אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לידיעת הכנסת והממשלה: בעולם לא מהססים להטיל מסים כדי לצנן את השוק צילום: גטי אימג'ס

לידיעת הכנסת והממשלה: בעולם לא מהססים להטיל מסים כדי לצנן את השוק

מ-200% מס על דירות ריקות דרך מס על רוכשי שתי דירות ומס למשקיעים זרים - איך מטפלים במחירי הדירות המאמירים בעולם?

10.05.2017, 07:40 | ניצן לונברג
ברחבי העולם קיים שלל מסי דיור. המטרה המוצהרת של חלק מהמסים האלו היא לווסת את חלקם של המשקיעים בשוק. "כלכליסט" אסף כמה דוגמאות שעשויות לעניין את המחוקקים בישראל.

קראו עוד בכלכליסט

אוסטרליה: יונהג מס על דירות ריקות

הממשל המקומי של מדינת ויקטוריה באוסטרליה הודיע בחודש מרץ האחרון שמינואר הקרוב יוטל מס על משקיעים שיותירו דירות ריקות. המס יוטל על בתים שיעמדו ריקים יותר מחצי שנה ושיעורו יעמוד על 1% מהעליית הערך של הנכס. כיום ישנם 20 אלף נכסים ריקים בבירת המדינה מלבורן, כך שהמס החדש צפוי להכניס למדינה עשרות מיליוני דולרים בשנה.

בריטניה: 200% מס על דירות ריקות

ההכנסות של ממשלת בריטניה ממסים על נדל"ן (שימוש, בעלות או העברה) הן הגבוהות ביותר מבין מדינות ה־OECD. למעשה, עשירית מהכנסות המדינה הן ממיסוי נדל"ן. המס על דירות ריקות, למשל, שהוא מס פרוגרסיבי שמבוסס על שווי הנכס (ככל ששוויו של הנכס גבוה יותר, המס גבוה יותר) יכול להגיע עד ל־150%—200% משווי הנכס, וזאת כדי להכריח את בעלי הבתים להשכיר אותם. ב־2016 עמדו בבריטניה יותר מ־200 אלף בתים ריקים ששוויים הכולל עומד על 43 מיליארד ליש"ט.

בתים למכירה בבריטניה, צילום: גטי אימג בתים למכירה בבריטניה | צילום: גטי אימג'ס בתים למכירה בבריטניה, צילום: גטי אימג

 

הונג קונג: 15% מס על רוכשי שתי דירות

בחודש אפריל האחרון הודיעה ממשלת הונג קונג שבכוונתה להטיל מס בשיעור של 15% משווי הדירה על מי שירכוש יותר מדירה אחת בבת אחת. מטרת המהלך היא לצנן את מחירי הדיור. שוק הנדל"ן בהונג קונג הוא אחד היקרים בעולם. מחירי הבתים בשוק עלו מאז 2003 ב־364% בזמן שהשכר החציוני עלה ב־61% בלבד. מאז חודש נובמבר האחרון הממשלה משקיעה מאמצים כבירים בצינון שוק הדיור. במסגרת זו עלה לראשונה מס הבולים במדינה. עד כה, מאמצי הממשלה לא נשאו תוצאות.

קנדה: 15% מס על משקיעים זרים

בחודש שעבר הודיע מחוז אונטריו בקנדה כי יטיל מס בגובה של 15% על משקיעי נדל"ן זרים במטרה לצנן את שוק הדיור, במיוחד בעיר טורונטו. המס מכונה "מס ספקולנטים שאינם תושבים" והוא אחד מבין 16 צעדם שנקטה ממשלת המחוז במטרה לצנן את שוק הדיור. מס דומה הוטל בשנה שעברה במחוז קולומביה הבריטית שבירתה ונקובר. קנדה מושכת אליה משקיעים זרים רבים, במיוחד סינים, בעיקר בשל מחירי הבתים הנמוכים יחסית, הודות לדולר הקנדי החלש.

צרפת: המס על זרים עלה ל־60%

בחודש ינואר האחרון העלתה עיריית פריז את המס על בעלי בתים שאינם תושבי צרפת מ־20% ל־60%. המטרה היא למנוע מאותם בעלי נכסים להשאיר אותם ריקים במשך חודשים רבים ולאלץ אותם למכור או להשכיר אותם. במהלך 15 השנים האחרונות מספר הנכסים בבעלות זרים עלה ב־43% בעוד מספר הבתים שבעליהם מתגוררים בהם עלה ב־3% בלבד. נכסים בבעלות זרה מהווים כיום כ־10% מ־1.1 מיליון הבתים בפריז. העלאת המס צפויה להכניס 43 מיליון יורו בשנה לקופת עיריית פריז.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
**** הגדלת היצע היא הפחד הגדול של בעלי הדירות!!!
משקיעים רבים חושבים שכחלון הטיל מס כי לא הצליח להגדיל היצע וחיפש פתרון מהיר. אוקיי. נניח שהוא כן היה מגדיל היצע. מה היה קורה? ותחשבו, ברגע שהציבור היה מבין שההיצע גודל מהר יותר מהריבוי הטבעי והמחירים בירידה איטית, הוא היה מפסיק לגמרי לקנות! ואז "הפנסיה הנדלנית" תהיה שווה חצי! אנשים יפסיקו לשלם פי 4 מעלות בניית הדירה כמו שקורה היום! בנוסף לכך יהיה להם קשה מאוד למצוא דייר, והם יאלצו להוזיל שכר דירה כדי "למשוך לקוחות". יתכן והם לא יצליחו להחזיר את תשלומי המשכנתא ואז יאלצו למכור, כאמור- יקבלו רק חצי מחיר!
גם בלי המס  |  10.05.17
1.
ב 2015 הציעו פקידי האוצר 20% מס רכישה וכחלון סירב!!
אילו היה מסכים, שוק הדיור היה נכנס לקיפאון כבר לפני שנתיים והמחירים היום כבר היו יפה מאוד בתוך מגמת ירידה.גם לגבי מס דירה שלישית, הרעיון המקורי היה של משרד ראש הממשלה בשנת 2014 אבל אז לפיד סירב... טמבל כזה. החוק היה גורם לירידת מחירים (אבל לפיד רצה רק מעמ אפס שבסוף לא יצא לפועל.)
אילן  |  10.05.17