אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביבס: "נשבית את מערכת החינוך אם נחוייב לשלם לחברי מועצה על השתתפות בישיבות" צילום: ענר גרין

ביבס: "נשבית את מערכת החינוך אם נחוייב לשלם לחברי מועצה על השתתפות בישיבות"

ועדת הפנים של הכנסת אישרה לקריאה ראשונה הצעת החוק להענקת גמול לחברי מועצה עבור השתתפות בישיבות. יו"ר מרכז השלטון המקומי: "לא אוציא שקל אחד מהחינוך במודיעין כדי לשלם לחבר מועצה"

03.07.2017, 11:17 | שחר אילן

ועדת הפנים של הכנסת אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק להענקת גמול לחברי מועצה עבור השתתפות בישיבות. את הצעת החוק מובילים יו"ר ועדת הפנים דודי אמסלם (הליכוד) וחברי הכנסת אכרם חסון (כולנו) ואוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת).

קראו עוד בכלכליסט

בישיבה הביעו משרד האוצר ומרכז השלטון המקומי התנגדות נחרצת לחוק. יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס אמר שאם החוק יטיל חלק מהעלות על הרשויות המקומיות "תהיה מלחמת עולם ונשבית את מערכת החינוך".

"אנחנו מדברים על שיפוי על שתי ישיבות לחודש לחברי מועצה", אמר אמסלם. "אני חושב שאין עבודות חינם. מי שרוצה להתנדב שיתנדב באקי"ם. מי שעובד חינם, מתנהל חינם. חבר מועצה משקיע יותר מחבר דירקטוריון (שמקבלים תשלום עבור ישיבות. ש"א). אנחנו רוצים לחזק את הדמוקרטיה ואת נציגי הציבור ברשויות". הוא אמר שהתנגדות ראשי העיריה נובעת מחששם לאבד חלק מהשליטה שלהם בעירייה.

ח"כ דודי אמסלם, יו"ר ועדת הפנים. מריץ את החוק , צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ דודי אמסלם, יו"ר ועדת הפנים. מריץ את החוק | צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ דודי אמסלם, יו"ר ועדת הפנים. מריץ את החוק , צילום: אלכס קולומויסקי

סגן הממונה על התקציבים באוצר, ערן ניצן, טען שאמסלם התחייב בוועדת השרים לחקיקה  להעביר את הצעת החוק בתאום עם האוצר. לדבריו, "בשורת נושאים עדיין אין הבנה".

ככל הידוע בין הנושאים שנמצאים במחלוקת: האוצר מעוניין שהתשלומים יהיו נמוכים יותר מאלה שמציע אמסלם, האוצר דורש שהתשלום יחל מתקציב 2019 ולא מתקציב 2018 והאוצר מתנגד להצעת אמסלם שאת התקנות בנושא הגמול לחברי המועצה יקבע שר הפנים לבדו ודורש שהן יחייבו חתימה של שר האוצר. מעבר לכך באוצר ככל הידוע מתנגדים לעצם הרעיון של תשלום לחברי מועצה וסבורים שלכל היותר יש לתת החזר הוצאות.

"נלך למלחמת עולם"

חריף עוד יותר היה יו"ר השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין חיים ביבס שאמר: "החוק הזה ממיט כליה על רשויות בפריפריה. אני לא אוציא שקל אחד מהחינוך במודיעין כדי לשלם לחבר מועצה. רק למודיעין זה 300 אלף שקל מהחינוך. נלך למלחמת עולם כולל השבתת מערכת החינוך. הייתי חבר מועצה בהתנדבות ואני לא רואה בזה שום בעיה".

ההתנגדות של מרכז השלטון המקומי אינה לעצם התשלום לחברי מועצה אלא לכוונה להטיל חצי ממנו על הרשויות המקומיות. ראש עיריית גבעת, שמאול יוסי ברודני, אמר כי  "יש חשיבות גדולה מאוד לזה שחברי מועצה פועלים בהתנדבות. אין מצב שהמדינה תטיל את ההוצאה הזו על הרשויות. אם היא רוצה שתביא מימון".

הנבחרים היחידים ברשויות המקומיות בישראל שמקבלים שכר הם ראש הרשות וחלק מסגניו. החוק אינו מאפשר לחברי מועצה רגילים ולסגנים שאינם בשכר לקבל אפילו החזר הוצאות או תשלום עבור השתתפות בישיבות. זאת, למרות שחברי מועצה נדרשים להשתתף בישיבות של מועצת הרשות והוועדות שלה שרבות מהן נערכות בשעות העבודה. המצב הזה גם מקנה יתרון לעסקנים מקצועיים שמקבלים משכורת ממוסד הקשור למפלגתם.

חיים ביבס, ראשי עיריית מודיעין ויו"ר מרכז השלטון המקומי, צילום: רועי שפרניק חיים ביבס, ראשי עיריית מודיעין ויו"ר מרכז השלטון המקומי | צילום: רועי שפרניק חיים ביבס, ראשי עיריית מודיעין ויו"ר מרכז השלטון המקומי, צילום: רועי שפרניק

ההצעה תועיל לפעילים המקומיים

הצעת החוק של אמסלם קובעת כי "חבר מועצה יהיה זכאי לקבל גמול מקופת הרשות המקומית עבור השתתפות בישיבות המועצה ובישיבות ועדה. שר הפנים יקבע באישור ועדת הפנים את הסכומים שישולמו כגמול השתתפות בישיבות". רווח צדדי מבחינתו תהיה העובדה שההצעה תועיל לפעילים המקומיים של המפלגות כלומר הדרג שחשוב כל כך בבחירות הפנימיות בליכוד.

אמסלם השיג מהאוצר במסגרת הכספים הפוליטיים של אישור התקציב תקציב של 20 מיליון שקל. הוא מתכוון שהעלות לרשויות המקומיות תהיה 20 מיליון שקל נוספים, כלומר שסך כל התקציב לתשלומים לחברי מועצה יעמוד על 40 מיליון שקל. כן הוא מתכוון שההשתתפות של המדינה בעלות תשלומים לחברי המועצה תהיה דיפרנציאלית כלומר שככל שהעיר חזקה יותר כלכלית היא תישא בחלק גדול יותר מהעלות והמדינה בחלק קטן יותר. "בתל אביב המדינה תשתתף ב-5%, ובאופקים ב-95%", הוא אומר.

גובה התשלום לחבר המועצה יגדל לפי מספר התושבים ביישוב. התשלום יהיה עבור עד שתי ישיבות בחודש. בישראל 257 רשויות מקומיות שבהן מכהנים כ-3,500 חברי מועצה (כולל מועצות אזוריות), כלומר אם אכן יוקצבו 40 מיליון שקל, מדובר בכ-1,000 שקל בממוצע לחודש לחבר מועצה ובסכום גדול יותר משמעותית לחברי מועצה בערים הגדולות.

בישיבה טען ח"כ חיים ילין (יש עתיד) כי רבים מחברי המועצות האזוריות הן עובדי היישובים שאותם הן מייצגים ומקבלים תשלום עבור ההשתתפות בישיבות מתוקף תפקידם. סוכם שבחוק יקבע שלא יינתן כיסוי כפול עבור השתתפות בישיבות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
כעובדת עירייה אני מאמינה שיש לשלם לחברי מועצה עבור השתתפות בישיבות
חברי מועצה הינם מתנדבים ולכן חלקם לצערי לא מגיע לכל הישיבות. נראה לי ראוי וסביר שיקבלו כמה מאות שקלים בודדים על כל ישיבה. אם חיים ביבס חושב שמי שנושא תפקיד במועצה אינו צריך לקבל שכר טוב יעשה אם ייתן דוגמה ויוותר על שכרו....... תגובתו של חיים ביבס: "אני מאמין שאנשים צריכים לעבוד בעירייה בחינם, כולם, חוץ ממני...."
אפרת  |  03.07.17
3.
חכם מי שמקבל שכר על ישיבות
יואיל בטובו מר ביבס לקצץ 50% מה-30,000₪ ברוטו רכב תנאים סוציאלים מופלגים שהוא מקבל, ואז נדבר... כל חבר מועצה יושב בבית ומכין את עצמו טוב טוב לישיבות, בעיקר אלו של אישור תקציב - מיליוני סעיפים שצריך לעבור עליהם אחד אחד ולוודא שראשי הרשויות נוהגים בתקציב באחריות. כיום להיות חבר מועצה ברשות מקומית הוא תפקיד שנעשה בהתנדבות מלאה, כשאפילו הנחה בארנונה לא ניתנת לחברי מועצה. מדובר בעשרות רבות של שעות שניתנות חינם אין כסף לציבור! אני אינני חברת מועצה, אבל אני חושבת שיותר מראוי לשלם לחברי המועצה לפח
נועה  |  03.07.17
לכל התגובות