אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביטוחי מנהלים: הפניקס הימרה על מזומן ועלתה לראש הדירוג צילום: עמית שעל

הדירוג הפיננסי

ביטוחי מנהלים: הפניקס הימרה על מזומן ועלתה לראש הדירוג

בפוליסות ביטוחי מנהלים מסוג קרן י', הפניקס מציגה את התוצאות הטובות ביותר בדירוג המבוסס על טווחי זמן שונים, ואחריה הראל ומנורה

10.05.2017, 09:36 | אתי אפללו

ביטוח מנהלים הוא מוצר שקרנו ירדה בשנים האחרונות, כיוון שהטבה שהיתה מובנית במוצר — הבטחה למקדם שמעניק קצבה קבועה — בוטלה על ידי הרגולטור. הבטחה זו היתה הצדקה לגביית דמי ניהול גבוהים יותר בביטוחי המנהלים ביחס למוצרי החיסכון הפנסיוני האחרים (קרנות פנסיה וקופות גמל), ומשזו בוטלה, העלות הגבוהה של פוליסות ביטוחי המנהלים הפכה אותם למוצר שכדאיתו מוטלת בספק. דבר זה מתבטא גם בקצב גיוס הכספים למוצר, שהואט הן ביחס לשנים קודמות והן ביחס לקצב הצמיחה של קרנות הפנסיה.

לחצו כאן לדירוג המלא

עם זאת, חוסר הוודאות ההולך וגובר באשר לגובה הקצבה בעתיד מוביל חוסכים רבים לבחור שלא להעביר את כספי החיסכון הפנסיוני שלהם מפוליסות ביטוחי מנהלים למכשירי חיסכון אחרים, כדי לשמור את המקדם המובטח. מכיוון שבמשך השנים החוסכים משלמים כסף רב תמורת ההטבה, מומלץ לנצלה. כלומר, בעת היציאה לפנסיה תציע חברת הביטוח לאותם חוסכים למשוך את הכסף בבת אחת במקום לקבל קצבה חודשית. קבלת סכום יחיד היא עניין מפתה, אך ההטבה הגלומה בביטוחי מנהלים מתבטאת רק כשהכסף נמשך כקצבה חודשית.

הפוליסות החדשות מפגרות בתשואה

 

הפוליסות המשתתפות בדירוג "מגזין כלכליסט" ו־IFO לוקחות חלק ברווחים מסוג קרן י'. אלו הן פוליסות שהונפקו עד 2004, ואף שעברו 13 שנה מאז הפסיקו להנפיק אותן, היקף הנכסים המנוהל בהן הוא עדיין הגבוה מקרב כל סוגי הפוליסות הקיימות בשוק.

בפוליסות מסוג קרן י' מנוהלים כיום כ־150 מיליארד שקל, אל מול 108 מיליארד שקל שמנוהלים בפוליסות מסוג קרן י' החדשה — שהונפקו מ־2004 ואילך. לאורך השנים הפוליסות בקרן י' השיגו תשואות גבוהות יותר מאלו שבקרן י' החדשה.

מזומן זה כאן

 

קרן י' של הפניקס עומדת בראש הדירוג ל־2016, שבודק גם תשואות ארוכות טווח ולא רק את התשואות של השנה האחרונה. הפניקס מחזיקה בשיעור המזומנים הגבוה ביותר מיתר העומדות בראש טבלת הדירוגים (בפער משמעותי מיתר המובילות), ובשיעור המניות הנמוך מתוך המובילות בדירוג.

לאחזקה גבוהה במזומן יכולות להיות כמה סיבות, ובהן צפי למשיכת כספים כקצבאות ושמירה על נזילות כדי להשקיע בהזדמנויות עתידיות, שאותן מזהה מנהל ההשקעות. סיבה נוספת שיכולה להצדיק ישיבה על מזומן היא חוסר כדאיות השקעה באפיקים אחרים.

בסביבת הריבית הנמוכה השוררת כבר כמעט עשור ולנוכח המיצוי שאליו הגיע אפיק האג"ח, המניות הפכו להיות האפיק שאליו מוזרמים הכספים שמחפשים תשואה.

אולם תשואה היא רק צד אחד של המשוואה, והשאלה העולה פעמים רבות היא אם התשואה מפצה על הסיכון בהשקעה. נוכח רמות הסיכון בשווקים כיום, נראה שבהפניקס מפקפקים בכך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות