אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסדר החוב של אלון בישורת האחרונה: נשקלת הנפקה צילום: אוראל כהן

הסדר החוב של אלון בישורת האחרונה: נשקלת הנפקה

הקבוצה תשלם לבנק הפועלים ולמס הכנסה 172 מיליון שקל מתוך חוב של 238 מיליון שקל כלפיהם במסגרת ההסכמות להסדר חוב, שיגיע היום לאישור בית המשפט

01.06.2017, 08:12 | גולן חזני

מס הכנסה ובנק הפועלים - שטענו כי לקבוצת אלון יש כלפיהם חובות של מאות מיליוני שקלים - יקבלו ממנה 87.5 מיליון שקל ו־85 מיליון שקל בהתאמה. זאת במסגרת הסכמות שהושגו בין החברה לנושיה ואיפשרו את מתווה הסדר החוב הסופי של קבוצת אלון, שיגיע הבוקר לאישור בית המשפט הכלכלי בלוד. החוב של אלון לבנק הפועלים עמד על 128 מיליון שקל, עבור ערבות שנתנה לחברה־הבת אלון קמעונאות; החוב לרשות המסים היה 110 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

ההסדר שהושג מאפשר לקבוצה ולחברות־הבנות לחזור לפעילות שוטפת וסדירה. אישור בית המשפט מותנה באישור אסיפות מחזיקי האג"ח. עיקר חובה של אלון ישראל, הנשלטת בידי שרגא בירן וארגוני הקיבוצים, הוא למחזיקי האג"ח, והיקפו 1.8 מיליארד שקל. במסגרת ההסדר יזרימו בירן והקיבוצים לחברה 40 מיליון שקל, והחברה תפעל לגיוס הון נוסף בחודשים הקרובים. החברה בוחנת הנפקת מניות גם בארץ וגם בחו"ל, ככל הנראה בלונדון. יש לה חלון הזדמנויות של ארבעה חודשים בלבד לשם כך: אם לא תכניס משקיע או תגייס 120 מיליון שקל בהנפקה עד 1 באוקטובר, יקבלו המחזיקים את כל מניותיה. במסגרת ההסדר יקבלו המחזיקים מיידית 25% ממניות הקבוצה. ההסדר הקנה לבעלי השליטה ולנושאי המשרה בקבוצת אלון בעבר ובהווה פטור מלא מתביעות עתידיות.

שרגא בירן בעל השליטה באלון רבוע כחול, צילום: אוראל כהן שרגא בירן בעל השליטה באלון רבוע כחול | צילום: אוראל כהן שרגא בירן בעל השליטה באלון רבוע כחול, צילום: אוראל כהן

עם אישורו הסופי של ההסדר וכניסתו לתוקף, תפרע קבוצת אלון למחזיקים 400 מיליון שקל מהחוב. יתרת החוב, 1.4 מיליארד שקל, תתפרש על פני 12 שנה: בתשע השנים הראשונות, מסוף 2018, ישולמו 8.3% בכל שנה, והיתר, 25%, ישולמו בעוד 12 שנה. הריבית תישאר 5.6% ובמקרה של מימוש נכסים יוקדמו התשלומים למחזיקים. החברה תחוייב למכור את מניות דלק US שברשותה במידה ומחירן יירד מ־22 דולר למניה. המחיר היום הוא 24 דולר.

האחזקה המרכזית של הקבוצה היא 80% מאלון גז, שברשותה 4% מהזכויות במאגר הגז תמר. שווי אחזקות הקבוצה הוא 815 מיליון שקל. לחברה נכסים נוספים, שיימכרו כחלק מהסדר החוב: מניות דלק US בשווי 550 מיליון שקל, מניות דור אלון בשווי כ־80 מיליון שקל ואחזקה בחברה המתפעלת את כביש 6 ומנהרות הכרמל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות