אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קריסת אינטרנט זהב מסכנת את מקומה במדדים המובילים צילום: shutterstock

קריסת אינטרנט זהב מסכנת את מקומה במדדים המובילים

עדכון הרכב המדדים הקרוב תופס את מניית חברת האינטרנט שבשליטת שאול אלוביץ' בנקודת חולשה. מחיר המניה הממוצע בשבועיים הראשונים של יולי יקבע אם החברה תיפלט ממדדי ת"א־90 ות"א־125. גם מניית חברת שלאג תלויה על בלימה

03.07.2017, 07:55 | אורי טל טנא

אתמול החלה הספירה לאחור לקראת עדכון הרכב המדדים של חודש אוגוסט, ונראה כי הצלילה במניית אינטרנט זהב שבשליטת שאול אלוביץ' מעמידה אותה בסיכון גבוה לצאת ממדדי ת"א־90 ות"א־125.

קראו עוד בכלכליסט

מאז פתיחת החקירה הגלויה של רשות ני"ע נגד אלוביץ' ובכירים נוספים בחברת בזק, ב־20 ביוני, צללה אינטרנט זהב ביותר מ־23% והשלימה ירידה של יותר מ־34% מתחילת השנה לשווי שוק של 596 מיליון שקל. שווי זה מעמיד את אינטרנט זהב במקום ה־101 בין מניות המתאימות למדדים הבכירים, כאשר הדירוג הסופי של המניות בעדכון הקרוב ייקבע, בין היתר, לפי ממוצע מחירי המניה בשבועיים הראשונים של יולי. כל מניה שתהיה מדורגת במקום ה־100 ומטה בדירוג הקובע תצא מהמדד, וכעת אלוביץ' צריך להתפלל שמניית אינטרנט זהב תוסיף לערכה ותשמור על סיכוייה להישאר במדדים.

עדכון המדדים הקרוב מתבסס על שיעור אחזקות הציבור ב־30 ביוני; על מחיר המניות הממוצע מאתמול ועד 13 ביולי; ועל כמות המניות הרשומה ב־13 ביולי. אם אינטרנט זהב אכן תיפלט מת"א־90 ות"א־125, היא תצטרף למניות מנקיינד ורדהיל, שעתידות לצאת בוודאות מהמדדים. מניה נוספת שעלולה להיפלט מהמדדים המובילים בעדכון הקרוב היא זו של חברת שלאג, שאף היא סובלת מחולשה ונמצאת במקום ה־99. הדירוג הסופי של המניות ייקבע, כאמור, לפי ממוצע מחיריהן בשבועיים הראשונים של יולי, וכל מניה שתהיה מדורגת במקום ה־100 ומטה בדירוג הקובע תצא מהמדד.

אמיליה פיתוח הייתה קרובה להיכנס למדד ת"א-90 בעקבות הנפקת המניות לציבור בסוף יוני. אך כיוון שהמניות שהונפקו נרשמו למסחר רק בחודש יולי המניה תישאר במדד הצמיחה (אם המניות היו נרשמות למסחר עד ה-30 ביוני היא הייתה נכנסת לת"א-90).

המניות שצפויות להיכנס למדדי ת"א־90 ות"א־125 הן קרסו, הכשרת הישוב, איי.אי.אס ואטראו שוקי הון. כניסת מניות נוספות למדדים תלויה בשאלה אם אינטרנט זהב ושלאג ייצאו מהם. אם אחת מהן תצא מהמדדים, אדגר צפויה להיכנס במקומה לת"א־90 ות"א־125, ואם שתיהן ייצאו, גם מניית כהן פיתוח תכנס למדדים אלה.

בזירת מדד ת"א־35 מניית שופרסל תהיה היחידה שתעבור ממדד ת"א־90 למדד ת"א־125 במקומה של מניית אבנר שנמחקה מהמסחר.

 

מדד נוסף שיוצר עניין רב למשקיעים הוא מדד SME60, שמכיל היום 61 מניות, ושאותו יעזבו הכשרת הישוב, איי.אי.אס ואטראו שוקי הון שיעברו למדד ת"א־90. תנאי הכניסה ל־SME60 הוא דירוג של 45 ומעלה מבין המניות המתאימות למדד שאליו ייכנסו רדהיל (דירוג 2), פורסיט (6), סאני תקשורת (12), וכנראה גם מנדלסון תשתיות (דירוג 43). סומוטו ופועלים אי.בי.אי, המדורגות במקומות ה־45 וה־46, בהתאמה, מתחרות על כרטיס הכניסה, וכניסתן למדד תלויה בשינוי במחיריהן עד לסוף השבוע הבא. טלרד, שתיכנס למדד במסלול המהיר, תהיה המניה ה־61 ב־SME60. בצד היוצאות ממדד SME60 נמצאת מניית אביליטי. בנוסף ייצאו מהמדד 2–4 מניות (כמות היוצאות תלוי בשאלה האם סומוטו ופועלים אי.בי.אי יצליחו להיכנס למדד) מתוך חמש המניות הבאות: כן־פייט (דירוג 74), ניסן (72), המשביר (67), סקייליין (65) ואו.אר.טי (64).

בורסת תל אביב , צילום: אוראל כהן בורסת תל אביב | צילום: אוראל כהן בורסת תל אביב , צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות