אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

כחלון הכריז: 15 אלף יח"ד יוגרלו במסגרת מחיר למשתכן - "רובן באזורי ביקוש"

שר האוצר כינס מסיבת עיתונאים והציג את הגרלת הענק שתיפתח במוצ"ש הקרוב במסגרתה יוכלו זוגות צעירים לזכות בדירה במחיר מוזל; רוב הדירות נמצאות בערים מבוקשות כמו הרצליה, ראש העין, ראשון לציון ובית שמש, אך חלק ניכר עדיין לא קיבלו היתרי בנייה

14.06.2017, 12:29 | ענת דניאלי

שר האוצר משה כחלון הכריז היום (ד') במהלך מסיבת עיתונאים בנושא הדיור על הגרלת ענק ל-15 אלף יחידות דיור במסגרת תוכנית מחיר למשתכן. ההגרלה תיפתח במוצ"ש ותיסגר ב-9 ביולי. פרט לכך יוכרזו בהמשך הגרלות של עוד 10,000 דירות.

"הוצאנו במסגרת התוכנית כבר 10,000 הגרלות והנה עוד 15 אלף הגרלות, כשהזוכים יבחרו דירה תוך חודש וחצי. עד סוף השנה נגריל עוד 10,000 יח"ד. 15 אלף הדירות שיוגרלו הן בשלבי קבלת היתר, אך גם זה יגיע", אמר כחלון במסיבת העיתונאים. המכרזים הגדולים ממוקמים בערים הרצליה, ראש העין, ראשון לציון ובית שמש.

קראו עוד בכלכליסט

מלבד שר האוצר השתתפו במסיבת העיתונאים גם שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, יו"ר מטה הדיור אביגדור יצחקי סגן שר האוצר יצחק כהן, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון חגי רזניק ומנהל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) עדיאל שמרון.

במסגרת ההגרלה הזוכים ימתינו זמן רב רק כדי להבין באיזו דירה בדיוק זכו ואיך הפרויקט ייראה. לשאלת "כלכליסט" מדוע עדיף לזכאים במסגרת התוכנית לזכות בהגרלה כה רחבה של דירות שרובן ללא היתר בנייה, מאשר להמתין בתוכנית ללא זכייה כלל - השיב יצחקי כי "אני מעדיף לדעת שזכיתי ואיפה זכיתי וצריך לזכור שכל אחד יכול לבטל את זכייתו ולא לבחור דירה ולא לממש אותה אנו מאוד ליברלים בעניין הזה. כמו כן, ישנם חלק מהדירות שבשלב יותר מתקדם להיתר".

כחלון התייחס למצב בו יהיו בחירות ואיך הדבר עתיד להשפיע התוכנית: "מדי יום אנו נשאלים מה יהיה אם יהיו בחירות. בנינו את התוכנית בצורה כזו שאני לא מאמין שמישהו יוכל לעצור את הרכבת הזו. הרכבת על המסילה אבל לא במהירות שאנו רוצים״.

מפת המכרזים ל-15 אלף יחידות הדיור שישתתפו בהגרלה מפת המכרזים ל-15 אלף יחידות הדיור שישתתפו בהגרלה מפת המכרזים ל-15 אלף יחידות הדיור שישתתפו בהגרלה

לדברי השר כחלון ישנם מעל 10,000 זוגות צעירים שזכו ובתהליכי רכישה ואף נראה כאלה שייכנסו לדירתם עוד לפני החגים לבתיהם: "לוקח זמן לבנות בתים אבל הם ייכנסו לדירה במחיר סביר. אני מתחייב שכולם יקבלו. אני מתחייב שכולם יקבלו. נאפשר לזוגות צעירים לממש את החלום שלהם. 50% הם מסדרה א' וזה עניין של חודשים ספורים שנגיע לכולם".

שר האוצר, משה כחלון
שר האוצר, משה כחלון צילום: מוטי קמחי

האתגר שהציב כחלון

גלנט אמר במהלך מסיבת העיתונאים שההגרלות במסגרת התוכנית יהיו במאסות גדולות ולא רק עשרות דירות בכל הגרלה: "שר האוצר הציב לנו אתגר - מהגרלה של מאות כל פעם להגרלות של 15 אלף, וזה ממש לא מובן מאליו. עבדנו יום ולילה כדי שזה יקרהקרה. הכל כאן נעשה בבקרה ועל פי חוק. זוהי בשורה גדולה להגריל 15 אלף יח"ד".

עוד טען השר גלנט כי קיים אמון בקרב הצעירים בתוכנית: "לא סתם נרשמו 87 אלף זוגות צעירים לתוכנית שלנו. הם מאמינים בה והמשוב מהם מציג שהם מאוד מאמינים. זוגות צעירים רבים יקבלו פתרונות בזמן הקרוב ורבים מהם חיילים משוחררים".

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט. "שר האוצר הציב לנו אתגר", צילום: עומר מסינגר שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט. "שר האוצר הציב לנו אתגר" | צילום: עומר מסינגר שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט. "שר האוצר הציב לנו אתגר", צילום: עומר מסינגר

יצחקי הוסיף כי עד סוף השנה ייצאו 35 אלף הגרלות במסגרת מחיר למשתכן. הזכאים יוכלו להירשם בשלושה ישובים ולפי דירוג - מהמועדף והפחות מועדף: "כל זכאי ידע מה סדר ההגרלות וכך לבחור גם את הסדר. ברגע שאותו זכאי זוכה הוא יורד משאר ההגרלות מה שירחיב את מעגל הזכאים".

לעניין הגרלת הענק הוסיף יצחקי כי "כל פרויקט יוגרל בנפרד. יהיו מצבים של חמש-שש הגרלות ביום".

כמו כן, ציין אביגדור כי בנוסף ל-40 אלף העסקאות שנחתמו מול היזמים (מכרזים ששווקו) יש 21 אלף יח"ד שבתהליכים מתקדמים לשיווק ליזמים: "אנו פועלים לאפשר לשוק לייצר מספיק דירות לצרכי השוק. הצרכים הם מתוך משקי הבית שגדלים כל שנה. יש 190 אלף לידות בשנה, כך שישנו מינימום של 125 אלף דירות שיש להקים בתוך 25 שנים. לצורך כך, אנו נייצר בכל שנה תכנון  ל-120 אלף דירות. גם סוגיית האשראי נפתרה והיום הבנקים רודפים אחרי הקבלנים ולא להפך".

עוד ציין יצחקי שנותרו שלושה דברים לסיים בתחום הדיור והם "טיפול והם הבאת עובדים זרים, כאשר שביתת משרד החוץ קטעה את המהלך. תהליך ההיתרים יעבור מהפכה כך שיהיו היתרים בזמן קצר יותר. הדבר האחרון הוא סיום תהליכי הרגולציה של ההתחדשות העירונית".

אתמול נחתם הסכם גג נוסף בבאר יעקב בהשתתפות רה"מ בנימין נתניהו, כחלון וגלנט. האירוע התקיים כשברקע נמשכת המתיחות בין כחלון לגלנט וטרם מסתמן פתרון בין השניים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

54 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

53.
זהירות מכחלון - חובה לקרוא
כחלון פוגע אנושות במאות אלפי זוגות צעירים שקנו דירות ב-6 שנים האחרונות. בשנים האלו נרכשו כמות גדולה במיוחד של דירות יד 2 וחדשות מקבלן לזוגות צעירים שקנו בפעם הראשונה בחייהם. רוב הזוגות שמים כ-30% הון עצמי שהם חסכו ולפעמים גם קיבלו עזרה נחמדה מההורים. במידה ומחירי הדיור ירדו רק ב-20% בשנתיים הקרובות - זה אומר שכחלון מחק לחלק עצום מהאוכלוסיה שני שליש מההון העצמי (20 אחוז ירידה לחלק ל-30 אחוז הון עצמי = 66.6% שני שליש), פשוט לקח לכם את החסכונות וזרק אותם לפח ללא כל התחשבות.
רונן  |  16.06.17
52.
זהירות מכחלון - המשך
העיקר לטפל בדיור, גם כשהרבה ענפים אחרים פה גוססים ורקובים לו חשוב למצוא חן בעיניי מקבץ אנשים צעירים, שחלקם הגדול יכול לקנות דירה גם כרגע, ומעדיף לעשות כותרות ובאלגן והכל בשביל דור שחולם שממשכורת ממוצעת הוא יוכל לקנות פנטהאוז חלומי במקום דירת 4 חדרים סטנדרטית. חשוב מאוד להיזהר משינויים כי אוכלוסיה גדולה רכשה דירות לא בשביל ששר שצמא למנדטים ימחק להם את ההון העצמי.
רונן  |  16.06.17
לכל התגובות