אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב: שיעור הצמיחה ברבעון הראשון עמד על 1.2% - מעל הצפי צילום: גטי אימג'ס

ארה"ב: שיעור הצמיחה ברבעון הראשון עמד על 1.2% - מעל הצפי

התחזיות היו לעלייה של 0.9%; היצוא עלה ב-5.8% והיבוא ב-3.8%; שיעור האינפלציה השנתי נותר על 2.4%; ההזמנות של מוצרים בני קיימא ירדו בחודש שעבר ב-0.7% אך הצפי היה לירידה של 1%

26.05.2017, 15:34 | שירות כלכליסט

התמ"ג עלה בארה"ב בשיעור של 1.2% ברבעון הראשון, זאת לעומת נתון ראשוני לעלייה של 0.7% וצפי אנליסטים לעלייה של 0.9%, כך על פי נתונים המתפרסמים היום (ו'). בתוך כך מתפרסם כי בתקופה זו היצוא עלה ב-5.8% והיבוא ב-3.8%. שיעור האינפלציה השנתי נותר על 2.4%, כאשר מדד מחירי הליבה, שאינו כולל את סעיפי המזון והאנרגיה, עלה ב-0.1% לרמה של 2.1%.

קראו עוד בכלכליסט

השינוי בנתוני הצמיחה נובע מכך שהצריכה הפרטית וההשקעות העסקיות היו גבוהות מכפי שהעריכו בתחילה. התיקון כלפי מעלה היה אמנם  גבוה מכפי שהעריכו האנליסטים, אך עדיין הנתונים מצביעים על כך ש-2017 החלה חלש יחסית, מגמה שמאפיינת את הרבעונים הראשונים בארה"ב כבר מספר שנים. לפי הדו"ח המתוקן, הצריכה הפרטית, המייצגת את החלק הגדול ביותר בכלכלה, עלתה ב-0.6% ולא 0.3% כפי שדווח בתחילה.

צפי האנליסטים של מרקטווץ' צופה עתה צמיחה של 3% ברבעון השני, זאת הודות להתחזקות נוספת בצריכה על רקע ביטחון גבוה בקרב הצרכנים ושוק עבודה יציב. ההערכות הן ששיעור הצמיחה השנתי יעמוד על 2.2%.

פועל בארה"ב, צילום: בלומברג פועל בארה"ב | צילום: בלומברג פועל בארה"ב, צילום: בלומברג

במקביל, ההזמנות של מוצרים בני קיימא, , כמו מטוסים ומוצרים חשמליים, ירדו בחודש שעבר ב-0.7%, אך מדובר בתוצאות טובות מהצפי - 1%. זאת לאחר חודשים רצופים של עליות, כשבמרץ נרשם זינוק של 2.3%. על פי הדו"ח הנוכחי של משרד המסחר, ההזמנות למטוסים מסחריים צנחו ב-9.2% לאחר עלייה דו ספרתית במרץ. לעומת זאת, הזמנות למכוניות חדשות טיפסו ב-0.3% לאחר ירידה חדה חודש לפני כן.

לא כולל הזמנות של מטוסים, מכוניות וכלי תחבורה אחרים, ההזמנות ירדו ב-0.4%. הנתונים מצביעים על כך שייתכן שהעלייה שחווה מגזר הייצור האמריקאי מאז תחילת השנה מאבד תנופה. אף שהכלכלה צומחת בקצב יציב, התוכניות השאפתניות של ממשלו של דונלד טראמפ לחזק את הייצור והעסקים עומדות בפני מהמורות בוושינגטון, מה שככל הנראה הוביל לאיבוד ההתלהבות הראשונית מצד משקיעים ומנהלים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות