אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהן ההגבלות לפושטי רגל וכיצד ניתן להתמודד איתן צילום: שאטרסטוק

מהן ההגבלות לפושטי רגל וכיצד ניתן להתמודד איתן

חייבים רבים רואים בהגבלות שמוטלות עליהם תקרת זכוכית, אלא שלמעשה הגמישות רבה יותר ממה שמתארים והמגבלות פחות דרקוניות משנדמה בהתחלה. מדריך שחייבים לקרוא

05.07.2017, 13:29 | בשיתוף משפטיפ - עו"ד הילה נדב

עם מתן צו הכינוס שהינו ההחלטה הראשונה בהליך פשיטת רגל מוטלות על החייב הגבלות רבות כגון: עיכוב יציאה מהארץ, הודעה לבנק ישראל והחלת מוגבל מיוחד, איסור שימוש בכרטיסי אשראי והגבלת החייב מלהיות בעל עניין בתאגיד.

חייבים רבים רואים בהגבלות אלו כתקרת זכוכית אשר בגינה הם מדירים עצמם מההליך. אולם, ולאחר כניסתם של החייבים להליך הם מגלים כי הוא גמיש וכי המגבלות פחות דרקוניות משנדמה בהתחלה.

ההגבלות החלות על חייבים בעת כניסתם להליך

הגבלת חשבון בנק: כיום, בצווי הכינוס החדשים ניתנת הוראה המתירה לחייבים לפתוח חשבון בנק (בכל בנק) ליתרות זכות בלבד כלומר מבלי להיכנס למינוס. חייבים רבים שאינם מודעים לכך שזוהי למעשה זכותם, מוצאים עצמם מסורבים על ידי הבנק. אולם ולאחר שמציגים בפני הפקידים את צווי הכינוס המקוריים פותחים, לעתים בחוסר חשק, את החשבון.

עבור חייבים רבים, שהורגלו לחיים במזומן וללא חשבון בנק מדובר בהקלה של ממש עת יכולים הם להפקיד את משכורתם מבלי לפרוט את הצ'ק או לקבל משכורת במזומן. בנוסף, כיום מנפיקים לחייבים כרטיס אשראי מסוג דיירקט (דיבייט) - כרטיס חיוב למזומן בלבד וללא עסקאות אשראי וקרדיט.

חייבים רבים נתקלו במצב בו סורבו להשכיר דירה וזאת מכיוון שאין בידם פנקסי צ'קים. גם כאן ניתנו לאחרונה מספר החלטות אשר מאפשרות לחייבים, פושטי רגל, לקבל פנקס צ'קים למטרות שכירות.

פשיטת רגל. אילוסטרציה, צילום: bigstock פשיטת רגל. אילוסטרציה | צילום: bigstock פשיטת רגל. אילוסטרציה, צילום: bigstock

עיכוב יציאה מהארץ

לחייבים אשר צריכים לצאת מן הארץ במהלך הליך פשיטת הרגל בין אם למטרות רפואיות, משפחתיות ,עבודה או אחרות, שמורה הזכות לפנות בבקשה להסרת העיכוב, בקשה מסוג זה תיבחן ומקרים רבים תאושר.

עו"ד הילה נדב , צילום: אלי מעייני עו"ד הילה נדב | צילום: אלי מעייני עו"ד הילה נדב , צילום: אלי מעייני

איסור עניין בתאגיד

פושטי רגל רבים שהינם בעלי חברה דואגים כי עם כניסת להליך יכרת מטה לחמם והם ימצאו עצמם ללא יכולת להתפרנס. דאגה זו מתייתרת לאור הכך שמתאפשר להם, באישור של בית המשפט, לפתוח תיק של עוסק מורשה והם יכולים להמשיך לפעול בתחום עיסוקם תחת תיק הפש"ר.

לסיכום, ההלכות בתחום הליך פשיטת הרגל מתאימות את עצמן למציאות חייהם של חייבים וצורכיהם המשתנים.הליך פשיטת הרגל הינו גמיש ומאפשר לחייבים לפתוח בדרך חדשה ולשקם עצמם כלכלית וזאת אף תוך כדי ההליך.

עו"ד הילה נדב עוסקת בתחום פשיטות-הרגל והוצאה לפועל.

למידע נוסף מלאו פרטיכם
*
*
* שדה חובה
שלחו
תודה,
הפרטים נשלחו והתקבלו במערכת

תגיות