אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכלכלן רוברט שילר מזהיר ממפולת אפשרית: מצב השווקים דומה ל-1929 צילום: בלומברג

הכלכלן רוברט שילר מזהיר ממפולת אפשרית: מצב השווקים דומה ל-1929

לטענת הכלכלן זוכה פרס הנובל, שניבא את בועת ההיי טק ובועת הדיור, השילוב בין השיאים בוול סטריט, הירידה במדד התנודתיות וכן זינוק במכפילים של החברות יוצרים סביבה מסוכנת מאוד. "הפעם היחידה שהיה לנו תמחור גבוה יותר מעכשיו בבורסה הייתה ב-1929 ובסביבות 2000", אמר ל-CNBC

28.07.2017, 14:55 | שירות כלכליסט

הכלכלן חתן פרס נובל רוברט שילר משגר אזהרה לשווקים - לפיה השיאים בוול סטריט בשילוב הירידה בתנודתיות והעלייה במכפילים עלולים להיות "השקט שלפני הסערה".

קראו עוד בכלכליסט

"עליות מחירי המניות תאמו צעד אחר צעד את העליות ברווחים. אני חושש שזו תגובה מוגזמת לרווחים טובים", אמר שילר בראיון לרשת CNBC. דבריו נאמרו בעוד מדדי המניות S&P 500, דאו ג'ונס ונאסד"ק טיפסו לשיאים חדשים ואילו מדד התנודתיות (VIX), המוכנה לעיתים "מדד הפחד" צנח לשפל. לדבריו של שילר, תנודתיות נמוכה יכולה לסמל את "השקט שלפני הסערה". תופעה ששילר טוען שגורמת לו "להישאר ער בלילות מדאגה".

מלבד התנודתיות הנמוכה, שילר מתייחס גם למדד מכפיל הרווח שיצר, CAPE, שמצביע על כך שמכפיל הרווח הנוכחי בהתבסס על הרווח הממוצע המותאם לאינפלציה בעשר השנים האחרונות הוא מעל 30. יש לכך חשיבות, שכן הפעמים היחידות שנתון זה היה גבוה יותר היו לפני השפל הגדול ב-1929 ובין אמצע 1997 עד אמצע 2001.

אף ששילר מודה כי הוא חושש מהמצב, הוא הוסיף: "יש לנו נשיא שמבטיח שיחזיר את אמריקה לגדולתה. כך שאם הוא צודק, ייתכן ואנחנו משיקים נתיב התנהלות חדש השונה מהמגמה שהייתה קיימת עד כה, אך זו תהיה הפעם הראשונה בהיסטוריה של ארה"ב שזה קורה".

כדאי לקחת את הפרשנות של שילר ברצינות. כישורי החיזוי שלו זכו להכרה ב-2013, אז זכה בפרס נובל בכלכלה. הוא ידוע כמי שחזה את בועת ההיי טק וכן את בועת הדיור. אם שילר צודק, והבורסה תתנהג לפי המגמה הצפויה, זה ייצור הרס. "בהחלט תהיה לכך השפעה שלילית על המניות. זה יהיה מסיבי למדי. אנחנו נמצאים ברמת שווי גבוהה בשוק המניות. הפעם היחידה שהיה לנו תמחור גבוה יותר מעכשיו בבורסה הייתה ב-1929 ובסביבות 2000", סיכם. "עלול להיות פה תיקון משמעותי", אמר. "זו לא תחזית, אלא דאגה כנה".

רוברט שילר, צילום: בלומברג רוברט שילר | צילום: בלומברג רוברט שילר, צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

26 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

23.
יש ירידה בגובה משכורות ההייטק בארה"ב
הייטק הוא כיום הרף העליון של הכלכלה - כל מה שקורה בהייטק קורה גם מתחתיו אבל הרבה יותר גרוע. חברות הייטק מחפשות עובדים במשך חודשים (זה אומר שאין להן ממש לחץ למצוא מישהו), ומציעות משכורות מצחיקות. כל מי שעובד בארה"ב לא יכול שלא לשים לב. זה סימן שיש צונאמי של אבטלה שנבנה וכעת נע בדרכו ליבשה.
עידן שגב  |  30.07.17
לכל התגובות