אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתקפת טרור משולבת בספרד: "המחבלים תכננו לבצע פיגוע עם מכלי גז" צילום: אי פי איי

מתקפת טרור משולבת בספרד: "המחבלים תכננו לבצע פיגוע עם מכלי גז"

הרשויות בקטלוניה מעריכות כי "קיים קשר בין הפיגועים" שאירעו תוך שעות ספורות בברצלונה ובעיירה קמברילס. מהחקירה עולה כי תא הטרור שפיקד על המתקפה בברצלונה הורכב משמונה בני אדם, שתכננו לעשות שימוש בגז בוטאן. החשוד המרוקני שנעצר בחשד ששכר את הרכב הדורס: "אחי גנב את תעודת הזהות שלי"

18.08.2017, 12:09 | ynet
שעות אחרי פיגוע הדריסה הרצחני בברצלונה - מתקפת טרור נוספת בספרד: המשטרה בקטלוניה מסרה כי חיסלה הלילה (יום ו') חמישה מחבלים בעיירת החוף קמברילס הדרומית לברצלונה. המשטרה מסרה כי הגיבה למתקפת טרור, ובכלי תקשורת בספרד דווח כי המחבלים דהרו במכונית לעבר עוברים ושבים בטיילת בחוף העיירה המתויירת. עוד דווח כי הרכב הדורס התהפך, וכשהמחבלים יצאו - נורו על ידי השוטרים. בהתקפה נהרגה אשה אחת ונפצעו שישה אזרחים ושוטר אחד. דובר הרשות המקומית מסר כי המחבלים נסעו ברכב מסוג אאודי A3. ארבעה מחבלים מתו מירי המשטרה במקום, ומחבל חמישי שנפצע מת מפצעיו זמן קצר לאחר מכן. מהמשטרה נמסר כי המחבלים לבשו חגורות נפץ, אך בהמשך הבהירו הרשויות כי הן היו מזויפות.

הממשל בקטלוניה סבור כי שתי מתקפות הטרור קשורות זו לזו. "יש קשר בין הפיגועים", אמר שר הפנים הקטלוני, חואקין פורן, שהוסיף כי עדיין מתנהל מצוד אחר הנהג אשר נהג ברכב שדרס ורצח 13 בני אדם בשדרות לה רמבלה, ופצע 100 נוספים. כמו כן, במשטרה המקומית קושרים בין שני האירועים לפיצוץ שאירע ביום חמישי לפנות בוקר בדירה בעיירה אלקנאר, הממוקמת כ-200 ק"מ מברצלונה, שבה נהרג אדם אחד. במשרד החוץ ציינו כי נכון להבוקר שני ישראלים ששהו בברצלונה מוגדרים מנותקי קשר.

 

סוכנות הידיעות רויטרס ציטטה מקור משפטי בספרד שטען כי הרשויות שחוקרות את מתקפת הטרור בברצלונה מאמינות כי תא של שמונה אנשים היה מעורב בפיגועים. עוד נטען כי מבצעי הפיגועים תכננו מתקפה באמצעות מכלי גז בישול (בוטאן). "העדיפות כרגע היא לאתר את זהותם של האנשים, להוכיח ולהראות את היחסים בין כל החשודים - אלה ששכרו את הרכב המסחרי ואלה שהצליחו להימלט".

 
 , צילום: אי פי איי צילום: אי פי איי  , צילום: אי פי איי

 

 , צילום: אי פי איי צילום: אי פי איי  , צילום: אי פי איי

 

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

 

זירת הפיגוע בקמברילס, צילום: רויטרס זירת הפיגוע בקמברילס | צילום: רויטרס זירת הפיגוע בקמברילס, צילום: רויטרס

מצבם של 15 פצועים מברצלונה עדיין מוגדר קשה מאוד. הרשויות בספרד מסרו כי בפיגוע נפצעו אזרחים מ-24 מדינות שונות. בין ההרוגים ישנם שלושה אזרחים גרמנים ואזרח בלגי. כמו כן, הבוקר הודיע משרד החוץ הצרפתי כי 26 מהפצועים הם אזרחי המדינה ו-11 מהם נתונים במצב קשה. "מדובר במתקפה ג'יהאדיסטית וכל ספרד מזדהה עם הקורבנות ומשפחותיהם. הטרוריסטים לעולם לא ינצחו את עמנו המאוחד, שבחר בחופש ולא בברבריות", אמר ראש ממשלת ספרד מריאנו רחוי לאחר המתקפה. גורם בכיר במשטרת ברצלונה הוסיף כי "מדובר בוודאות במתקפת טרור שנועדה להרוג כמה שיותר אנשים". בשעה 13:00 תוכרז דקת דומייה בכיכר קטלוניה.

 

דאעש לקח אחריות לפיגוע הרצחני בברצלונה. בשעות שלאחר הפיגוע הפיץ ארגון הטרור הסוני תעמולה שנועדה לעודד את אנשיו לבצע פיגועים נוספים. באחד האיורים שהופץ ברשתות החברתיות נכתב: "לדרוס אותם ללא רחמים".

החשוד שנעצר טען: אחי הצעיר גנב את תעודת הזהות שלי

לאחר הפיגוע בברצלונה עצרה המשטרה שני בני אדם במקומות שונים במדינה בחשד למעורבות בפיגוע, בהם חשוד יליד מרוקו בן 28, דריס אוכאביר, שעל שמו נשכר הרכב הדורס - ותמונתו הופצה מוקדם יותר כדי להביא למעצרו. העצור השני הוא אזרח ספרד שנולד בעיר הספרדית מלייה שבצפון יבשת אפריקה. במקביל עצרה הבוקר המשטרה הקטלונית אדם נוסף בעיירה ריפול בחשד למעורבות בפיגועים בברצלונה ובקמברליס.

הפיגוע בברצלונה, צילום: אי פי איי הפיגוע בברצלונה | צילום: אי פי איי הפיגוע בברצלונה, צילום: אי פי איי

עם זאת, מקורות במשטרה הקטלונית טענו כי דריס הסגיר את עצמו לתחנת המשטרה בעיירה ריפול, ושם טען כי אחיו, מוסא בן ה-18, המתגורר בברצלונה, גנב את תעודת הזהות שלו - שנמצאה ברכב הדורס מאוחר יותר. האח הצעיר טרם אותר על ידי המשטרה. בחשבון הפייסבוק שלו כתב מוסא כי יש להרוג את כל הכופרים.

 

פיגוע הדריסה בברצלונה נמשך לאורך 530 מטרים בשדרת לה רמבלה: "ראיתי את המחבל יושב ברכב ומאיץ", סיפר עד ראייה לפיגוע לכלי תקשורת בספרד. "הוא עלה על המדרכה ודרס כל מי שעמד מולו. ראינו אותו דורס עשרות אנשים במהירות של 80 קמ"ש, כאילו הוא נוסע בשדה תירס ולא באמצע העיר". יעד הטרור נבחר בקפידה: אחד המקומות המתוירים בברצלונה, המארחת 11 מיליון תיירים מדי שנה.

המחזות מספרד קשים ביותר: עשרות נפגעים היו שרועים על הקרקע וזעקו לעזרה, אמהות חיפשו את ילדיהן וקרובים ביכו את מות יקיריהם. עדת ראייה נוספת סיפרה לרשת סקיי ניוז: "זה היה מבהיל. משום מקום פתאום המונים רבים נהרו לכיוון שלנו, בהיסטריה, ילדים צרחו. בהתחלה אמרו שמישהו נורה. ואז פתאום היה גל נוסף של אנשים שהחל לרוץ ולברוח, אז גם אנחנו ברחנו. איבדתי את בעלי בכל ההמולה". היא הוסיפה: "כל החנויות נכנסו למצב של מצור – אין נכנס ואין יוצא. פשוט לא היה לנו מושג מה קורה ומה עלינו לעשות. רק ידענו שאנחנו רוצים לברוח משם כמה שיותר מהר. מאות רבים רצו ברחובות" 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות