אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצד האפל של השופינג: רבע מהצעירים מסתירים רכישות מבני זוגם צילום: שאטרסטוק

הצד האפל של השופינג: רבע מהצעירים מסתירים רכישות מבני זוגם

סקר מצא ש-23% מבני דור המילניום לא מספרים לבני הזוג על קניות שעשו וזאת לעומת 17% מבני דור ה-X. בנוסף, קרוב לשליש מבני דור ה-Y נוטים לבזבוזים מיותרים ומודים שהוציאו על עצמם כסף שיועד למטרות אחרות

15.08.2017, 16:22 | שירות כלכליסט
זה אחד הסודות השמורים ביותר של בני דור המילניום, האנשים שנולדו בתחילת שנות השמונים ועד תחילת שנות האלפיים. מסתבר כי קרוב לאחד מכל ארבעה (23%) מודים שהסתירו רכישות מבן או בת הזוג שלהם, כך לפי סקר שבו השתתפו 2,700 אנשים שנערך עבור נורת'ווסטרן מיוצ'ואל. לעומת זאת, רק 17% מבני דור ה-X ו-8% מדור הבייבי בומרס טענו כי עשו דבר שכזה.

קראו עוד בכלכליסט

לדבריה של הפסיכולוגית אליזבת לומברדו, הסיבות לכך יכולות להיות קשורות לרגשות אשמה ובושה שהם חשים מהאופן בו הם מבזבזים את הכסף שלהם. בהתאם, הסקר מצא כי קרוב לאחד מכל שלושה (32%) מבני המילניום מודים שהם נוטים לבזבוזים מיותרים או קלי דעת, זאת לעומת 26% מבני דור ה-X ו-19% מהבייבי בומרס.

יתרה מכך, 31% מדור המילניום מודים כי הוציאו על עצמם כסף שנועד למטרות אחרות, בהשוואה ל-15% מדור ה-X ו-4% מהבייבי בומרס.

אחרי השופינג מגיעה ההסתרה מבן או בת הזוג, צילום: שאטרסטוק אחרי השופינג מגיעה ההסתרה מבן או בת הזוג | צילום: שאטרסטוק אחרי השופינג מגיעה ההסתרה מבן או בת הזוג, צילום: שאטרסטוק

הנטיות הללו עלולות להיות קשורות לחרדות העמוקות שחשים בני הדור לגבי עניינים פיננסים, החל מחסכונות ועד לפיטורים ולכושר ההכנסה שלהם. החרדה הזו כל כך עמוקה שהיא מחלחלת לכל האספקטים בחיים שלהם. יותר מ-40% מבני המילניום טוענים שחרדה פיננסית גורמת להם לפספס אירועים חברתיים והזדמנויות – גבוה פי 2.5 מהשיעור הממוצע בכלל האוכלוסייה האמריקאית. 28% אף טענו כי חרדה פיננסית משפיעה לשלילה על הביצועים שלהם בעבודה לפחות פעם בחודש, ובמקרים קיצוניים אחת ליום.

"רמות החרדה הגבוהות גורמות לאנשים רבים לחפש דרכים להפחתת הלחץ ולמציאת הזדמנויות לחוש שמחה, והם מוצאים מפלט בשופינג, בהנחה שתרפיית קניות תעניק להם עונג", אומרת לומברדו. "אולם בפועל, רמות האושר אמנם עולות לאחר ביצוע רכישה, אך באופן זמני בלבד. זה מוביל לכך שאנשים קונים יותר ויותר בניסיון להמשיך ולהרגיש מאושרים. מכיוון שההתנהלות מתפשטת הם בוודאי מודעים לכך שבן או בת הזוג לא יאשרו".

אולם, לא משנה מה הסיבה לכך, המומחים מזהירים שהסתרת רכישות באופן קבוע מבני הזוג פוגעת בנישואים ובמערכות היחסים. "זה מגרד את פני השטח של בסיס האמון במערכת היחסים", מוסיפה פרן וולפיש, פסיכותרפיסטית מבוורלי הילס ואחת מכוכבות תכנית הטלוויזיה Sex Box. "אם ממשיכים לגרד את פני השטח פעם אחר פעם, בסופו של דבר נשאר סדק שלא ניתן לסתום".

התנהגות מסוג זה חושפת גם דברים על מצב מערכת היחסים. מבחינת קלי (36), יועצת מיתוג גרושה שביקשה לא לחשוף את שמה המלא, כסף היווה גורם מחלוקת שבועי עם בעלה.

הבעל, שהוא כיום הגרוש שלה, התקשה להסתדר מבחינה כלכלית ו"התלונן כל הזמן שאין לו מספיק כסף ועל מה שקורה בעבודה שלו", כך מצאה עצמה קלי משלמת לעיתים קרובות על מרבית ההוצאות שלהם. הלחץ שהכסף הכניס למערכת היחסים שלהם, הוביל ללא מעט ויכוחים, ופעם אחת הוא אף הוביל לכך שהעדיפה להסתיר רכישה של נעליים. "לעיתים הרגשתי כאילו עליי להקריב את צרכים שלי למענו, עד שפעם אחת אמרתי לעצמי תשכחי מזה, את צריכה נעליים אז תקני אותם", היא מספרת. "זה גרם לי לחשוב שהנישואים היו טעות, ושאני מעין בת ערובה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות