אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

מנהל רשות המסים: "חשפנו 30 מיליארד שקל של ישראלים מעבר לים"

משה אשר אמר בוועידה הכלכלית הלאומית של כלכליסט כי הכספים נתגלו במסגרת הליך גילוי מרצון. לדבריו, בשנים האחרונות הגבירה הרשות את מאמצי המעקב שלה ברשתות החברתיות, ושלחה מכתבים ליותר מ-100 אלף ישראלים

04.09.2017, 17:11 | אמיתי גזית

"חשפנו 30 מיליארד שקלים של ישראלים מעבר לים במסגרת הליך גילוי מרצון שהסתיים בסוף 2016, ואנחנו בתהליך של גביית המסים", כך גילה היום מנהל רשות המסים משה אשר בוועידה הכלכלית הלאומית 2017 של כלכליסט. אשר אמר את הדברים בראיון עם כתב כלכליסט עמרי מילמן.

קראו עוד בכלכליסט

על פי אשר, בקרוב תחל הרשות בהליך גילוי מרצון חדש: "זה הליך מדהים שבצד היד הכבדה שלו נתן לאנשים גם יד שנייה שמאפשרת להם לדווח על ההון שלהם. אנחנו בדיונים עם משרד המשפטים ונוכל בקרוב להודיע על הליך חדש".

אשר העריך כי בשנים הקרובות אנשים יתקשו להסתיר כספים מחוץ לגבולות המדינה. "המערכת הבנקאית בעולם עוברת רוויזיה עמוקה שמשמעותה צייתנות לחוקי הלבנת ההון. כתוצאה מכך אנשים מוציאים את הכספים הלא כשרים ומדווחים עליהם".

לדבריו, בתחילת השנה קיבלנו נתונים על עשרות אלפי ישראלים שמושקעים בארה"ב. בשנה הבאה נחליף נתונים עם כמאה מדינות, ובסופו של יום לא יהיה מקום בעולם שבו תוכל להכניס כספים למערכת בנקאית רצינית והנתונים לא יהיו חשופים למדינת המוצא שלך".

מנהל רשות המסים משה אשר על הבמה עם כתב כלכליסט עמרי מילמן, צילום: נמרוד גליקמן מנהל רשות המסים משה אשר על הבמה עם כתב כלכליסט עמרי מילמן | צילום: נמרוד גליקמן מנהל רשות המסים משה אשר על הבמה עם כתב כלכליסט עמרי מילמן, צילום: נמרוד גליקמן

בישראל נותר עוד חור שחור: העולים החדשים, האם יהיה לכך פתרון?

"כמעט כל העולים כשרים לחלוטין, נכון שעל פי החקיקה הנוכחית עולה חדש לא נדרש לדווח על הנכסים שלו מחוץ לישראל למשך 10 שנים. זו בעיה בעיניים שלי ובעיניים של ארגונים בינ"ל. ה-OECD רואה בזה תקלה. זה דורש תיקון חקיקה לא פשוטה.

האם המיסוי החדש חיסל את המשקיעים צרפתים בנדל"ן בישראל?

"הייתה תקופה שמשקיעים זרים השקיעו בכמויות גדולות בישראל, ראינו שכונות רפאים בירושלים, לכן היה צריך ליצור תמריצים שליליים כדי למתן את הפעילות הזאת. העלינו את מס הרכישה שיוצר חסם מסוים, משום שהוא גרם לייקור עלות הדירה".

התחלתם לבלוש אחרי אנשים באינטרנט, צריך להתחיל לחשוש ממה שאנחנו כותבים בפייסבוק?

רשות המסים עשתה קפיצת מדרגה טכנולוגית בשנים האחרונות. אנחנו רואים נתונים ברורים יותר על הכנסות של אנשים. למשל, אם בעבר היינו צריכים לדפוק בדלת לראות אם האדם שוכר דירה, פתחנו רובוטים שיודעים לגשת לאתרים להצליב מידע עם מה שיש לנו. לדוגמא: באתרים של מכירות ויד שנייה, אפשר לאסוף מידע על פי מספר טלפון ופתאום אתה מגלה סוחרים ללא תיק מסודר. אנחנו יכולים לראות נתונים דרך BOOKING או airbnb בשנים האחרונות הצלבנו נתונים ושלחנו ליותר מ-100 אלף אנשים מכתבים, כתוצאה מהמהלך גבינו למעל מ-1.3 מיליארד שקל.

כבר עשרים שנה מדברים על איחוד אגפים ברשות, מתי זה יקרה?

"עשינו קפיצת מדרגה משמעותית בעניין זה. היום מפקח רואה נתונים של כמה מאגרים. לגבי איחוד אגפי רשות המיסים - זה מהלך כבד, אנחנו בדיונים עם ההסתדרות וראשי הוועדים. אין לי ספק שהאיחוד יועיל ללקוחות משום שהם לא יצטרכו לפתוח תיק בשני מקומות שונים, וגם בצד האכפתי, המצב לא הגיוני וצריך להשתנות".

אנחנו צפויים לראות הפחתה במס על הבורסה?

 

"הנושא כרגע בדיונים, כשיהיה במה לעדכן אני בטוח ששר האוצר יעדכן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
מנהל רשות המסים במסע יחצ עצמי
המנהל הכושל של רשות המסים שהיה צריך את בגצ כדי להכנס לתפקידו , וזאת בניגוד לדעתו של רוהמ יוצא שוב בכורת חסרת ממשמעות וערך בלבול מוח סדרתי האיש ממציא כותרות כדי לחפות על כישלונו בשנים האחרונות בהן עסק בריסוק רשות המסים עד עפר בתום חמש שנות כהונה בחסות בגצ ולמרות שמבקר המדינה כתב עליו ״ חסר יכולת נהולית כישלון ניהולי ״ האיש ממשיך לצאת בכותרות מה גם שמסתיר פגישותיו עם גורמים עסקיים השר הממונה עליו בנתק מוחלט ממנו לאחר שהכשיל אותו בתפקידו , מיסוי הדירה השלישית הוא רק דוגמא אחת 
ירחמיאן רוח  |  16.09.17
לכל התגובות