אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מזרחי טפחות יישאר השלישי בגודלו גם אם ירכוש את אגוד צילום: עמית שעל

ניתוח כלכליסט

מזרחי טפחות יישאר השלישי בגודלו גם אם ירכוש את אגוד

בנק מזרחי־טפחות דיווח אתמול רשמית כי הוא מנהל מגעים עם בעלי השליטה באגוד לרכישת כלל מניות הבנק. במקרה ואגוד ימוזג לתוך מזרחי־טפחות, הבנק ימשיך להיות השלישי בגודלו בישראל וינהל תיק אשראי בהיקף של 196 מיליארד שקל

01.08.2017, 08:11 | רעות שפיגלמן

בנק מזרחי טפחות דיווח אתמול רשמית למשקיעיו כי הוא מנהל מגעים עם בעלי השליטה בבנק אגוד לרכישת כלל מניות הבנק כנגד הקצאת מניות ומיזוגו לתוך מזרחי טפחות. זאת לפי שווי של 1.4 מיליארד שקל, 60% מההון העצמי של בנק אגוד. עם זאת, בעלי השליטה באגוד — יעל אלמוג זכאי, שייקה לנדאו ורות מנור — טענו אתמול כי "בשלב זה, לא הבשילו המגעים הראשוניים לכדי משא ומתן מתקדם עם גורם מסויים כלשהו". שלמה אליהו לא היה חתום על המכתב.

כיום, מזרחי טפחות הוא הבנק השלישי בגדולו במערכת הבנקאית הישראלית מבחינת היקף תיק האשראי. זה עמד ברבעון הראשון של השנה על כ־173 מיליארד שקל. לאגוד תיק אשראי שעמד ברבעון הראשון של השנה על כ־23.5 מיליארד שקל, ולכן במקרה שהעסקה תצא לפועל, תיק האשראי הממוזג יעמוד על היקף של כ־196.5 מיליארד שקל.

עם זאת, גם לאחר המיזוג הבנק ימשיך להיות השלישי בגודלו במערכת הבנקאית. לפי נתוני הרבעון הראשון של השנה, בנק הפועלים מחזיק בתיק אשראי של 270 מיליארד שקל ואילו בנק לאומי מחזיק בתיק אשראי של כ־264 מיליארד שקל. כ־8.4 מיליארד שקל מתיק האשראי של אגוד משוייכים לדיור למשקי בית, שיצטרפו במקרה של עסקה לתיק של מזרחי טפחות בהיקף של 115 מיליארד שקל. מזרחי טפחות שולט בשוק המשכנתאות עם נתח שוק שעמד בחודש מרץ על כ־38%.

עוד ציין אתמול בנק מזרחי טפחות בדיווח למשקיעיו כי הוא עורך בדיקות משפטיות בהקשר של חוק הריכוזיות, הקובע כי אדם לא יכול להחזיק במקביל באחזקות פיננסיות ובאחזקות ריאליות. כעת, נראה כי חברי גרעין השליטה של מזרחי טפחות ימצאו בבעיה נקודתית כי אין הם יכולים להגדיל את אחזקותיהם בתאגיד פיננסי כל עוד לא יממשו שליטה באחזקות ריאליות.

במקביל, ועד עובדי בנק אגוד פנה אתמול להסתדרות בבקשה להכריז על סכסוך עבודה בעקבות המגעים למכירת הבנק. "ההנהלה לא קיימה שום דיאלוג עם העובדים בנושא", נאמר אתמול בישיבת חירום שכינסו ראשי הוועד. "אנחנו קוראים להם להיכנס איתנו להידברות באופן מיידי. העובדים הם אלה שהביאו את הבנק להצלחה ולשגשוג".

 

יו"ר בנק אגוד זאב אבלס. הוועד מבקש להכריז על סכסוך עבודה יו"ר בנק אגוד זאב אבלס. הוועד מבקש להכריז על סכסוך עבודה יו"ר בנק אגוד זאב אבלס. הוועד מבקש להכריז על סכסוך עבודה

תגיות