אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יוסי מימן במגעים לשמש עד מדינה נגד נשיא פרו לשעבר צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

יוסי מימן במגעים לשמש עד מדינה נגד נשיא פרו לשעבר

איש העסקים, שחשוד כי שימש כמתווך להעברת 11 מיליון דולר מחברת הבנייה הברזילאית אודרברכט לנשיא פרו לשעבר אלחנדרו טולדו, נפגש בארץ עם נציגי המדינה הדרום אמריקאית. ייתכן שההסדר יכלול גם התחייבות ישראלית שלא להעמידו לדין

25.04.2017, 06:46 | תומר גנון

איש העסקים הישראלי יוסי מימן נמצא במגעים מול הרשויות בפרו לחתימה על הסדר עד מדינה, שבמסגרתו ימסור מידע מפליל על הנשיא לשעבר אלחנדרו טולדו, כך נודע ל"כלכליסט". הרשויות בפרו חושדות שטולדו, שכיהן כנשיא בשנים 2001–2006, קיבל שוחד בהיקף של כ־20 מיליון דולר מחברת הבנייה הברזילאית אודרברכט, וזאת כדי לקדם את האינטרסים העסקיים שלה במדינה. על פי החשד, אודרברכט השתמשה במימן כמתווך להעברת כ־11 מיליון דולר מכספי השוחד.

קראו עוד בכלכליסט

עם פתיחת החקירה נגד טולדו בתחילת השנה, הגישו הרשויות בפרו בקשה למחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה לחקור את מימן. על פי גורם המעורה בפרטים, במשרד המשפטים מיהרו לטפל בבקשה, ככל הנראה לאור סיוע שהעניקו בעבר הרשויות בפרו בהסגרתו לישראל של השופט לשעבר דן כהן.

בשבועות האחרונים, לאחר אישור הבקשה בפרקליטות המדינה וכפי שפורסם בחדשות ערוץ 10, הגיעו לישראל נציגים מטעם הרשויות בפרו וחקרו את איש העסקים.

בסמוך לכך פתחו נציגים מטעמו של מימן במגעים מול הפרואנים לחתימה על הסדר שיסיים את ההליכים נגדו. בשלב זה לא ידוע מה יכלול ההסדר, אם יתגבש בכלל כזה לבסוף. כמו כן לא ידוע כעת אם ההסדר יכלול התחייבות של הרשויות בישראל לא להעמיד לדין את מימן על מתן שוחד לעובד ציבור זר.

התיקון לחוק העונשין שמאפשר להעמיד לדין בארץ ישראלים שנתנו שוחד לעובדי ציבור זרים חוקק רק בשנת 2008. ככל הידוע, אירועי התיווך בשוחד לכאורה התרחשו לפני שחוקק התיקון לחוק, כך שגם אם במשרד המשפטים ירצו להעמיד לדין את מימן, תתעורר דילמה משפטית. כמו כן צפויה לעלות סוגיית התיישנות האירועים.

מלונדון, דרך שוויץ ועד לאוקיינוס השקט

 

על פי התביעה בפרו, בתמורה לכספי השוחד הבטיח הנשיא לשעבר טולדו את זכייתה של אודרברכט במכרז לבניית מערכת כבישים מהירים שמחברת בין ברזיל לפרו, ומגיעה עד חוף האוקיינוס השקט. עוד נטען כי טולדו השתמש בחלק מכספי השוחד כדי לקנות בית בשכונת יוקרה בלימה, בירת פרו, ב‭3.75־‬ מיליון דולר, וכן שני משרדים ב‭882־‬ אלף דולר.

לפי דיווחים קודמים ביומונים הפרואניים "לה רפובליקה" ו"אל קומרסיו", אודרברכט הברזילאית העבירה את הכסף לחשבונות של חברות של מימן בסניף סיטיבנק בלונדון, ומשם הם הועברו לחשבונות בשוויץ ובפנמה הקשורים לטולדו.

בעבר ציטט היומון "לה רפובליקה" עד מדינה בפרשה, שטען כי הכסף הועבר לטולדו בשנים 2005–2008, ‬כשהתשלומים נעשו בהתאם להתקדמות העבודות על הכביש.

גם ראש צוות האבטחה הישראלי מעורב

 

עוד דיווח בעבר "לה רפובליקה" כי לפי עד מדינה בשם חורחה באראטה, ישראלי לשעבר בשם אבי דן־און שכיהן כראש צוות האבטחה של טולדו, נמנה גם הוא עם המתווכים. על פי הדיווח, טולדו, דן־און ומימן נפגשו עם נציגי אודרברכט בריו דה ז'נרו בסוף 2004. אז דרש דן־און מהחברה הברזילאית שוחד של 35 מיליון דולר עבור טולדו, וזאת כדי להבטיח את הזכייה במכרז לסלילת הכביש המהיר.

לפי הציטוטים שהופיעו בכתבה, כבר בפגישה הזו הבהיר טולדו כי התשלום צריך להיעשות דרך חברות הרשומות על שמו של מימן. עוד לפי עדותו של באראטה, גובה השוחד ירד מ־35 מיליון דולר ל־20 מיליון דולר מכיוון שהשינוי שערך טולדו בתנאי המכרז לא היה לשביעות רצונם המלאה של אנשי חברת הבנייה הברזילאית.

החקירה נגד טולדו ומימן היא חלק מפרשת שוחד גדולה שנחקרת זה כמה שנים בדרום אמריקה, ובמרכזה עומדת אודרברכט. בהסתעפות אחרת של הפרשה חשודה החברה הברזילאית כי שיחדה פקידי את מושל העיר קאיאו שבפרו פליקס מורנו. בפרשה זאת מעורב איש העסקים הישראלי גיל שביט, חתנו של המולטי־מיליונר ברוך איבצ’ר. שביט נעצר בתחילת החודש בפרו כשנחת בנמל התעופה הבינלאומי חורחה שבעיר קאיאו, ונחקר על אודות קשריו עם המושל. שביט שוחרר לביתו שבפרו במהלך הפסח, וככל הידוע אין קשר ישיר בין פרשה זאת לפרשה שבה מעורב לכאורה יוסי מימן.

מיוסי מימן, גיל שביט ומשרד המשפטים לא נמסרה תגובה.

מנכ”ל אודברכט לשעבר מרסלו אודברכט, צילום: בלומברג מנכ”ל אודברכט לשעבר מרסלו אודברכט | צילום: בלומברג מנכ”ל אודברכט לשעבר מרסלו אודברכט, צילום: בלומברג

 

הפרשה שעזרה להפיל את נשיאת ברזיל

הפרשה בה מעורב לכאורה יוסי מימן לא החלה בפרו, אלא בברזיל. במרץ 2014 פשטה המשטרה הברזילאית על משרדי עשרות חברות ששימשו כקבלניות משנה של ענקית האנרגיה הממשלתית פטרובראס, במה שנודע מאז כ"מבצע שטיפת מכוניות". אחת מהחברות הללו היתה אודרברכט, חברת הבנייה הגדולה באמריקה הלטינית. מנהלה לשעבר של ענקית הבנייה מרסלו אודרברכט מרצה כיום מאסר בברזיל, לאחר שהורשע במתן שוחד לנבחרי ציבור ברזילאים כדי לזכות במכרזים שקשורים לחברה הממשלתית פטרובראס.

בנוסף, החברה נדרשה לשלם קנס של 2.6 מיליארד דולר כדי ליישב את ההאשמות על שוחד שתלויות נגדה בברזיל, ארצות הברית ושוויץ. לטענת התביעה הפרואנית, החברה שיחדה את נשיא פרו לשעבר אלחנדרו טולדו בתיווכו של מימן.

נשיאת ברזיל לשעבר דילמה רוסף, שכיהנה כיושבת ראש דירקטוריון פטרובראס בעת שהתבצעו מעשי השוחד, נתפסה בעיני הציבור הברזילאי כמעורבת בפרשה אף שלא נמצאו לבסוף כל ראיות שמעידות על מעורבותה.

עם זאת, החשדות נתנו רוח גבית להליך בפרלמנט הברזילאי שהביא להדחתה של רוסף בשנה שעברה, באמתלה של כיסוי בורות תקציביים באמצעות כספים שהגיעו מבנקים שנמצאים בבעלות ממשלתית.

רן אברמסון

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות