אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דוד רוזן בביקורת על נתניהו: "החוק ברור - שליח ציבור לא יכול ליטול מתנות" צילום: עמית שעל

דוד רוזן בביקורת על נתניהו: "החוק ברור - שליח ציבור לא יכול ליטול מתנות"

דיון סוער בוועידת המשפט של לשכת עורכי הדין על המתנות שקיבל ראש הממשלה. השופט בדימוס דוד רוזן, נציב התלונות על הפרקליטות: "עובד ציבור ומתנות לא חיים יחדיו". יו"ר הקואליציה דוד ביטן: "אם הדברים כל כך ברורים למה אין כתב אישום, למה צריך עד מדינה"

29.08.2017, 11:15 | משה גורלי

'מתנות קטנות', שם שירו של רמי קליינשטיין, היא הכותרת למושב שעסק במתנות שקיבל ראש הממשלה (תיק 1,000 - פרשת המתנות), במסגרת ועידת המשפט השישית של לשכת עורכי הדין.

קראו עוד בכלכליסט

השופט בדימוס דוד רוזן, נציב התלונות על הפרקליטות נשאל האם מתנות לאיש ציבור היא עבירה פלילית. "הפסיקה הענפה היא בהירה, על הכול מרחפות התיבות שכל ישר וסבירות", אמר. "עובד ציבור, נאמן ציבור שנכנס לשירות הציבורי צריך לכוף עצמו לנורמה בסיסית אחת - אין מתנות. שליח ציבור לא יכול ליטול מתנות. זו נורמה שלטת שאיש ציבור צריך לכוף על עצמו. החוק ברור. עובד ציבור ומתנות לא חיים יחדיו. האם זו גזירה שהוא לא יכול לעמוד בה? הוא יכול והוא חייב. כל טובת הנאה היא מתנה".

ומה קורה בין חברים? נשאל רוזן, "כל ישראל חברים. ככל שהתפקיד נישא ורם הסבירות שתבוא במגע עם חברים מתישהו הוא גבוה".

יו"ר הקואליציה דוד ביטן השיב לדבריו של רוזן ואמר: "אם הדברים של השופט רוזן כל כך ברורים למה אין כתב אישום, למה צריך עד מדינה. חוק המתנות מתייחס למסגרת התפקיד, אין שום נוהל לגבי מתנות מחברים. אז אולי צריך לתקן את החוק אבל יש בעיה משפטית".

ניצב בדימוס יואב סגלוביץ, חבר 'יש עתיד' אמר על כך: "החוק מאד ברור. אם בתפקידי הקודם הייתי מקבל מתנות באופן שוטף לא הייתי נשאר יום אחד בתפקיד".

דוד רוזן, צילום: אוראל כהן דוד רוזן | צילום: אוראל כהן דוד רוזן, צילום: אוראל כהן

אדלשטיין: "מי שמציע שינוי באחת הרשויות אינו אויב"

את הוועידה פתח יו"ר הכנסת יולי אלדשטיין: "מי שמציע שינוי באחת הרשויות אינו אויב. אינו יריב, אינו מסוכסך. אין בהצעות האלה סכנה לדמוקרטיה, בואו נשמור על הפרדת הרשויות". אדלשטיין לא נקב בשמות המציעים, אבל יש בדברים גיבוי לשרת המשפטים איילת שקד וליוזמותיה להעצמת כוחם של הפוליטיקאים, בין היתר, על ידי הגברת השפעתם במינוי יועצים משפטיים למשרדי הממשלה.

אדלשטיין דיבר על פסיקת בג"ץ שביטלה את חוק מיסוי דירה שלישית. "הפסיקה משקפת בדיוק את מה שאני דרשתי - לפסול ולהחזיר לדיונים נוספים בוועדת הכספים. לכן אינני יכול להתלונן ובכל זאת נדרש דיון במצב הזה שאינו חדש: ממשלה שמתעלמת מהכנסת, בג"ץ שמתערב וחברי הכנסת שגם מחוקקים וגם עותרים ציבוריים נגד הכנסת שבה הם מכהנים". אדלשטיין מציע לדון בהפרדת הרשויות, אבל בלי הסיסמאות וההתלהמות. הבעיה שדיון נקי כזה מעורר לדבריו "פיהוק".

יולי אדלשטיין, צילום: אלכס קולומויסקי יולי אדלשטיין | צילום: אלכס קולומויסקי יולי אדלשטיין, צילום: אלכס קולומויסקי

"הפכנו למדינה מושחתת", אמר יושב ראש 'יש עתיד' יאיר לפיד. "ראש הממשלה בחקירות פליליות והאנשים הכי קרובים אליו שלחו יד לתקציב הביטחון, קודש הקודשים הלאומי. כמעט כל מקורבי ראש הממשלה במעצר בית או בחקירות. והממשלה שלו לא יותר טובה. שר הפנים שהורשע בעבר בפלילים שוב חשוד בפלילים. שר נוסף נחקר. מיליארדי שקלים נשפכים כל שנה על הסכמים קואליציוניים מפוקפקים שמולידים פרשיות שחיתות כמו פרשת פאינה קירשנבאום".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות