אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המאבק בטבע: עובדי המפעל בכפר סבא שבו לעבודה צילום: בלומברג

המאבק בטבע: עובדי המפעל בכפר סבא שבו לעבודה

מוקדם יותר השביתו העובדים את הייצור בטענה כי ההנהלה איימה לחלק מכתבי פיטורים, ובהמשך אף זימנה 150 מהם להליך שימוע; לבסוף הוחלט להשהות את המכתבים ולשוב למו"מ

27.08.2017, 13:55 | דרור רייך

המאבק בחברת טבע: עובדי המפעל בכפר סבא שבו לעבודה לאחר השביתה עליה הכריזו הבוקר (א').

ועד העובדים והנהלת החברה לא הצליחו להגיע להסכמות בנוגע לפיטוריהם של כ-175 עובדים, ועובדי החברה החליטו להשבית את הייצור במפעל. לדבריהם, הדבר אירע לאחר שההנהלה איימה מהבוקר כי תבצע את הליך הפיטורים. בהמשך לכך הכריזה הנהלת טבע על חלוקה של 150 מכתבי שימוע, וההסתדרות הנחתה את העובדים לא לקחת אותם.

מאוחר יותר, ובעקבות התערבותו של יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, סוכם כי הנהלת טבע תשהה את מכתבי השימועים. העובדים יחזרו לעבודה מלאה והצדדים יתכנסו לחידוש המו"מ בלשכתו של ניסנקורן ביום שלישי הקרוב בשעה 10:00.

קראו עוד בכלכליסט

עובד במפעל. אילוסטרציה, צילום: בלומברג עובד במפעל. אילוסטרציה | צילום: בלומברג עובד במפעל. אילוסטרציה, צילום: בלומברג

"לא ניתן לזה לקרות" 

"אנחנו לא ניתן לדבר הזה לקרות", הסבירו בכירים בוועד העובדים בכפר סבא על הכוונה לבצע פיטורים במפעל. ביום חמישי טבע הגישה מכתבי שימוע ל-110 עובדי טבע טק בנאות חובב לאחר שהגיעו להסכמות עם הוועד. אך למרות ההסכמות עם ועד עובדי טבע טק וההסתדרות מול הנהלת טבע על הפיטורים, עם חלוקת מכתבי השימוע טענו רבים כי הנהלת החברה אינה נוהגת עימם בהגינות.

מטבע נמסר בעקבות ההשבתה במפעל כי "כל המאמצים להגיע להסכמות עם ועד העובדים בכפר סבא, במשך שבועות ארוכים, העלו חרס ונתקלו בגרירת רגליים מצד הוועד, וזאת בניגוד חד לדיאלוג הפורה שהתנהל במקביל עם נציגות עובדי טבע טק וההסתדרות, אשר הסתיים בהסכמות מלאות, פה אחד, במסגרתן צומצם מספר העובדים שיושפעו ממהלך הרה-ארגון באתר ונמצאו פתרונות תעסוקתיים ל-65 עובדים".

"טבע עשתה כל מאמץ למצוא פתרונות תעסוקתיים לעובדי כפר סבא בעלי יכולות וכישורים המתאימים לניוד, תוך מתן העדפה לעובדים עם מקרים אישיים מיוחדים. כפועל יוצא, הצליחה ההנהלה בכפר סבא להקטין ב-25 את מספר העובדים שיושפעו מהמהלך המתוכנן, וכעת הרשימה כוללת 150 עובדים".

טבע, שפרסמה לאחרונה דו"חות מאכזבים כולל מחיקה בסך 6.1 מיליארד דולר, תכננה לפטר כ-350 עובדים מהמפעלים בישראל: כ-175 כאמור ממפעל טבע כפר סבא המונה כ-1,200 עובדים ומייצר בין היתר את תרופת הגדל של החברה – הקופקסון - ו-175 מטבע טק בנאות חובב שמייצר בעיקר את חומרי הגלם ומעסיק כ-1,000 עובדים. בטבע טק הגיעו לבסוף להסכם על פיטורים של 110 עובדים בלבד, ובכפר סבא אין כאמור הסכם בשלב זה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות