אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך זה לא קרה עד עכשיו? ניתן יהיה לשלם בכרטיס אשראי בדואר - ללא ריבית צילום: דור מנואל

פרסום ראשון

איך זה לא קרה עד עכשיו? ניתן יהיה לשלם בכרטיס אשראי בדואר - ללא ריבית

מדובר בשלב ראשוני שבו יתאפשר לאזרחים תשלום אחד של עד 2,000 שקל ללא ריבית למשרדי ממשלה. במקביל נבחנת אפשרות למספר תשלומים ללא ריבית

16.08.2017, 15:02 | שי סלינס

בקרוב ניתן יהיה לבצע תשלומים בכרטיס אשראי למשרדי ממשלה בבנק הדואר ללא ריבית. כך עולה מהסכמות שהושגו בין משרד האוצר לבין הדואר.

מדובר בשלב ראשוני שבו יתאפשר לאזרחים תשלום אחד בכרטיס אשראי של עד 2,000 שקל ללא ריבית. ל"כלכליסט" נודע כי האוצר ובנק הדואר בוחנים גם אפשרות למספר תשלומים ללא ריבית אולם עדיין לא הגיעו להסכמות על כך, כאשר הדבר תלוי בהסכמה של המשרדים שאמורים לקבל את התשלום.

קראו עוד בכלכליסט

עד היום, עד כמה שקשה להאמין, כל מי שרצה או חויב בתשלום כלשהו לבנק הדואר לא יכל לעשות זאת בכרטיס אשראי ללא ריבית. האפשרויות שעמדו בפני אותו חייב היו - תשלום במזומן, צ'ק, או בתשלומים הכוללים ריבית בכרטיס אשראי.

כיום ניתן לשלם חשבונות בדואר לחברת חשמל, בזק, רשויות המס, קנסות משטרה, אוניברסיטאות וכדומה - בעד 36 תשלומים עד 100 אלף שקל אולם התשלום כלל כאמור ריבית שאף חצתה את ה-4% בחישוב שנתי. כמו כן, מתן האשראי לחייב היה בכפוף לשיקול דעתן הבלעדית של חברות האשראי.

לגבי תשלומים בבנק הדואר לרשויות מקומיות כאן לא חלה התקדמות. חלק מהרשויות המקומיות, גם היום, לא מאפשרות לאזרחים לשלם בכרטיס אשראי ללא ריבית. מבדיקה של כלכליסט עולה כי אפשרויות התשלום קשורות לרשות המקומית עצמה, כאשר תחום זה נמצאת תחת אחריותה הבלעדית ולא תחת אחריות השלטון המקומי או רשות הדואר.

מנכ"ל פורש

רק לפני כחודש ולאחר שנה וחצי בלבד בתפקיד דורון ארבלי פרש מתפקידו כמנכ"ל בנק הדואר שהוא יחידה בתוך הדואר. הרקע לפרישה טמון בקשיים ובעיכובים במימוש תהליך הפרדת בנק הדואר מחברת הדואר, והפיכתו של בנק הדואר לבנק אמיתי שיפעל מתוקף רישיון של בנק ישראל.

עם פרישתו אמר ארבלי כי טרם הבשילו התנאים לביצוע ההפרדה המבנית בין בנק הדואר לדואר ישראל למרות שהונחה התשתית לביצועה. "אבקש בהזדמנות זו להודות לעובדי בנק הדואר, לוועד הדואר ובנק הדואר, להנהלת דואר ישראל ולדירקטורים ולאחל הצלחה לכולם", אמר אז ארבלי. כיום יום מימון מכהן כמנהל בפועל של בנק הדואר. 
דואר ישראל, צילום: אלעד גרשגורן דואר ישראל | צילום: אלעד גרשגורן דואר ישראל, צילום: אלעד גרשגורן

את שנת 2016 סיים הדואר עם ירידה של 1.9% בהכנסות ל-1.8 מיליארד שקל, לעומת 2015. עם זאת, בשורה התחתונה רשם הדואר עלייה של 14% ברווח הנקי ל-48.3 מיליון שקל.

מדואר ישראל נמסר: "השירות שמעניקה חברת הדואר לתשלום בדלפקיה, הוא למעשה שירות הפקדת כספים לבעלי חשבון בבנק הדואר. המוטב הוא שמנחה את בנק באילו אמצעי תשלום ניתן לשלם לו, ולחברת הדואר אסור לחרוג מהנחיות אלה. חלק מהמוטבים מוכנים לקבל אך ורק תשלום במזומן, אחרים מוכנים לקבל תשלום במזומן ובהמחאות, ומוטבים נוספים מוכנים לקבל גם תשלום באמצעות כרטיסי אשראי, כאשר חברת הדואר פועלות בהתאם להוראות כל מוטב ומוטב".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
למגיב 2 -- זה כן קרה עד היום (עד בגין וביבי) - ותבדוק את בנק לאומי
נתנו לזוגות משכנתא ללא ריבית - או יותר נכון ריבית מסובסדת / קבוע . עדיין קיימת "משכנתא לזכאים" במשרד השיכון (ואגב גם לעולים במשרד העליה) אבל הקשיחו את התנאים , בודדים משתמשים , וכשדירות עולות מליונים זה פחות רלוונטי . כששאלתי בני 30 איך קנו דירה התשובה "הורים" . כששאלתי בני 50 איך קנו דירה התשובה "משכנתא מסובסדת מהמדינה" . ככה זה היה עד שנות ה- 80. ואז הגיע בגין וכידוע כולם קפצו מהגג 'גם משיח קפץ ונהרג' כמו שהולך השיר. מכרו את הדירות הציבוריות , לא בנו מעבר , לא פיקחו , וכו . זה התוצאה . אם כבר הזכרתי את שנות ה-80 העליזות מי שהייתה המפקחת על הבנקים בפרשת ויסות המניות - גליה מאור - גדלה לימים לעמוד בראש בנק לאומי - שכמובן הואשם בפרשת שחיתות העלמת מס והלבנת הון בארהב . תקופת "ישראל הסוציאליסטית" של מפאי לא הייתה להיט גדול , אבל מה שבא אחריה לא היה גן עדן . ולמי שאומר כמה כיף לטוס לחו"ל לקנות רכב ואייפון - זה בגלל שהטכנולוגיה זולה ולא קשור למדיניות הממשלה . רוב ההמצאות סביבכם (מחשב אינטרנט מסך מגע) הן ממימון ממשלתי (ארהב נאסא ועוד) .
א.ד.  |  24.07.19
5.
לכל המגיבים
מגיב מספר 1 - אתה כל כך צודק! היהודים נתקלו בדילמה איך יוכלו לקחת מיהודים ריבית אבל אז הרבנים עשו הוקוס פוקוס והצליחו להתעלות על ההלכה היהודית שאוסרת מיהודי לקחת ריבית מיהודי אחר ואיפשרו את זה כמובן איך לא כ"היתר עיסקה".... מגיב מספר 2 - תפסיק לבכות ותתחיל לחשוב על עצמך ואיך אתה מקדם את עצמך מפה והאלאה, כי אף אחד במדינה לא יחשוב עליך ועל הכיס הקטן שלך, אם אין אני לי מי לי. מגיב מספר 3 (ומתקשר למגיבה 4) - יש כרטיס שנקרא בימינו "דיירקט" זהו כרטיס זהה לכרטיס הדביטקארד הזה מחו"ל, כן כן אותו אחר אבל עם שם אחר. כרטיס הדיירקט עושה אותה פעולה כמו הדביט-קארד ומוריד דיירקטלי את הסכום שחייבת מהחשבון בנק תוך 2 ימי עסקים! רק הייתי ממליץ לא לשלם איתו בתחנות דלק כי אז הוא יתפוס לכם מסגרת כפולה על הזסכום של התידלוק (הסכם שיש לחברות תחנות הדלק עם חברות האשראי). חייבים להפסיק לשאול למה ולעשות פרצופים הזויים על החוקים ההזויים ולהתחיל לעשות דברים כדי לשנות את המצב הזה.
יניב  |  20.08.17
3.
בושה שאין בארץ דביט קארד
כל פעם שאנחנו לא רוצים להסתובב עם מזומן, אנחנו צריכים לשלם באשראי. למה? למה לא שלא יהיה כרטיס דביט שמוריד את הסכום מהחשבון מיידית? למה לשלם באשראי בסופר כל שבוע? התשובה ברורה, והיא שהבנקים פשוט רוצים לגזור את בעלי העסקים שמשלמים אחוזים על האשראי הזה, למרות שבחלק גדול מהעסקאות הקונה בכלל לא צריך אשראי רק לא רוצה להסתובב ולקבל עודף במזומן. ואחר כך כולם מתפלאים על רמת המחירים בארץ!!
זינגנון  |  16.08.17
לכל התגובות