אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נציגי חברות המזון: "לא קרה כלום עם חוק המזון" צילום: תומריקו

נציגי חברות המזון: "לא קרה כלום עם חוק המזון"

תמלילי שיחות שערכה רשות ההגבלים עם גורמים בשוק המזון בנוגע לביטול האיסור על סדרנים ברשתות השיווק חושפים את זעמם של הספקים הקטנים: "זה היה כלי שמנע את דחיקתנו, הרשות חירבה אותו", אמר נציג סידס

23.04.2017, 08:20 | נורית קדוש

"חוק המזון מנסה להסדיר את יחסי הסחר עם הספקים ולהיטיב עם הספקים הקטנים, אבל בפועל כל הרשתות מצאו דרך איך להמשיך לגבות את מה שגבו קודם. לא קרה כלום. בפועל מי שהיה צריך להרוויח לא הרוויח". כך אמרה חיה גולדקלנג, מנכ"לית גלידות ריאו, לנציג רשות ההגבלים העסקיים בנוגע להשפעת חוק המזון על הספקים הקטנים.

קראו עוד בכלכליסט

השיחות שביצעה רשות ההגבלים עם נציגי חברות המזון ומובאות כאן, הן חלק מעבודת המטה לבחינת השפעות סידור המדפים על שוק המזון, אשר על בסיסה החליטה הממונה על הגבלים עסקיים להעניק פטור מהסעיף שאוסר על ספקים גדולים לסדר מדפים ברשתות גדולות.

ארכיון, צילום: אוראל כהן ארכיון | צילום: אוראל כהן ארכיון, צילום: אוראל כהן

מתמלול שיחה נוסף של הרשות עם נציג חברת סידס, המוגדרת בחוק המזון כספק קטן, עולים שוב הקשיים של הספקים הקטנים עליהם נועד להגן איסור סידור המדפים על ידי הספקים. "עולם הסדרנות היה כלי טוב מאוד כדי למנוע דחיקה של הספקים הקטנים, אבל למעשה זה לא קיים כי רשות ההגבלים העסקיים חירבה את הכלי עם הפטורים הפרטניים. בשופרסל למשל יש פלנוגרמה (תוכנית לסידור מדף — נ"ק) ועובדים לפיה, ולסדרנית לא אכפת את מי היא מסדרת ולכן אני לא מופלה לרעה על המדף. ברמי לוי לעומת זאת יש סדרנית של עלית שתמיד נמצאת שם והיא למעשה שולטת במדף".

למרות הדברים, כאמור, החליטה הרשות להעניק פטור מסדרנות בתנאי שיש לקמעונאי פלנוגרמה לפיה יתבצע סידור המדף והקמעונאי הגדול יפקח שהספק הגדול מסדר את המוצרים בהתאם לפלנוגרמה.

הפטור מסדרנות שניתן בתחילת החודש עומד בניגוד גמור לעמדת רשות ההגבלים העסקיים כפי שבאה לידי ביטוי בדצמבר 2015, אז ביקשו גורמים בשוק להם ניתן פטור מהאיסור למשך השנה הראשונה ליישום חוק המזון, ארכה כדי שיוכלו להתארגן עם מערך סדרנות עצמי. "עברנו על הבקשה שלכם לפטור מסדרנות ובחנו אותה. לא מצאנו הצדקה לתת פטור לשנה נוספת... אנחנו לא סבורים שיש כלל הצדקה לתת שהות נוספת. החוק קבע שסדרנות ספקים אסורה ממזמן. אנחנו התגמשנו ונתנו פטור לשנה והוא עומד לפוג", השיבה הרשות לנציגי רמי לוי שביקשו להאריך את הפטור בשנה נוספת.

גם בקשת מגה שעמדה על סף קריסה לתת לה פטור מאיסור סדרנות ספקים על רקע מצבה הקשה ונסיונותיה להשתקם, נדחו על הסף. ברשות הודיעו באותם ימים גם לבאי כוחה של מגה על דחיית בקשתה: "אנחנו לא רואים הצדקה למתן הפטור המצב הקיים הוא שמגה מסדרת באופן עצמאי ומבקשת פטור להפר את החוק. טענתם בפנינו שבשל מצבה הכלכלי של הרשת הספקים הקטנים לא מעוניינים לספק לה ולכן אין חשש מדחיקתם, אך הנתונים לא הצביעו על כך שהספקים הקטנים אכן נטשו את מגה ולכן אנו לא רואים הצדקה לפטור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות