אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ: "יש סיכוי שניכנס לעימות גדול מאוד מאוד עם צפון קוריאה" צילום: איי פי

טראמפ: "יש סיכוי שניכנס לעימות גדול מאוד מאוד עם צפון קוריאה"

נשיא ארה"ב בראיון לרויטרס: "אני מעדיף לפתור דברים בצורה דיפלומטית אך זה מאוד קשה"; הוא ציין כי בכוונתו לפתוח למו"מ או לבטל את הסכם הסחר "האיום" עם דרום קוריאה - שעליו היתה אחראית, לדבריו, הילרי קלינטון

28.04.2017, 08:01 | שירות כלכליסט

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, סבור כי "יש סיכוי שניכנס לעימות גדול מאוד מאוד עם צפון קוריאה", עקב תוכנית הגרעיון שלה. עם זאת הוא ציין כי "אני מעדיף לפתור דברים בצורה דיפלומטית אך זה מאוד קשה". טראמפ אמר את הדברים בראיון לסוכנות רויטרס לציון 100 ימים להשבעתו לתפקיד הנשיא.

קראו עוד בכלכליסט

טראמפ נשאל האם לדעתו מנהיג צפון קוריאה, קים ג'ונג און, פועל באופן רציונלי, ואמר: "אני מקווה שכן. הוא בן 27, אבא שלו נפטר והוא עלה לשלטון. זה מאוד קשה, במיוחד בגיל הזה".

 

נשיא ארה"ב התייחס לניסיונות של נשיא סין, שי ג'ינפינג, לגשר בין הצדדים: "אני מאמין שהוא מנסה מאוד, הוא ודאי לא רוצה לראות מלחמה ומוות, הוא אדם טוב ולמדתי להכיר אותו היטב. הוא ישמח אם יוכל לעשות משהו, אך ייתכן והוא לא מסוגל".

 

 

דונלד טראמפ, צילום: איי פי דונלד טראמפ | צילום: איי פי דונלד טראמפ, צילום: איי פי

 

בחודש האחרון גברה המתיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה על רקע תוכנית הגרעין שלה. טראמפ דחק בסין להפעיל לחץ על המדינה, והזהיר כי אם לא תפעל - ארה"ב תעשה זאת. השבוע הוא כינס את כל חברי הסנאט כדי לעדכן אותם אודות ה"איום גדול" הנשקף מצפון קוריאה.

 

אתמול פרסמה המדינה האסייתית סרטון תעמולה שבו נראות מספר מתקפות משולבות על ארה"ב ונאמר כי "השמדת האויב היא על הכוונת שלנו". כמו כן, בסרטון נראה ירי של טילים וארטילריה ונאמר: "אנו נראה לכם מה מדינה חזקה שמובילה את העולם בטכנולוגיה גרעינית ובטילים מסוגלת לעשות". הבית הלבן ונושאות מטוסים אמריקניות מוצגים כשהם מסומנים כמטרות ולאחר שנושאות המטוסים מתפוצצות, נאמר בסרטון כי זהו המצב "כאשר האויב צועד את הצעד הראשון לעבר פרובוקציה ופלישה".

 

עוד אמר כי ינהל ינהל מו"מ לגבי הסכם הסחר "הנוראי" עם קוריאה הדרומית - או שיבטלו לחלוטין. נשיא ארה"ב כינה את הסכם הסחר שנחתם לפני 5 שנים "בלתי מתקבל על הדעת", וציין שיטפל בנושא מיד לאחר שיסיים לערוך מחדש את הסכם הסחר החופשי של אמריקה הצפונית (NAFTA) עם קנדה ומקסיקו.

טראמפ הטיל את האשם להסכם הסחר של ארה"ב עם קוריאה, המכונה KORUS, על יריבתו הדמוקרטית במרוץ לנשיאות, הילרי קלינטון, שבמהלך כהונתה כמזכירת המדינה, קידמה את הנוסח הסופי של ההסכם טרם אושר בידי הקונגרס ב-2011": "זהו הסכם איום שנעשה בידי הילרי", אמר טראמפ הרפובליקני. כשנשאל מתי בדעתו לערוך את המו"מ, אמר: "בקרוב מאוד. עכשיו אני מכריז עליו".

בנוסף אמר נשיא ארה"ב כי על דרום קוריאה לשאת בהוצאות מערכת ההגנה מפני טילים THAAD שארה"ב הציבה במדינה. ומחלקת ההגנה הדרום קוריאנית מסרה בתגובה כי "לא חל שינוי במדיניות - הממשלה שלנו מספקת את האדמה ואת השירותים הנלווים, ואר"הב נושאת בהוצאות פריסת המערכת, תפעולה ותחזוקה".

טראמפ התייחס לרפורמת המס שהוצגה שלשום, ודחה את הביקורת שלפיה היא תגדיל את הגירעון. 

 

"אנו ניצור הסכמי סחר שיפצו על הגירעון העצום. אנו הולכים ליצור הסכמי סחר שיהיו הסכמים הרבה יותר טובים", אמר הנשיא.

בראיון התייחס טראמפ גם למגעים בין ישראל לארה"ב על תיאום ביקור אפשרי של הנשיא האמריקני בחודש הבא. משלחת אמריקנית הגיעה אתמול לישראל והחלה בהתאמת הסידורים כשההערכות מדברות על הגעה של טראמפ ב-22 במאי.

"זו אפשרות ואנחנו כרגע דנים בכך", אמר טראמפ לסוכנות הידיעות. "אני רוצה לראות שלום בין ישראל לפלסטינים. אין שום סיבה שלא יהיה שלום בין הצדדים. שום סיבה בכלל. אני גם רואה אפשרות של ביקור בסעודיה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות