אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דידי צ'ושינג גייסה 5.5 מיליארד דולר - הסבב הבודד הגדול אי פעם לחברה טכנולוגית צילום: Donga Science

דידי צ'ושינג גייסה 5.5 מיליארד דולר - הסבב הבודד הגדול אי פעם לחברה טכנולוגית

סטארט-אפ ההסעות הסיני, שצפוי להתחרות בעוצמה באובר, ישתמש בכסף להתרחבות מחוץ למדינה ולפיתוח תחומים נוספים, כגון בינה מלאכותית ורכב אוטונמי; הסבב מעניק לו שווי של כ-50 מיליארד דולר

28.04.2017, 16:44 | רפאל קאהאן

זה היה צפוי אבל כעת זה רשמי: דידי צ'ושינג, סטארט-אפ ההסעות הסיני שמתחרה ישירות באובר, הודיע היום (ו') שגייס 5.5 מיליארד דולר - מדובר בסבב הגיוס הבודד הגדול אי פעם בעולם הטכנולוגיה. הסבב ישמש למימון התרחבותה מחוץ לסין וכן לתחומים נוספים, כגון פיתוח בינה מלאכותית ורכב אוטונומי.

קראו עוד בכלכליסט

החברה, שהצליחה לסלק את אובר מסין בשנה שעברה, הפכה כיום למתחרה הגדולה ביותר שלה. התרחבותה לשווקים נוספים עשויה לעלות לאובר באובדן ההובלה במקומות אחרים. אובר לא תזכה לחסד בעיקר עקב סדרת השערוריות שהתגלו אודותיה בשנה האחרונה.

 , צילום: Donga Science צילום: Donga Science  , צילום: Donga Science

המשקיעים בסבב הנוכחי לא נחשפו אך על פי דיווח של סוכנות בלומברג מדובר ככל הנראה בסופטבנק היפנית, בסילבר לייק קראפטוורק ובבנק צ'יינה מרצ'נטס. לדידי כבר יש משקיעים חזקים ובהם טנסנט, סוכנויות ממשלתיות סיניות וקרנות הון סיכון מהגדולות בעולם.

הסבב הקודם העניק לחברה שווי של 34 מיליארד דולר. הסבב הנוכחי כבר מקפיץ אותו לכ-50 מיליארד דולר, כאשר היא עוקפת את שיאומי בראש רשימת הסטארט-אפים הסיניים הגדולים ביותר ובמקום השני בעולם אחרי אובר. למרות שאובר לא פעילה בסין יותר, היא כן קשורה לדידי ובאופן הדוק למדי - לחברה יש אחזקות בסך 17.5% בדידי, שהתקבלו בתמורה לרכישת עסקיה של אובר בסין על ידה.

אחרי שהצליחה להשתלט על תחום ההסעות במוניות, דידי מתכננת להיכנס לתחום השכרות האופניים וכן התחבורה הציבורית. עם זאת החברה סובלת מנחת זרועה של הרשויות המקומיות בסין שמעוניינות להדק את הפיקוח על הנהגים. בייג'ינג ושנגחאי כבר הודיעו למשל שהן מסרבות להעניק רישיון הסעה לנהגים שאינם תושבי הערים.

התקווה של מייסד דידי, צ'נג וויי, היא שפיתוח רכבים אוטונומיים ובינה מלאכותית תקל על פיתוח עסקיה בעתיד. החברה הקימה לשם כך מרכז פיתוח גדול בעמק הסיליקון, צמוד למשרדיה של גוגל. היא כבר הצליחה לגייס שורה של מהנדסים ביניהם מומחה הסייבר לרכב, צ'רלי מילר, שידוע כהאקר שהוריד ג'יפ מהכביש מרחוק ושערק אליה מאובר.

המחזיקה בתואר המגייסת הגדולה של עולם הטכנולוגיה לפני דידי הייתה אנט פייננשל, של עליבאבא. דידי מחזיקה כיום בעתודות של כ-10 מיליארד דולר ואלה צפויות לשמש אותה להרחבת פעילותה בעיקר באיזור מזרח אסיה והודו בשלב הראשון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות