אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרופסורים בעברית: "קרע בין מובילאיי לאוניברסיטה יהיה בכייה לדורות"  צילום: תומי הרפז

פרופסורים בעברית: "קרע בין מובילאיי לאוניברסיטה יהיה בכייה לדורות"

40 חברי סגל בחוג למדעי המחשב באוניברסיטה העברית קוראים לנשיא אשר כהן לפתור את המשבר שנוצר עם עמיתיהם מייסד מובילאיי פרופ' אמנון שעשוע ובכיר נוסף בחברה, פרופ' שי שלו-שוורץ. לדבריהם, "אם פרופ' שעשוע יעזוב את העברית, זו תהיה מכה אנושה לחוג למדעי המחשב"

20.08.2017, 21:58 | ספי קרופסקי
חברי סגל בחוג למדעי המחשב באוניברסיטה עברית שיגרו היום (א') מכתב לראשי האוניברסיטה ובו קראו להם לפתור את המשבר שנוצר עם עמיתיהם מייסד מובילאיי ובכיר נוסף בחברה, פרופ' אמנון שעשוע ופרופ' שי שלו-שוורץ. חברי הסגל מזהירים במכתב שנשלח לנשיא פרופ' אשר כהן ולבכירים נוספים כי אם המשבר לא ייפתר – "יווצר קרע חמור ביותר בין החוג למדעי המחשב להנהלה".

קראו עוד בכלכליסט

חברי הסגל מסבירים כי עזיבת השניים תהווה "מכה אנושה" לבית הספר להנדסה ולחוג למדעי המחשב, שלדבריהם הוא "'הקטר שמושך את האוניברסיטה". "עמיתינו אמנון ושי הם עמודי תווך במעמדנו זה", הם מציינים, "ביום חמישי קראנו בעיתון על המשבר. האוניברסיטאות המובילות בארץ הגיבו מיד בהצעות משרה לאמנון ושי. הם ישמחו לזכות בהם, בשיתוף הפעולה עם מובילאיי ובהובלה בתחום.

איננו יכולים להרשות לעצמנו לאבד שני שחקני מפתח כאמנון ושי. עזיבתם תהיה מכה אנושה לקבוצת הלמידה, ומכה מוראלית קשה ביותר לבית הספר ולאוניברסיטה. ההשלכות תהיינה הרות אסון גם על התפתחותנו בעתיד – חברי סגל עתידיים עם אוריינטציה יישומית יהססו מאוד להצטרף אלינו בנסיבות אלה".

כ-40 חברי הסגל החתומים על המכתב אף מציינים כי עזיבת השניים לא תפגע רק באוניברסיטה, אלא בעיר הבירה. "עם רכישת מובילאיי בידי אינטל, הכריזה אינטל על כוונתה להרחיב את פעילות מובילאיי בירושלים באלפי מהנדסים במהלך ארבע השנים הקרובות. זו הזדמנות שלא תסולא בפז, שתביא אתה תנופת פיתוח לא רק לבית הספר ולאוניברסיטה, אלא לירושלים כולה".

לדבריהם, קרע בין מובילאיי לעברית "עלול למנוע מתוכנית זו להתגשם, וזו תהיה בכייה לדורות".

פרופ פרופ' אמנון שעשוע | צילום: תומי הרפז פרופ

חברי הסגל חותמים את המכתב החריף בכך ש"המשבר שיצרתם משקף זלזול בלתי נסלח במאמצינו הבלתי נלאים לתרום למצוינות האוניברסיטה. לא נשב בחיבוק ידיים כשאיום כה חמור מרחף מעל מפעל חיינו וביתנו האקדמי. לא נקבל רפיון ידיים, הזנחה או עיכוב מצדכם. אם לא תפתרו את המשבר לאלתר, המצב יחייב אותנו, לצערנו, לנקוט באמצעים קיצוניים החל בהעברת מכתב זה לעיתונות".

פרופ פרופ' אשר כהן, נשיא האוניברסיטה העברית | צילום: אוהד צויגנברג פרופ

המשבר בין הצדדים פרץ בשבוע שעבר לאחר שהאוניברסיטה פנתה אל חברת מובילאיי בעקבות עסקת אינטל מובילאיי, בדרישות שככל הנראה כוללות תשלום תמלוגים. במקביל לעבודתו במובילאיי, נמנה שעשוע על סגל החוג למדעי המחשב באוניברסיטה. בעבר התגלעה מחלוקת בין הצדדים, לאחר שהאוניברסיטה טענה כי מגיעים לה תמלוגים מפעילות מובילאיי בשל פיתוחים שפיתח פרופ' שעשוע בעודו מועסק במסגרתה. "על מנת להמשיך קשר חזק עם האוניברסיטה בעידן שמובילאיי (היא) חלק מאינטל, נדרשה הסדרה נקייה משהיתה", ציין שעשוע בשבוע שעבר והוסיף כי בעקבות זאת העלתה האוניברסיטה "דרישות לא סבירות", כלשונו. שעשוע לא הוסיף פרטים על מהות הדרישות אך ציין כי אלו אינן קשורות באופן ישיר לעסקה עם אינטל.

הדרישה הובילה את שעשוע להודיע על כוונתו לפרוש מהאוניברסיטה, אך לדבריו עדיין יכול להימצא פיתרון בינו ובין המוסד האקדמי. האוניברסיטה העברית, מצידה, לא הרחיבה בנושא; "קיים תהליך בין האוניברסיטה העברית לפרופ' שעשוע" מסרה דוברת האוניברסיטה, והוסיפה כי המוסד "מקווה שהתהליך יסתיים בזמן הקרוב ועל הצד הטוב ביותר". הדוברת נמנעה מלמסור פרטים נוספים על הקשר שבין שעשוע והאוניברסיטה העברית, לרבות תרומה של 6 מיליון דולר שהעבירה מובילאיי לאוניברסיטה בשבועות אחרונים, לדברי מייסד החברה.

עסקת מובילאיי, שנחתמה במרץ האחרון, היא האקזיט הגדול בתולדות המשק הישראלי והיקפה הראשוני עמד על 15.3 מיליארד דולר. במסגרתה, תוביל פעילות החברה הישראלית את מאמצי אינטל בשוק הרכב האוטונומי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
מקבל משכורת הוא עובד אפילו אם הוא פרופ׳ !!!!
מי ששנים התפרנס מהשכר באוניברסיטה חייב להכניס חלק נכבד מהתמלוגים לאוניברסיטה. בצורה הזו בדיוק נגנב ההון הציבורי לכיס הפרטי !!!! כדאי שהפרופ׳ הנכבד ילמד משמיר אשר פיתח שיטת הצפנה שמשתמשים בה בכל רחבי האינטרנט. לא שמענו שהיו בעיות בין שמיר לבין מכון וויצמן. כפי הנראה ששם כולם הגונים ישרים ומבינים שמה שפותח בכספי ציבור ראוי שהציבור גם יהנה מהתגמולים. שבוע טוב
ק. מ.  |  21.08.17
לכל התגובות