אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מקשיבים לירוקים באכזיב: ביהמ"ש מחייב דיווח על כל שינוי בפרויקט המגורים לאדם טבע ודין צילום: נחום סגל

מקשיבים לירוקים באכזיב: ביהמ"ש מחייב דיווח על כל שינוי בפרויקט המגורים לאדם טבע ודין

על פי ההחלטה יזמיות הפרויקט אלקטרה מגורים, צמח המרמן וסלע בינוי לא יוכלו להוציא היתרי בנייה מבלי לעדכן את העמותה שעתרה נגד בניית 840 דירות על קו החוף וזאת עד למועד הדיון הבא בעתירה שנקבע לחודש יולי

22.05.2017, 16:42 | אורן פרוינד

בית המשפט המחוזי בחיפה קבע הבוקר (ב') כי עד למועד הדיון בעתירה שהגישה 'אדם טבע ודין' נגד הבנייה בחוף אכזיב, לא יוכלו רשויות התכנון להוציא היתרי בנייה מבלי לעדכן את 'אדם טבע ודין' ולאפשר לארגון לפנות מטעמם לבית המשפט. מועד הדיון בעתירה נקבע ל -13.7.17.

קראו עוד בכלכליסט

פרויקט המגורים באכזיב שיוזמות החברות אלקטרה מגורים (מקבוצת אלקטרה), צמח המרמן וסלע בינוי, זכה להתנגדות ערה מצד תושבים באזור ופעילים ירוקים לאור הקרבה שלו לקו המים (150 מטר) ולאור ריבוי שאריות האסבסט שנמצאו באזור. התוכנית כוללת בנייה של 839 יח"ד למגורים על קו החוף של אכזיב כאשר 70 מתוכם הם בתים צמודי קרקע. בנוסף כוללת התכנית בנייה של 750 יחידות מלונאיות.

במהלך הדיון שהתקיים היום בבית המשפט אמר היועץ המשפטי של 'אדם טבע ודין', עו"ד אלי בן-ארי לשופט כי "זה שיש תכנית רעה לא אומר שאי אפשר לאשר תכנית רעה עוד יותר" ומשכך ביקש לעצור כל בנייה בשטח עד לדיון בעתירה. השופט הציע לצדדים לשבת יחד כדי להגיע לפתרון שיהיה גם טוב ליזמים וגם טוב לסביבה ואמר כי אם תהיה התקדמות במו"מ בין הצדדים הוא ידחה את מועד הדיון בעתירה.

עו"ד בן-ארי בירך על החלטת בית המשפט ואמר: "מדובר בהחלטה חשובה שתמנע קביעת עובדות בשטח באופן חד צדדי לפני הדיון בעתירה. אני קורא לגופי התכנון וליזמים להימנע מדיונים מיותרים ולהתאים את התוכנית למדיניות התכנון הנהוגה כיום ולהרחיקה מהים". תום פישר מהוועד להצלת חוף אכזיב אמר בתום הדיון: "אנחנו שמחים על החלטת בית המשפט שמקדמת את המאבק ולא מאפשרת לבצע מחטפים. אנו קוראים גם למדינה ולשר כחלון להתעורר. לא ייתכן שב-2017 ישראל תאבד את חוף אכזיב, אחד החופים היפים במדינה".

אתר הבנייה באכזיב אדם טבע ודין והתושבים מתנגדים לבנייה, צילום: נחום סגל אתר הבנייה באכזיב אדם טבע ודין והתושבים מתנגדים לבנייה | צילום: נחום סגל אתר הבנייה באכזיב אדם טבע ודין והתושבים מתנגדים לבנייה, צילום: נחום סגל

לפני מספר שבועות הגישה 'אדם טבע ודין' עתירה לבית המשפט המחוזי בחיפה במטרה לעצור את תכנית הבנייה באכזיב. כידוע, על גבול הגן הלאומי אכזיב, אושרה ב-1994 תכנית המאפשרת הקמה של מגורים, מסחר ומלונאות על שטח של כ-300 דונם ובמרחק של כ-100-150 מטר מקו המים. מדובר באחת מעשרות תכניות בניה ישנות שסותרות את עקרונות התכנון להגנה על החופים.

בעתירה נכתב: "בניגוד לתכנון הזהיר והקפדני שהיה אמור להתחייב ממיקומה הרגיש, הגובל בערכי טבע שאין כדוגמתם בארץ, התכנית היא כוללנית בלבד, ופרטיה אמורים להיקבע על ידי נספח בינוי מנחה, שהציבור לא שותף בעיצובו. נספח זה אושר ב-2015 ובנובמבר 2016 אף ניתנו היתרי בנייה מכוחו, אלא שדיון שהתקיים ב-20.2.17 הבהיר חד משמעית שההיתרים אינם תואמים גם את מה שאושר בנספח הבינוי. בדיקה שנערכה בעקבות זאת גילתה שההיתרים ניתנים בפועל לפי תכנון שלא קיבל אישור מעולם, שמגדיל את מספר הבניינים שאושרו בעורף התכנית ומעמיד לרשות היזמים הרבה יותר נוף לים מכפי שאפשר נספח הבינוי, תוך שהוא חוסם את המרווחים לים שנועדו להישמר בין הבניינים".

בחוות הדעת של יעל דורי, ראש תחום תכנון ב'אדם טבע ודין' שצורפה לעתירה נכתב כי התכנון החדש של השטח מחסל כמעט לגמרי את המרווחים הגדולים לכיוון הים, כך שהנזק הציבורי גדול במיוחד. דורי מדגישה את העובדה שכיום קרוב לוודאי שתכנית כזו, בצמוד לים ולגן לאומי באזור ערכי במיוחד, לא היתה מקבלת אישור.

עו"ד אלי בן-ארי, היועץ המשפטי של 'אדם טבע ודין' שהגיש את העתירה ציין בעתירה: "מי אישר לאותם שני אנשים המהווים את רשות הרישוי להחליט שבמקום 9 מבנים בעורף התכנית יוקמו שם בסופו של דבר 14 מבנים? מי אישר להם להפוך 6 מבנים בכל צד של הדרך המוליכה לים בתחום התכנית לארבעה בלבד, ולהציבם באופן שמבטל את החזית לרחוב שסומנה במקום? אף אחד. וכל זאת עוד בשטח רגיש מאין כמוהו, צמוד לשפת הים ועל גבולו של גן לאומי. הועדה, כמצוטט קודם, אינה חולקת על הסתירות בין היתרי הבניה שאישרה לנספח הבינוי, אבל היא טוענת שמדובר בשינויים "שמשפרים את התכנון". אז באמת אין ספק שמדובר כאן בשיפור של התכנון, אבל לטובת היזמים בלבד, שכן יהיה להם כעת הרבה יותר נוף ים למכור. ואולם, בנוגע לציבור, המצב שונה לגמרי".

מיזמי הפרויקט נמסר בתגובה כי: "פרויקט אכזיב ממשיך להתקדם כמתוכנן. הבניה והפיתוח בשטח כמו גם היתרי הבניה עומדים בלו״ז שהובטח לרוכשי הדירות. בית המשפט המחוזי בחיפה דחה היום את בקשת אדם טבע ודין לעכב את מימוש הבנייה באתר. הארגון הקרוי בטעות 'אדם, טבע ודין' מוכיח שוב כי לא האדם ולא הטבע מעניינים אותו, וכי אינו מקבל את הדין. בית המשפט הכריע גם הפעם ולא נתן את ידו לעצירת פרויקט מגורים המצוי בהליכי בניה ושיווק לטובת גחמות הזויות של 'כאילו' פעילי סביבה קיצוניים הלוחמים לשימור האסבסט בחוף הים של נהריה, כדי למנוע הקמת שכונת מגורים שתשיב את החיים לאזור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות