אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכרז "תכנן ובנה" בחריש: 1,200 יח"ד יאוכלסו תוך 40 חודשים צילום: אלעד גרשגורן

מכרז "תכנן ובנה" בחריש: 1,200 יח"ד יאוכלסו תוך 40 חודשים

לפי שיטת "תכנן ובנה", היזם מקים את כל השכונה, כולל התשתיות ומבני הציבור; תלונות על לוח הזמנים הצפוף

15.05.2017, 17:01 | ענת דניאלי

"העיקרון במכרז 'תכנן ובנה' בחריש הוא שיזם יחיד יבנה 1,200 יח"ד ומסחר ויקים את כל התשתיות ומבני הציבור בשכונה החדשה. מדובר בפיילוט ובשנה הקרובה נוציא עוד מכרזים כאלה לשאר חלקי הארץ  - כשבכל מכרז יהיו לפחות 1,000 יח"ד", כך אמר היום (ב') שר הבינוי והשיכון יואב גלנט במסגרת סיור מציעים בחריש לפרויקט הראשון מסוג זה. לסיור הגיעו נציגי 34 חברות, תשע מהן זרות (תשע סיניות, וחברות מטורקיה ומפורטוגל). בין החברות הישראליות שניגשו ניתן למנות את י.ח. דמרי, תדהר, אפריקה ישראל, אלקטרה השקעות, שפיר הנדסה וחנן מור. 

קראו עוד בכלכליסט

גלנט אמר כי על היזם לסיים את בניית כלל הדירות, מבני הציבור והתשתיות בשכונה תוך 40 חודשים וכבר לאחר 36 חודשים יחל אכלוס הדיירים.

השר יואב גלנט, צילום: לידר סטודיו לצילום השר יואב גלנט | צילום: לידר סטודיו לצילום השר יואב גלנט, צילום: לידר סטודיו לצילום

במסגרת מכרזי "תכנן ובנה" היזם בונה את כלל התשתיות, המוסדות והדירות ולמעשה אחראי על כלל הפרויקט. ליזמים נאמר כי עליהם להתקשר לצורך כך עם חברה זרה, והמדינה אף פרסמה "קול קורא" לחברות בכל העולם לבוא ולהגיש הצעות. כ-50 חברות בינלאומיות הגישו הצעתן, ונבחרו שש חברות ביצוע מפורטוגל וסין. אך למרות כל זאת, בתאריך ה-4 לאפריל 2017, משרד הבינוי והשיכון פרסם בחוברת כי למכרז רשאים לגשת יזמים ישראלים וזרים, אך אין הכרח לשיתוף פעולה בין היזמים. "זאת בכדי לאפשר תחרות מיטבית", הסבירו ממשרד הבינוי והשיכון.

מכרז הפיילוט של "תכנן ובנה" שהוצג היום בסיור בעיר הנבנית חריש הוא לשכונה חדשה ששמה "אור המזרח" ותכלול כאמור 1,200 יח"ד מתוכן 957 דירות במסגרת פרויקט מחיר למשתכן, כ-200 יח"ד שיוצעו בשוק החופשי ו-4,250 מ"ר שטחי מסחר. מחיר המקסימום לדירות במחיר למשתכן יעמוד על 650 אלף שקל לדירת 100 מ"ר.

דוד מגן, יו"ר הוועדה המיוחדת לתכנון ולבנייה חריש, אף התחייב בפני היזמים שכל בקשה להיתר העומדת בתנאי הסף תובא לדיון תוך עשרה ימי עבודה. מגן ציין כי עד היום הנפיקה הוועדה היתרי בנייה ל-7,022 יחידות דיור למגורים של כ-32 אלף תושבים חדשים והדגיש כי כל בקשה להקלה בתוספת יחידות דיור בשיעור של 20% תקבל מענה בחיוב. לדבריו, "הוועדה תמשיך לפעול במשך כל ימות השנה למעט שבת ומועד והינה בין הזרועות הממשלתיות היחידות בארץ הפועלות בחול המועד פסח וסוכות במטרה להאיץ את הקמת העיר חריש".

היזמים: לוח זמנים צפוף

בשיחות עם היזמים במקום, הם הביעו דאגה מלוחות הזמנים הצפופים במיוחד נוכח העובדה שבמקום שוכן יער צפוף. כמו כן, במכרז הוסבר ליזמים כי ייתכן שיש עתיקות במקום שגם הן עשויות לעכב משמעותית את קידום הבנייה ותכונית "תכנן ובנה" שמציבה לוח זמנים צפוף.

מעיריית חריש מסרו כי כיום מתגוררים בעיר 800 משקי בית וכי בסיום שנת הלימודים הנוכחית ביוני 2016 תגיע מאסה של כ-1,000 משפחות נוספות לעיר. עד סוף שנת 2017 צופים שם שיהיו כ-10,000 תושבים בעיר ועד לשנת 2025 היעד הינו 100 אלף תושבים.

רבים מהיזמים הצפויים לגשת למכרז "תכנן ובנה" דיברו על עתידה של העיר חריש וביצעו השוואה בינה ובין מודיעין בימיה הראשונים. עמוס דבוש, סמנכ"ל השיווק בחברת י.ח. דמרי אמר כי "אנחנו בונים בעיר 1,000 יח"ד. אני רואה את האנשים שבאים לרכוש. ללא ספק אני מאמין שחריש היא מודיעין הבאה". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות