אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכרז וולפסון: טענות להטרדה מינית לכאורה נגד המועמד המוביל למנכ"ל, פרופ' יהודה אדלר צילום: עמית שעל

מכרז וולפסון: טענות להטרדה מינית לכאורה נגד המועמד המוביל למנכ"ל, פרופ' יהודה אדלר

הוועדה לבחירת מנכ"ל וולפסון דחתה השבוע את התכנסותה שעות לפני המועד בשל טענות שהגיעו לנציבות שירות המדינה ולמשרד הבריאות נגד אדלר, שזוכה לתמיכרת בכירים במשרד הבריאות

24.08.2017, 09:51 | ספי קרופסקי

הוועדה לבחירת מנכ"ל וולפסון דחתה השבוע את התכנסותה שעות לפני המועד, וזאת על רקע טענות שהגיעו לנציבות שירות המדינה ולמשרד הבריאות נגד המועמד המוביל לתפקיד, פרופ' יהודה אדלר, ולפיהן הוא ביצע לכאורה הטרדות מיניות. הטענות עלו בעקבות הפרסום ב"כלכליסט" לפיו פרופ' אדלר הוא המועמד המוביל וזוכה לתמיכת בכירים במשרד הבריאות.

קראו עוד בכלכליסט

לפני יומיים הייתה אמורה להתכנס הוועדה, לאחר פארסה שנמשכה כמעט שנה. אלא שברגע האחרון הוחלט במשרד הבריאות ובנציבות שירות המדינה לבטל את הישיבה שכבר הוזזה כמה פעמים בשבועות האחרונים למועד לא ידוע. הסיבה כלפי חוץ היתה היעדרותו של מנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב, אולם מאחורי הקלעים של הליך המינוי התקיימו מאבקים קשים בין גורמים בכירים שונים במערכת הבריאות, כשכעת ניתן לפרסם כי הסיבה הייתה טענות שנשמעו על הטרדות שביצע לכאורה פרופ' אדלר במסגרת תפקידיו הקודמים.

לפני כשבע שנים נסגרה במשטרה תלונה בגין הטרדה מינית שהוגשה נגד אדלר בזמן שכיהן כמנהל בית החולים משגב לדך בירושלים. הסגירה נומקה בכך שלא נמצאו ראיות מספיקות להעמדתו לדין. גם תלונה משמעתית באותו עניין שהוגשה נגדו על ידי עובדת במקום - נסגרה על ידי קופת חולים מאוחדת, לה שייך בית החולים.  

פרופ פרופ' יהודה אדלר | צילום: עמית שעל פרופ

מסיבות אלו, ככל הנראה, נרשמו שינויים תכופים בתאריכים שנקבעו לכינוסה של הוועדה. רק באחרונה נקבע שהוועדה תתכנס בסוף ספטמבר, אך לאחר מכן הוחלט להקדים את הישיבה לסוף החודש הנוכחי – ואז הוחלט להקדים בעוד כשבוע. יש לציין כי ברגע שהישיבה מתכנסת, לא מדובר בתהליך מסורבל או ארוך – ולמעשה ברוב המקרים נקבעת זהותו של הזוכה במכרז במהלך אותו היום.

הליך ארוך ומסורבל

בתחילת השבוע פורסם ב"כלכליסט" כי שר הבריאות יעקב ליצמן מקדם את מועמדותו של אדלר לתפקיד מנכ"ל בית החולים וולפסון. מועמדותו של פרופ' אדלר, שכיום מכהן בתפקיד בכיר בשיבא (תל השומר), עלולה להיתקל בהתנגדות מצד גורמים שונים במערכת הבריאות ומחוצה לה, בין השאר בשל ההליך הארוך והמסורבל שקדם לכך. השר עצמו הכחיש לאחר מכן את הדיווח. פרופ' אדלר למעשה כבר הציג את מועמדותו לתפקיד בתחילת הדרך – אך הסיר אותה.

מדובר בהמשך מאוד לא מזהיר לסאגה ארוכה ומתישה שכללה גם את פתיחת המכרז מחדש ביוני לבקשת גורמים בכירים במשרד הבריאות, וזאת על מנת שניתן יהיה לכלול בו מועמדים נוספים, ובהם גם פרופ' אדלר.

המנכ"ל הקבוע הקודם של וולפסון, ד"ר יצחק ברלוביץ', היה אמור לעזוב בסוף חודש אוקטובר 2016, אך נותר בתפקידו חצי שנה נוספת, עד אפריל האחרון, מכיוון שבג"ץ הקפיא את המכרז בשל עתירה שהגישה מנהלת קרן המחקרים בבית החולים איריס לוונשטיין לוי, שביקשה להתמודד על התפקיד אף שאינה רופאה. מי ששימשה מאז כמנהלת הזמנית היא ד"ר זהבית זיו-נר.

אלא שלמרות האפשרות לקידום בחירת מנכ"ל לבית החולים, גררו הנציבות ומשרד הבריאות רגליים ולא קבעו תאריך לכינוס הוועדה שתפקידה לבחור מנכ"ל חדש במשך זמן רב. כל זאת בזמן שבית החולים הממשלתי, שכמו רוב בתי החולים סובל מגירעון פיננסי המכביד על פעילותו, משווע למינויו של מנהל קבוע. בעקבות ההחלטה החריגה לפתוח את המכרז פעם נוספת, חלק מהמועמדים שנכללו ברשימה הראשונית אף שקלו לפנות לסעד משפטי, אך לבסוף לא עשו זאת.

בין המועמדים הנוספים לניהול בית החולים נמנים - סגן מנהל הדסה ד"ר אשר שלמון, סגן מנהל וולפסון ד"ר יובל לוי, סגן מנהל בית החולים מאיר בכפר סבא ד"ר ארז ברנבוים, סמנכ"לית מערכות מידע ותפעול בבית החולים איכילוב בתל אביב ד"ר אסתי סייג וסגן מנהל בית החולים ברזילי באשקלון, פרופ' יניב שרר.

פרופ' אדלר (50) מכהן כאמורכמנהל פרויקט תלפיות בשיבא (תל השומר) וכן כיו"ר ועדת ההתמחות בבית החולים הממשלתי. הוא מומחה לקרדיולוגיה ונחשב לאחד המומחים הגדולים בארץ בתחום רפואת הלב, שיקום הלב ורפואה מונעת.

פרופ' אדלר מסר בתגובה באמצעות עורך דינו: "מדובר בטענות שקריות ומגמתיות שמכוונות ע"י גורם שלא מעוניין שפרופ' אדלר יהיה מנהל וולפסון. אין ולא היו שום תלונות, לא בשיבא, לא במשרד הבריאות ולא במשגב לדך, מלבד תלונה מלפני 10 שנים של עובדת שפוטרה ממשגב לדך, שנבדקה והתבררה כתלונת שווא. פרופ' אדלר ימשיך לשרת את הציבור במסירות ונאמנות כפי שעשה ועושה כל חייו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
למה אין תגובה של המנכ״ל !
קצת מוזר, שהמנכל ברסימנטוב אינו מגיב או מביע דעה . למנכל יש יותר מעמד ואחריות לבחירת המועמד המתאים לניהול וולפסון . למה קולו לכ נשמע. האם נכונות השמועות שבר סימנטוב הציע לפרופ׳ אדלר עיסקה, לפיה, אדלר יסיר את מועמדותו, והתלונות נגדו תיגנזנה ? זה היה לפני חודשיים, אדלר , ראה בהצעה נסיון לסחיטה באיומים , סירב, להצעה, והנה הגיע הפירסום! למה הכתבת הנכבדה , לא בודקת את ״ הסקופ״ הזה, עם המנכל ועם אדלר , ואז נדע את האמת ! אם נכון הדבר, יש למדינת ישראל יותר מבעיית בריאות . כתבת אמיצה, אנא בדיקתך .
מנחם  |  25.08.17
4.
אין שינוי בקדנציה הזו בתפקוד הכושל של משרד הבריאות. הציבור משלם בחייו.
ליצמן וחבורתו מרבים בדיבורים, בפועל המשרדים וועדות הכנסת שהם עומדים בראשן, פועלים אך ורק לטובת מגזר החרדים ושאר אזרחי המדינה משלמים בחיים ובכספים. ההפקרות והסחטנות חייבים להיפסק מיד.
עושים סוף להפקרות  |  24.08.17
לכל התגובות