אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פשרה בין ביטן לכחלון על חוק הג'ובים: ח"כים לשעבר לא יקבלו פטור צילום: אלכס קולומויסקי

פשרה בין ביטן לכחלון על חוק הג'ובים: ח"כים לשעבר לא יקבלו פטור

בפורום ראשי הקואליציה סוכם ששרים לשעבר וראשי ערים גדולות לשעבר יקבלו פטור מהוכחת כישורים מיוחדים בעת מינוי לדירקטוריונים של חברות ציבוריות; חברי כנסת וראשי יישובים קטנים יותר - לא יקבלו

25.06.2017, 16:23 | שחר אילן

חוק הג'ובים שהעלה ח"כ דוד ביטן, יור הקואליציה, אושר לפני שעה קלה (א') בוועדת השרים לחקיקה. קדמה לאישור פשרה פשרה בין יו"ר הקואליציה דוד ביטן מהליכוד לשר האוצר משה כחלון.

קראו עוד בכלכליסט

בפורום ראשי הקואליציה סוכם ששרים לשעבר וראשי ערים לשעבר של ערים מעל ל-50 אלף תושבים יקבלו פטור מהוכחת כישורים מיוחדים לתפקיד דירקטור. לעומת זאת חברי כנסת וראשי יישובים קטנים יותר לשעבר, לא יקבלו. ביטן אמר בתגובה: "אני חושב שגם לחברי כנסת מגיע, אבל הסכמתי להתפשר. נדבר אחר כך לפחות על ראשי ועדות". בכולנו אמרו כי "כולם בקואליציה תמכו. אם לא היינו מתפשרים זה היה עובר כמו שזה".

הצעת החוק של ביטן אמורה להקל על פוליטיקאים לשעבר להתמנות לדירקטורים בחברות הממשלתיות ותפטור אותם מהצורך להוכיח כישורים מיוחדים. ביטן כבר ניסה לקדם את ההצעה באוקטובר האחרון אבל אז הורד הנושא מסדר היום של ועדת השרים בעקבות התנגדות שר האוצר משה כחלון.

רשות החברות הממשלתיות מתנגדת להצעת החוק בחריפות בטענה שהיא תגרום ל"פגיעה אנושה במינהל התקין" ו"תפגע קשות בתפקוד החברות הממשלתיות".

ניסיון כח"כ כלל אינו מוכר כניסיון בתפקיד בכיר

היום נדרשים פוליטיקאים לשעבר שיש להם זיקה פוליטית לשר הממנה אותם להוכיח כישורים מיוחדים כדי להתמנות לתפקיד דירקטור. ניסיון כח"כ כלל אינו מוכר כניסיון בתפקיד בכיר בתחום הניהול, שרלבנטי לתפקיד דירקטור. ניסיון כשרים או ראשי רשויות מוכר אבל במקרה של זיקה פוליטית לאחד משרי הממשלה (שהיא כמעט מובנת מאליה) הם נדרשים להוכיח כישורים מיוחדים לתפקיד.

על פי ההצעה המקורית, שר וחבר כנסת שכיהנו 3 שנים רצופות בתפקיד (כלומר קדנציה מקובלת בכנסת) וראש רשות מקומית שכיהן חמש שנים ברציפות (כלומר תקופה של קדנציה אחת) יהיו כשירים לכהן כדירקטורים ויהיו פטורים מהוכחת כישורים מיוחדים. כן קובעת הצעת החוק שבכירים שכיהנו במשרות אמון יוכלו להתמנות לדירקטורים. אבל במקרה של הבכירים אם יקבע שיש להם זיקה לאחד משרי הממשלה", הם ידרשו להוכיח כישורים מיוחדים. כאמור, הפשרה מוציאה מהחוק חברי כנסת וראשי ערים קטנות.

ח"כ דוד ביטן. "אני חושב שגם לחברי כנסת מגיע, אבל הסכמתי להתפשר. נדבר אחר כך לפחות על ראשי ועדות", צילום: צביקה טישלר ח"כ דוד ביטן. "אני חושב שגם לחברי כנסת מגיע, אבל הסכמתי להתפשר. נדבר אחר כך לפחות על ראשי ועדות" | צילום: צביקה טישלר ח"כ דוד ביטן. "אני חושב שגם לחברי כנסת מגיע, אבל הסכמתי להתפשר. נדבר אחר כך לפחות על ראשי ועדות", צילום: צביקה טישלר

לא מדובר ביוזמה של ביטן לבדו. שותפים לה בכירים מרבות מסיעות הקואליציה והאופוזיציה ביניהם: יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל ומרכזת האופוזיציה מרב מיכאלי מהמחנה הציוני, יו"ר ועדת הכנסת יואב קיש מהליכוד, יו"ר ועדת הכספים משה גפני מיהדות התורה ויו"ר סיעת כולנו רועי פולקמן.

העמדה של פולקמן מעניינת במיוחד כי הוא הנציג הבכיר של סיעתו של שר האוצר בכנסת. אלא שפולקמן אמר אתמול שהוא תומך רק בהכרה בניסיון של פוליטיקאים ולא בהענקת פטור מהוכחת כישורים מיוחדים. לדבריו, אם מדובר בכך שמי שיש לו זיקה פוליטית יהיה פטרו מהוכחת כישורים מיוחדים, הוא מתנגד.

"חוק הג'ובים הוא שחיתות פוליטית מסוכנת"

יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד כתב בחשבון הטוויטר שלו ש"חוק הג'ובים הוא שחיתות פוליטית מסוכנת. מה יגידו לעצמם הצעירים במדינה, אם אני לא מקורב אין לי סיכוי להצליח"?‬ לטענת לפיד, "שרי הממשלה חייבים להתנגד לו."

ח"כ ציפי לבני מהמחנה הציוני אמרה ש"חוק הג׳ובים הוא הפוליטיקה הכי ישנה שיש, חוק רע, סידור עבודה לחכים לאחר פרישה. חברות ממשלתיות דורשות כישורי ניהול למען הציבור - ולא כישורי היבחרות פוליטית".

במכתב ששיגר בסוף השבוע יו"ר רשות החברות אורי יוגב לשר האוצר ולשרת המשפטים איילת שקד הוא כותב ש"הצעת החוק האמורה פוגעת אנושות באינטרסהשמירה על מנהל תקין ואמון הציבור, בהבטחת מקצועיותם של הדירקטוריונים ועצמאותם,ובתפקוד החברות הממשלתיות". בנוסף, "הצעת החוק פוגעת קשות בשוויון, בהעדפתה הבוטה אתהשרים וחברי הכנסת על פני כלל הציבור". לטענת יוגב, "הצעת החוק שבנדון תחזיר אותנו שנים אחורה, ותפגע אנושות בהישגי החברות הממשלתיות".

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד): ש"ממשלה מושחתת מקדמת חוקים מושחתים. הממשלה ממשיכה לקדם את עצמה, את מקורביה ולהיות מרוכזת בנושאים תפלים וחסרי ערך. בושה שזה סדר העדיפויות במדינה".

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני): "זאת לא משילות, זאת שחיתות - שחיתות בקטנה, כאילו לגיטימית". לדבריה, "אם מדובר באנשים מוכשרים ומיומנים, ולא חסרים כאלה, הם יעברו כל ועדה. החוק נועד למקושרים בלתי כשירים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות