אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

מדוע רבע מניצולי השואה נמצאים מתחת לקו העוני?

ניצולי שואה שהגיעו לישראל אחרי אוקטובר 1953 אינם זכאים לקצבאות שקיבלו ניצולים שהגיעו לפני כן. הצעת חוק חדשה מנסה להקל עליהם

24.04.2017, 08:49 | עוזי בלומר

כמאתיים אלף ניצולי שואה חיים כיום בישראל, גילם הממוצע הוא 85, וכחמישים אלף מהם חיים מתחת לקו העוני ונאלצים לוותר על חימום הבית, מזון או תרופות.

עמותת "אביב לניצולי השואה" עוסקת במיצוי זכויותיהם של הניצולים שרבים מהם אינם מודעים למה שמגיע להם, או שהם מודעים לזכויות אבל מתקשים בהגשת טפסים, ביצירת קשר באינטרנט, ובהתעדכנות במצב זכויותיהם.

לקראת יום השואה קיימה העמותה מסיבת עיתונאים כדי להגביר את המודעות לשירות החינם שהיא מציעה לניצולים, וכדי להציג הצעת חוק שהיא יוזמת במטרה לשפר את מצב הניצולים שעלו ארצה אחרי אוקטובר 1953. ניצולים אלה מקבלים כיום קצבה של 3960 שקל לשנה בלבד, גם אם עברו סבל זהה לניצולים שהגיעו לישראל מיד אחרי מלחמת העולם השנייה. 

לדברי עו"ד אביבה סילברמן, מייסדת ומנכ"לית העמותה, מטרת הצעת החוק שמוגשת בסיועם של חברי הכנסת דב חנין ואלעזר שטרן, היא לתת לניצולים האלה קצבה של 12,000 שקל לשנה, כדי לשפר במעט את מצבם, בהנחה שפיצוי מלא יכביד על תקציב המדינה ולא יהיה ריאלי לנסות להשיגו.

העמותה קוראת לבני משפחה של ניצולים לפנות אליה כדי לברר את סטטוס הזכויות של בני המשפחה המבוגרים, משום שבמקרים רבים חלו שינויים בחוק שמאפשרים הגדלת קצבאות קיימות, או מתן פיצוי לניצולים שלא פוצו עד היום.

רבע מניצולי הושאה, מתחת לקו העוני, צילום: גיל יוחנן רבע מניצולי הושאה, מתחת לקו העוני | צילום: גיל יוחנן רבע מניצולי הושאה, מתחת לקו העוני, צילום: גיל יוחנן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
ממשלות ישראל קיבלו כסף עבור ניצולי שואה ונתנו רק
לאלה שעלו עד 53 . אלה שעלו אחרי 53 לא עלו לפני כן כי מדינות קומוניסטיות כמו רומניה לא נתנו לעלות רק ע"י תשלום כופר פר גולגולת אי לכך נגנבו 2 מליון ויותר מכל ניצול שואה שלא לדבר על החרפה שבה חיו. (בועדה שחוקקה חוק זה ישב אבא של כץ). העיקר שיש נאומים יפים על ציונות כל יום זכרון לשואה.
רלי  |  26.04.17
10.
עמותה לזכויות
ראיתם פעם עמותה אחת שבאמת הקטינה את הבעיה שבגללה העמותה הוקמה ? ה shoa business הפך להיות הבוננזה האשכנזית הגדולה.כסף בלי לעבוד. והם עוד קוראים לחרדים טפילים..... למי ששכח,למעלה מ 70 אחוזים מהקורבנות בשואה היו חרדים.החרדים גם היו קורבנות אמיתיים. אני לא רואה את החרדים מייללים אפילו 1 אחוז מהאשהנסים החילונים למרות שהשואה היא קודם כל אסון חרדי. כמעט כל אוכלוסית מזכח אירופה המתה חרדית.
אאא  |  25.04.17
לכל התגובות