אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נקודות הזיכוי להורים: נשים יוכלו לדחות את קבלתן בשנה צילום: אלכס קולומויסקי

נקודות הזיכוי להורים: נשים יוכלו לדחות את קבלתן בשנה

ועדת הכספים אישרה היום את הגדלת נקודות הזיכוי להורים עד גיל 6. בעקבות פשרה בין גפני והאוצר הוחלט עוד שאשה שתלד במהלך השנתיים הקרובות תוכל לקבל לבקשתה דחייה של קבלת נקודות הזיכוי בשנה, כדי למצות את קבלת ההטבות

10.05.2017, 11:44 | עמרי מילמן
ועדת הכספים אישרה היום (ד') את הגדלת נקודות הזיכוי להורים עד גיל 6. מליאת הכנסת אמורה לאשר הערב את הצעת החוק של כחלון להגדלת נקודות הזיכוי לגברים ונשים הורים לילדים עד גיל 6, אולם בוועדת הכספים שדנה הבוקר בנושא התעררו שוב מחלוקות בקואליציה.

קראו עוד בכלכליסט

עוד הוחלט שאשה שתלד במהלך השנתיים הקרובות תוכל לקבל לבקשתה דחייה של קבלת נקודות הזיכוי בשנה, כדי למצות את קבלת ההטבות. עוד נקבע כי מאחר שמדובר בהוראת שעה לשנתיים בלבד, נציגי הממשלה יגיעו בסוף 2018 לוועדת הכספים ויעדכנו האם ימשיכו להעניק את אותן נקודות הזיכוי או לא.

מאחר שנקודות הזיכוי ניתנות על פני שנה קלנדרית שלמה, אם אשה ילדה במהלך השנה, היא תקבל את נקודות הזיכוי גם עבור החודשים בהם הייתה בהריון. אולם במקרים רבים מדובר בחודשים בהם נשים נעדרות הרבה מהעבודה, מתקשות לעשות שעות נוספות, כך גם בחודשים הראשונים שלאחר הלידה. האפשרות לדחות את קבלת נקודות הזיכוי בשנה מאפשרת להן לקבל את אותה הטבה בתקופה בו הן מרוויחות יותר כסף ובכך יכלות להנות יותר מהטבות המס (שכן הן ניתנות רק במידה והאשה מרוויחה מספיק כסף המחייב בתשלום מס).

יו"ר ועדת הכספים משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי   יו"ר ועדת הכספים משה גפני | צילום: אלכס קולומויסקי יו"ר ועדת הכספים משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי

בתחילת הדיון דרש יו"ר הוועדה משה גפני מהאוצר לאפשר לתא המשפחתי בשנה הראשונה להסיט את נקודות הזיכוי לפי בחירתו, זאת, לטענתו מאחר ושאשה עובדת פחות בשנה בה היא בהיריון, למשל במקרים של שמירת הריון. אולם לטענת גורמים בקואליציה הסיבה שגפני דורש את השינוי המדובר היא כי במקרים רבים במגזר החרדי דווקא הגבר אינו עובד, וכך הוא יוכל להעביר את נקודות הזיכוי לאשתו.

לאור התנגדות נחרצת של האוצר התקבלה הצעתם של ח"כ מיקי רוזנטל וגפני כי נשים יוכלו לדחות את קבלת נקודות הזיכוי בשנה, כך שיתחילו לקבל את ההטבה על הילד שנולד רק שנה לאחר שנולד, כפי שלסטודנטים ניתנת היום אפשרות דומה.

אישור נקודות הזכאות במקביל להקמת התאגיד?

יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן דרש לקבוע כי הגדלת נקודות הזיכוי תותנה בהגדלת קצבאות הנכים לשכר מינימום. המלצות בנושא זה שנמצאות בימים אלו על שולחנו של כחלון ממליצות להגדיל את קצבאות הנכים לגובה של 4,000 שקל בלבד. בסופו של דבר הוגשה רוויזיה כך שהנושא יעלה להצבעה במליאה, זאת מאחר ששר האוצר משה כחלון וראש הממשלה בנימין נתניהו ייפגשו היום להסדיר את הסוגיה וככל הנראה לתאם כי הקמת תאגיד החדשות ואישור נקודות הזיכוי יאושרו במקביל. בתגובה לאותה רוויזיה של ח"כ ביטן הגיש יו"ר סיעת כולנו, רועי פולקמן רוויזיה המורה על ביטול הקמת תאגיד החדשות וקליטת העובדים בתאגיד השידור הישראלי. ההערכות הן כי בסופו של דבר שתי הרוויזיות לא יעברו במליאה.

מפלגת כולנו מתעקשת כי הצעת החוק להגדלת נקודות הזיכוי תאושר עוד היום, בטרם יאושר היום החוק המסדיר את הקמת תאגיד החדשות החדש שיחליף את חטיבת החדשות של תאגיד השידור הציבורי, שחשוב לנתניהו.

בפתח הדיון גפני חשף כי "אמש דרשו ממני הדרגים הבכירים ביותר במדינה לקיים את הדיון על הגדלת נקודות הזיכוי למשפחה במסגרת תכנית 'משפחה נטו' עוד אתמול בערב ובמהלך הלילה. סירבתי לדרישה זו. יש כבוד לוועדת הכספים ולא אסכים לקיים ישיבות ליליות בדומה למה שנעשה לגבי התאגיד".

לפי הצעת החוק הורים יקבלו 1.5 נקודות זיכוי בשנה הראשונה ו-2.5 נקודות בחמש השנים שלאחר מכן, כאשר כל נקודה חוסכת 215 שקל להורה.

ח"כ רחל עזריה (כולנו) אמרה בדיון במסגרת אישור תכנית 'נטו משפחה': "יש פה חברי כנסת שמביעים התנגדויות ללא סיבה, הזוגות הצעירים נמצאים בכל מגזר ובכל קבוצה. ההטבה היא לכולם. איך ח"כים "חברתיים" לכאורה יכולים להתנגד בהקלות מס למשפחות עובדות ובהטבות. דיבורים למען הורים לילדים קטנים אך ברגע האמת הם מתנגדים, שיעשו כמונו ויפסיקו לדבר. כל מי שמעכב את התכנית הזו, ידע שהוא עוצר הטבה עבור אלפי זוגות צעירים שעובדים בישראל.

יש פה שינוי דרמטי, עד היום התייחסו בהטבות מס כאל דרך לעודד נשים לצאת לעבודה, אבל שיעור תעסוקת הנשים בישראל הוא מהגבוהים ב- OECD ולכן הטבות המס האלו הן סיוע למשפחות שבהן יש ילדים קטנים ושני בני הזוג עובדים. ההוצאות הנלוות של בני זוג עובדים הן גבוהות וההטבות האלו יעזרו להן."

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות