אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חמים על רוסיה: הקשר של בני הזוג קושנר עם רומן אברמוביץ' צילום: אי פי איי

חמים על רוסיה: הקשר של בני הזוג קושנר עם רומן אברמוביץ'

החקירה הפדרלית בעניין קשרי הקרמלין והקמפיין של טראמפ נמשכת, ועתה מתגלים קשרים בין ג'ארד קושנר ואיוונקה טראמפ למיליארדר המקורב ביותר לנשיא פוטין; זאת בעקבות תצהירים ביטחוניים שהגישו בני הזוג לפני הצטרפותם לצוות הבית הלבן

18.08.2017, 19:07 | בלומברג

חקירה פדרלית מתנהלת בארה"ב בחשד לקשרים בלתי ראויים בין הקרמלין לבין אנשי קמפיין הבחירות של הנשיא דונלד טראמפ, אך במקביל לא הוקדשה תשומת לב רבה לקשר בין ג'ארד קושנר, חתנו ויועצו הקרוב של הנשיא, לבין המיליארדר המשפיע ביותר ברוסיה - רומן אברמוביץ'. לפי כתבה שהתפרסמה היום (ו') בבלומברג, השניים נועדו שלוש או ארבע פעמים בנסיבות חברתיות, ונשותיהן הן חברות מזה עשור. קושנר ואשתו איוונקה טראמפ, בתו של הנשיא, חשפו זאת בתצהירים ביטחוניים שמסרו לקראת הצטרפותם לצוות הבית הלבן, כך לפי גורם שמכיר את הנושא. מדובר במסמכים המכונים SF-86 בהם נשאלים המועמדים האם יש להם "קשר קרוב ו/או מתמשך לאזרח זר במשך שבע השנים האחרונות, והאם אתם או בן זוגכם או האדם המתגורר עמכם קשורים לאזרח הזר בקשר של חיבה, השפעה או אינטרסים משותפים".

קראו עוד בכלכליסט

בני הזוג קושנר בילו בשנת 2014 במשך ארבעה ימים ברוסיה לאחר שדאשה ז'וקובה, רעייתו של אברמוביץ', הזמינה אותם למדינה. שני הזוגות ישבו במוסקבה באותו שולחן יחד במסגרת ארוחה לגיוס כספים למען המוזיאון היהודי, שאברמוביץ' עסק בהקמתו. קושנר גם השקיע בעסק למסחר מקוון מייסודה של ז'וקובה. עוד נודע כי איוונקה טראמפ, קושנר ואחיו ג'ושוע ליוו את ז'וקובה לאירועי ספורט באזור ניו יורק.

בני הזוג קושנר, צילום: גטי אימג בני הזוג קושנר | צילום: גטי אימג'ס בני הזוג קושנר, צילום: גטי אימג

אברמוביץ' הוא בעל המניות גדול בחברת אבראז, יצרנית המתכת השנייה בגודלה ברוסיה, ובקבוצת הכדורגל האנגלית צ'לסי. בשנת 2005 היה האוליגרך הראשון שהורשה למכור חברת נפט בבעלותו למדינה, וזאת באישורו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. הוא הרוויח בזכות זאת 13 מיליארד דולר.

ארוחה מיוחסת

בין מאה האורחים בארוחה במוסקבה היו אנשי העסקים הבכירים ויקטור וקסלברג, לן בלווטניק ואלכסיי רזניקוביץ'. כן נכחה יקטרינה וינוקורובה, בתו של שר החוץ סרגיי לברוב, עם בעלה אלכסנדר, שהוא חבר דירקטוריון בקבוצת אלפא. גם פיטר סאלוביי, נשיא אוניברסיטת ייל, השתתף בארוחה.

הנסיעה של בני הזוג נערכה שלושה חודשים לאחר שדונלד טראמפ ביקר במוסקבה ב-2013 שם נכח בתחרות מיס יוניברס, ואיש העסקים אראס אגלארוב, מייסד קבוצת קרוקוס העוסקת בנדל"ן, אירח אותו. טראמפ סיכם לבצע עימו עסקאות נדל"ן במוסקבה, והשניים ערכו סיורים משותפים באתרים פוטנציאליים. אולם העסקה נפלה בשל הידרדרות המצב הכלכלי במדינה ושאיפותיו הפוליטיות של טראמפ. עם זאת, שנה לאחר מכן פגשה איוונקה את אמין, בנו של אגלארוב - וצילום של השניים פורסם על ידי רוב גולדסטון, העובד כמנהל עבור אמין. גולדסטון ארגן ביוני 2016 את הפגישה בין קושנר, דונלד טראמפ ג'וניור (בנו של הנשיא) ועורכת דין רוסית, בה נידונה האפשרות שיקבלו חומר שיפגע במועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב, הילארי קלינטון.

אברמוביץ אברמוביץ' וז'וקובה. נפרדו אך ימשיכו לעבוד יחד | צילום: אינסטגרם אברמוביץ

ז'וקובה גדלה בארה"ב ומחזיקה באזרחות כפולה, והיא בתו של איל נפט מקומי. לארוחה, שארגנה עם בעלה אברמוביץ' ובזכותה נתרמו 4.5 מיליון דולר, הגיעו מיליארדרים ואנשי עסקים רוסים מובילים. איוונקה טראמפ הודתה לה עבור "ארבעה ימים בלתי נשכחים ברוסיה". דובר מטעם אברמוביץ' מסר שהוא לא היה בקשר עם קושנר מאז.

הקשר בין איוונקה טראמפ וז'וקובה נוצר לפני כעשור באמצעות וונדי דנג, אשתו לשעבר של איל התקשורת רופרט מרדוק. ב-2010, חברת Thrive Capital, שנוסדה על ידי ג'ושוע קושנר וזכתה להשקעות מצד אחיו הבכור ג'ארד, השקיעה בחברת ארטסי, מיזם מקוון לאיתור ואיסוף פרטי אמנות. הוא גייס את דנג וז'וקובה להשקעה משותפת במיזם. החברה של ג'ושוע טראמפ הובילה סבב גיוס בסך 1.25 מיליון דולר בארטסי. בחודש שעבר השתתפו ת'רייב, ז'וקובה ודנג בהשקעה בסך 50 מיליון דולר בארטסי. ג'ארד קושנר הפסיק את תמיכתו הפיננסית בת'רייב עם כניסתו לבית הלבן בינואר.

באוגוסט 2013 פרסמה איוונקה טראמפ באינסטגרם תמונה שלה עם ז'וקובה והאחים של קושנר במשחק בין צ'לסי למילאן, שנערך בניו ג'רזי. במהלך הקמפיין של אביה בספטמבר, בני הזוג קושנר צולמו עם ז'וקובה באליפות ארה"ב הפתוחה בטניס בניו יורק.

קשר מיוחד בין אברמוביץ' ופוטין

אברמוביץ' וג'וקובה הודיעו בינתיים על פרידתם לאחר עשור של חיים משותפים אך הם ימשיכו לעבוד יחד. לאברמוביץ' קשרים רבים עם פוטין, ושימש כמושל המחוז הארקטי הנידח צ'וקוטקה בשנים 2000 עד 2008. הוא השקיע כסף רב בפיתוח האזור, והדבר נתפש כמפגן נאמנות לקרמלין. 

פגישת פוטין וטרמאפ, צילום: רויטרס פגישת פוטין וטרמאפ | צילום: רויטרס פגישת פוטין וטרמאפ, צילום: רויטרס

הטייקון הרוסי המנוח בוריס ברזובסקי טען בתביעה שהגיש לפני חמש שנים בלונדון שהוא אולץ למכור את מניותיו בחברת הנפט סיבנפט לאברמוביץ'. בית המשפט פסק נגדו אך ציין כי לאחרון יש גישה מיוחדת לפוטין. "הוא הפך קרוב מאוד לקרמלין", סיפר אנדרו ווד, בעבר שגריר בריטניה ברוסיה. פוטין ביקר פעמיים במוזיאון היהודי, שאברמוביץ' מילא כאמור חלק מרכזי בהקמתו.

מבין האוליגרכים הרוסים המתקבלים עדיין במערב, אין קרוב יותר לפוטין מאשר אברמוביץ', כך לדברי מיכאיל חודרוקובסקי, לשעבר איל נפט מרכזי ברוסיה וכיום אופוזיציונר מרכזי לשלטון פוטין. דובר מטעם אמרמוביץ' אמר שהקשרים בינו ובין פוטין הם "רשמיים ומקצועיים".

קושנר ואברמוביץ' מעולם לא נועדו ביחידות. גם שני הזוגות לא נועדו ביחידות, ובכתבה בבלומברג מצוין כי אין כוונה לרמוז שיש להיכרות ביניהם קשר למעורבות הרוסית בבחירות בארה"ב. "למעשה, הסיפור של מערכת היחסים נוגע לאליטה העולמית היום - רשת של כסף, כוח, אומנות ופילנתרופיה, המקשרת בין עשירי העולם באופן חוצה גבולות. ברמה אחרת, הדבר מדגים כמה טעונים יכולים להיות קשרים אלה כאשר קווים חברתיים, עסקיים ופוליטיים הופכים מטושטשים", נכתב בבלומברג.

יש לציין כי לפני כחודשיים פורסם כי התובע המיוחד בפרשת "רוסיה גייט", רוברט מולר, שבודק את הקשרים בין טראמפ לממשל הרוסי בניסיון להשפיע על תוצאות הבחירות, בוחן את נכסיו וענייניו הכספיים של קושנר. בין השאר ייבדקו תנועות כספיות ומהות פגישה שקיים עם בנקאי רוסי בכיר ועם השגריר הרוסי בוושינגטון לפני השבעת דונלד טראמפ.

בבית הלבן סירבו למסור תגובה באשר לקשר עם אברמוביץ'.

תגיות