אביב רון חולדאי לשבת מאז שמאיר דיזנגוף ראש העיר הראשון בת"א כאשר הוציא כרזה לרחובות העיר וכתב כי השבת היא אות הסולידריות הלאומית מדור דור וכל הפוגע בה - פוגע באחדות ישראל. בית המשפט אינו מותיר ברירה בידי המחוקקים אלא לחוקק חוק אשר יעקוף את פסיקות הבג"ץ, שמירת השבת הינה ערך עליון ואנו נלחם עליו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות