אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ונציה בולמת את פגעי ענף התיירות: לא תאשר פתיחת בתי מלון חדשים במרכז העיר צילום: ויקיפדיה

ונציה בולמת את פגעי ענף התיירות: לא תאשר פתיחת בתי מלון חדשים במרכז העיר

יו"ר ועדת התכנון הווניציאני אמר היום כי אם המצב יימשך כך האוכלוסייה המקומית שהצטמצמה ל-55 אלף נפשות ב-2016 תיעלם לחלוטין עד 2030: "אנו מסתכנים בדילול המאגר החברתי שלנו"

12.06.2017, 17:52 | שירות כלכליסט
הרשויות בוונציה ממשיכות במאמציהן להגן על העיר מפני פגעי התיירות, וכעת הודיעו כי לא יאשרו פתיחת מלונות חדשים במרכז ההיסטורי של העיר.

קראו עוד בכלכליסט

האיסור המוצע הוא האחרון בשורה של מהלכים שנועדו להגן על העיר האיטלקית המפורסמת. ההצעה הוגשה למשרד ראש העיר על ידי מסימיליאנו דה מרטין, יו"ר ועדת התכנון האורבני של ונציה. לדבריו מדובר בצעד מהותי "להגנה על העיר שלנו".

הוא אמר לכתבים מקומיים כי מלונות הולכים ומשתלטים על בנייני מגורים בעיר, ומבריחים את המקומיים. "אנחנו מסתכנים בדילול המאגר החברתי של העיר", הזהיר.

ונציה. התיירות מבריחה את המקומיים,  צילום: ויקיפדיה ונציה. התיירות מבריחה את המקומיים | צילום: ויקיפדיה ונציה. התיירות מבריחה את המקומיים,  צילום: ויקיפדיה

ב-2016 אוכלוסיית העיר הצטמצמה ל-55 אלף תושבים. לפי ההערכות, אם ההגירה החוצה תמשיך בקצב הנוכחי, לא יישאר בעיר ולו תושב אחד עד 2030. בעקבות זאת התפתחה תרעומת בקרב התושבים המקומיים, שערכו הפגנות נגד זרם התיירים. חלק מהתושבים אף השתמשו בגונדולות כדי לחסום את המעבר של ספינות שייט.

אף שיש חשש כי המהלכים יפגעו בהכנסות מתיירות, הרשויות מעוניינות לקדם את איסור פתיחת המלונות. בכל מקרה לא מדובר בצעד חסר תקדים: אמסטרדם אישרה איסור דומה בניסיון למנוע מהעיר להפוך ל"דיסנילנד", וכך גם ברצלונה.

מהלכים נוספים שבהם נקטה ונציה בניסיון לבלום את השפעות התיירות כוללים מדיניות "מקומיים קודם" בעלייה לאוטובוסי המים ואיסור על כניסת ספינות שייט במשקל של מעל 96 אלף טונה (אם כי הצעד הזה בוטל מאז).

הרשויות אוסרות גם על פתיחת מסעדות מזון מהיר חדשות בעיר, וזאת בניסיון לשמור על הקסם ההיסטורי שלה.

בסביבות 22 מיליון תיירים מבקרים בוונציה בכל שנה, כלומר מעל 60 אלף תיירים ביום - יותר ממספר התושבים של העיר.

אוניה בוונציה. בעבר נקבע כי מקומיים יקבלו קדימות בעלייה על כלי שייט, צילום:Flickr /Ed Wohlfahrt אוניה בוונציה. בעבר נקבע כי מקומיים יקבלו קדימות בעלייה על כלי שייט | צילום:Flickr /Ed Wohlfahrt אוניה בוונציה. בעבר נקבע כי מקומיים יקבלו קדימות בעלייה על כלי שייט, צילום:Flickr /Ed Wohlfahrt

תגיות