אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכאוס הפיננסי בהודו הביא להאטה בצמיחה ברבעון השני צילום: איי פי

הכאוס הפיננסי בהודו הביא להאטה בצמיחה ברבעון השני

ביטול מרבית השטרות והשינויים בשיטת המיסוי הביאו לירידה בצמיחה - 5.7% לעומת 7.1% אשתקד; בכך התנפצה טענת הודו לכתר הכלכלה הצומחת במהירות הרבה ביותר בעולם

01.09.2017, 11:29 | שירות כלכליסט
הכלכלה ההודית עוברת שנה קשה: התמ"ג של האומה האסיאתית צמח ב-5.7% ברבעון השני, כך מסרה הממשלה אתמול (ה'). זו צניחה משמעותית לעומת הרבעון שלפניו - 6%, ואיטית בהרבה בהשוואה לצמיחה של 7.1% עליה דווח בתקופה המקבילה אשתקד. זהו גם שיעור הצמיחה האיטי ביותר מזה שלוש שנים.

קראו עוד בכלכליסט

ההאטה הביאה לניפוץ טענתה של הודו לכתר "הכלכלה הצומחת במהירות הרבה ביותר בעולם", והאשמה כנראה נעוצה ברפורמה הפיננסית של ראש הממשלה נרנדרה מודי, שהחלה בשנה שעברה כאשר ביטל 85% מהשטרות המוחלפים במדינה, ועם כניסתו לתוקף של המס הלאומי האחיד על סחורות ושירותים (GST) ביולי.

שטרות של 500 רופי, צילום: איי אף פי שטרות של 500 רופי | צילום: איי אף פי שטרות של 500 רופי, צילום: איי אף פי

ה-GST מסמן שינוי משמעותי במערכת המס של המדינה, ומחליף רשת מסועפת של מכסים מקומיים בשוק משותף של כל 29 המדינות ההודיות, וזאת בפעם הראשונה בהיסטוריה. בטווח הארוך, צפוי השינוי להשפיע על הצמיחה, אך כלכלנים חוזים תקופה ארוכה של שיבושים בזמן שהעסקים מתרגלים למערכת החדשה, ואנשים נוספים למעגל משלמי המסים.

ביטולם של שטרות 500 ו-1,000 רופי בנובמבר הוביל לכאוס נרחב במדינה. ביטול השטרות הוא חלק מניסיונה של ממשלת הודו להילחם בהעלמות המס ולהכניס כסף פיזי חזרה למחזור, כמו גם להיאבק בהפצת שטרות מזויפים. אך השבוע חשף הבנק המרכזי של הודו כי 99% מהשטרות המבוטלים מצאו את דרכם חזרה למערכת, דבר שעורר את החשש כי אזרחי הודו מצאו דרכים לעקוף את הביטול ולהלבין "כסף שחור".

שר האוצר ההודי הודה כי "חלק משמעותי" מהכסף שהופקד מייצג הון לא חוקי. כ-1.8 מיליוני חשבונות, לדבריו, "לא התאימו לפרופיל המס שלהם" והממשלה חוקרת את ההפקדות בהם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות