אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גינדי השקעות צריכה למצוא חלופות ריאליות לתחזיותיה צילום: עמית שעל

ניתוח כלכליסט

גינדי השקעות צריכה למצוא חלופות ריאליות לתחזיותיה

חששות המשקיעים שחברת הנדל"ן גינדי השקעות עלולה לא לעמוד בחובותיה הקפיצו את תשואת האג"ח של החברה, ויקשו עליה עוד יותר. החברה אמנם צופה תזרים מזומנים מספק לכיסוי חובותיה, אך זה תלוי בחסדם של הבנקים ושל שוק החוב

12.07.2017, 08:06 | יניב רחימי

חברת גינדי השקעות גייסה 110 מיליון שקל בהנפקת אג"ח (סדרה ד') בספטמבר 2015. מאז חלפו כמעט שנתיים, והחוב של גינדי כלפי מחזיקי האג"ח נותר בעינו. זאת מכיוון שהאג"ח אמורה להיפרע בתשלום אחד, ב־30 ביוני 2018. לעומת זאת, את הריבית גינדי משלמת באופן שוטף, פעמיים בשנה.  

קראו עוד בכלכליסט

האג"ח של גינדי לא מדורגות ונושאות ריבית גבוהה של 6.75%. המשקיעים המוסדיים הבולטים ברשימת הגופים שהשתתפו בהנפקה היו בית ההשקעות אי.בי.אי ומנורה מבטחים קרנות, שחברות החיתום שלהם שימשו מפיצים בהנפקה.

אלא שכעת נראה שהמשקיעים חוששים שגינדי עלולה להתקשות לעמוד בהתחייבויותיה. האג"ח שלה רשמו רצף של שבעה ימי מסחר של ירידות שהסתכמו ב־4.3%, אך התאוששו מעט אתמול עם עלייה של 1.02%.

השיא היה שלשום, כשאיגרת החוב של גינדי ירדה ב־2.56% במחזור חריג של 42 מיליון שקל. כיום האג"ח של גינדי נסחרות בתשואה של 8.1%, שמאפיינת אג"ח זבל ומעידה על החשש של המשקיעים בנוגע ליכולת החזר החוב של החברה.

לאחר תלונות קמעונאים גבייה על פי אחוזים מהמחזור לאחר טענות על תנועת לקוחות דלילה מהצפוי: הנהלת קניון TLV ויתרה על דרישתה לשכירות מהקמעונאים. במקביל יוצאת גינדי השקעות לקמפיין תדמיתי לקניון בהשקעה של 6 מיליון שקל נורית קדוש, 114 תגובותלכתבה המלאה

איך בגינדי מתכוונים להחזיר את החוב? בדו"ח לרבעון הראשון של השנה צורף תזרים המזומנים החזוי של גינדי, שאם חברת הנדל"ן תצליח ליישם את סעיפיו, היא תחמוק מהסדר חוב. יתרת המזומנים בקופה של גינדי הסתכמה בסוף מרץ ב־11.9 מיליון שקל, 4.4 מיליון שקל מהם בקופת החברה ו־7.5 מיליון שקל בחברות שבבעלותה.

את יתר המזומנים הנדרשים גינדי מצפה להשיג משני מקורות. הראשון הוא שחרור עודפים מפרויקט גינדי תל אביב מגורים, שעתידים להתקבל עם מסירת הדירות לרוכשים. צעד זה כפוף לאישור הבנקים המממנים, וכולל גם שחרור של העודפים שניתנו כבטוחה למימון קניון TLV. לפי התחזית, גינדי תקבל מכך 57 מיליון שקל, 12 מיליון שקל מהם עד סוף השנה והיתר במחצית הראשונה של 2018.

המקור השני הוא תקבולים על בסיס זכויות החברה בקניון TLV. סעיף זה כולל ארגון מחדש של החוב הבכיר בקניון והגדלתו ותקבולים ממיחזור של חוב האג"ח וגיוס חוב חדש בהתבסס על הזכויות בקניון. התחזית להכנסות ממקור זה כוללת תקבולים של 132 מיליון שקל, 12 מיליון שקל עד סוף השנה והיתר במחצית הראשונה של 2018.

האם התחזית של גינדי ריאלית? בנוגע לעודפים מתחום המגורים נראה שמדובר באתגר. שחרור העודפים כפוף לאישור הבנקים המממנים, כך שאינו תלוי רק בחברה, וחלקם הם כאלה שהבנקים הסתמכו עליהם כבטוחה למימון הקניון. לנוכח חבלי לידה בקניון, לא בטוח שהבנקים ימהרו לשחרר אותם.

בנוגע לתקבולים על בסיס זכויות החברה בקניון TLV נראה שהאתגר גדול עוד יותר. העובדה שהאג"ח של גינדי השקעות נסחרות בתשואה חד־ספרתית גבוהה מעידה על החשש של המשקיעים באשר ליכולת שירות החוב של החברה. המציאות החדשה של גינדי פוגעת בנגישות של החברה לשוק החוב — שבו המוסדיים, כמו הבנקים, רוצים לתת מטרייה רק כשלא יורד גשם.

לנוכח המצב המאתגר של החברה ובשים לב לאיתנות הפיננסית של משפחת בעלי השליטה, בקרב המשקיעים עלתה ההערכה שמשפחת גינדי תידרש להביא כסף מהבית כדי להימנע מהסדר חוב.

מהנהלת גינדי נמסר כי "גינדי השקעות תעמוד בכל התחייבויותיה כלפי מחזיקי האג"ח במועדן".

מנור גינדי, צילום: עמית שעל מנור גינדי | צילום: עמית שעל מנור גינדי, צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
לפני חודש פתאום אחרי 4 שנים שגינדי לא אפילו פנו אלנו לגבי הפרויקט הם נזכרו שאנחנו קיימים
לפני חודש פתאום אחרי 4 שנים שגינדי לא אפילו פנו אלנו לגבי הפרויקט הם נזכרו שאנחנו קיימים וזה פשוט חוצפה. פתאום הם יכולים לקרוס באמצע הבנייה וזה ממש מפחיד לאבד את הדירה היחידה שיש לנו וגם קיבלנו חוזה ממש פשוט שלא עומד בסטנדרטים של שאר הפרויקטים בעיר ממש מעציב ומאכזב
דייר בפרויקט עתדי של גינדי פינוי בינוי ברמת השרון מתחם הצעירים  |  13.07.17
לכל התגובות