אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ועידת ניו יורק

סודות מתעשיית המוזיקה: מה עושים עם אליל נוער שהתחלף לו הקול?

זוכה הגראמי סטיב גרינברג חשף כמה מהסודות המפתיעים של התחום בוועידת כלכליסט בניו יורק. בשיחה עם יוני בלוך, סיפר גרינברג איך הפיק להיטי ניינטיז של שלישיית Hanson, איך נבח בשיר "Who let the dogs out" ועל ימיו ברשת א'

17.05.2017, 18:47 | עומר כביר, ניו יורק
מי נובח בלהיט מתחילת המאה Who Let the Dogs Out ואיך גרמו לזמר שהתחלף לו הקול להגיע לתו גבוה? המפיק המוזיקלי זוכה הגראמי ומנהל הלייבל S-Curve, סטיב גרינברג חשף בועידת ניו יורק להייטק, פיננסים וחדשנות של "כלכליסט" כמה סודות מאחורי הקלעים של תעשיית המוסיקה העולמית.

קראו עוד בכלכליסט

גרינברג דיבר על הבמה בראיון עם היזם והאמן יוני בלוך (שחשף על הבמה שגרינברג נהג לצפות ב"כוכב נולד" עם בתו, כדי שתלמד עברית). ב-1999 היה גרינברג המפיק האחראי על הקלטת השיר Who Let the Dogs Out של Baha Men. "חברי הלהקה שרו נהדר, אבל נבחו איום ונורא", הוא נזכר. "אמרתי להם שהם צריכים לנבוח טוב יותר, חזק יותר וקשוח יותר. הם התקשו לספק לי את הנביחות שחיפשתי ונעשו יותר ויותר מתוסכלים. בסוף הם אמרו לי: 'אוקיי מר חכמולוג, אם אתה יודע כל כך טוב, למה שאתה לא תעשה את זה?' אז נכנסתי לאולפן, הקלטתי את הנביחות ועד היום אני זה שנובח בשיר".

מימין: סטיב גרינברג ויוני בלוך מימין: סטיב גרינברג ויוני בלוך מימין: סטיב גרינברג ויוני בלוך

השיר הופץ ביולי 2000 והפך ללהיט מיידי, שעדיין פופולרי היום. "לפני כמה שנים הקלטתי אלבום במזרח ירושלים עם דייוויד ברוזה ובהשתתפות אמנים ישראלים ופלסטינים. היתה מקהלה של ילדים מוסלמים ויהודים, כולם נולדו אחרי שהשיר יצא. אבל כשהגעתי להקליט אותם וסיפרו להם שאני זה שהפיק ונובח בשיר, מיד כולם את התחילו לשיר אותו. זה היה מרגש - ילדים ישראלים ופלסטינים מאוחדים על ידי Who Let the Dogs Out".

להיט אחר שהפיק גרינברג הוא MMMBop של שלישיית האחים Hanson מ-1998. "הזמר הראשי היה טינאייג'ר והקול שלו התחיל להשתנות. הוא התקשה לשיר במפתח גבוה כמו שרצינו. ניסינו וניסינו להוציא ממנו את התו הגבוה שרצינו, אבל בסוף הבנו שלא נצליח. אז עשינו תרגיל – האטנו את ההקלטה, הקלטנו אותו ואז האצנו אותה והגענו לתו שרצינו".

הקול התחלף. שלישיית הנסון, צילום: גטי אימג הקול התחלף. שלישיית הנסון | צילום: גטי אימג'ס הקול התחלף. שלישיית הנסון, צילום: גטי אימג

גרינברג נחשב למפיק חדשן ושובר מוסכמות, מה שסיבך אותו לא פעם ולא פעמיים. "כשעבדתי בכנשיא קולומביה רקורדס, הסתבכתי שם כשאפשרתי להעלות מוזיקה לרשת ב-2006. התרתי למעריצים לילים להעלות ולשתף במייספיס שירים של ג'ונס בראדרס. בחברה מאוד התעצבנו. 'למה נתנה לאנשים לשתף מוזיקה בחינם?' שאלו אותי. הם היו כל כך שקועים בעולם הישן שהלך ונעלם ופחדו מהחדש. אז הם עשו כל מה שיכלו כדי לעצור אותו, כולל לפטר אותי".

גרינברג התגורר בעבר בישראל ואף עבד בתעשיית הרדיו המקומית. "הייתי דיג'י בקול השלום ושדר בחדשות באנגלית של רשת א'", חשף. "לפני 20 שנה, אייבי נתן השקיע את ספינת השלום, ועכשיו ביבי השקיע את רשות השידור. אז כל מקום שעבדתי בישראל שקע".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות