אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איש העסקים גרשון זלקינד הלך לעולמו בגיל 87 צילום: אריק ליכטמן

איש העסקים גרשון זלקינד הלך לעולמו בגיל 87

נשיא קבוצת אלקו, שתחתיה חברות שפועלות בתחומי הנדל"ן, התשתיות, הקמעונאות והתקשורת, משאיר אחריו חברת אחזקות רווחית וחזקה בשווי 1.94 מיליארד שקל, שבשנתיים האחרונות צמצמה את חובה מ-1.2 מיליארד שקל לרמה כמעט אפסית

26.09.2017, 16:01 | עמיר קורץ

גרשון זלקינד, בעל השליטה (64.8%) ונשיא קבוצת אלקו, נפטר היום (ג') בגיל 87.  

קראו עוד בכלכליסט

זלקינד משאיר אחרי לכתו חברת אחזקות רווחית וחזקה בשווי 1.94 מיליארד שקל, שהצליחה בשורת מהלכים לחסל את חובה הפיננסי שעמד לפני שנתיים על כ-1.2 מיליארד שקל, עד לרמה כמעט אפסית בסוף הרבעון הראשון השנה.

על עסקיו של זלקינד. כתבה מינואר 2017 הוא רכש את גולן טלקום ולא נשאר חייב: הכירו את גרשון זלקינד - טייקון ללא חוב משבר הנדל"ן העולמי אמנם לא הפיל את אלקו לקרשים, אך הכריח אותה לממש נכסים כדי להימנע מהסדר חוב; בתוך שנתיים היא הצליחה להקטין את חובה מ־1.2 מיליארד שקל ל־100 מיליון שקל; ואז הגיע גיל שרון עם ההצעה לרכישת גולן טלקום, שמתאימה לפעילותה כמו כפפה ליד. אם העסקה תאושר, אלקו תהפוך לשחקנית מהותית בשוק התקשורת בישראל אורן פרוינד, 25 תגובותלכתבה המלאה

צמצום החוב נעשה בין היתר באמצעות מכירה של שלושה נכסים עיקריים: קרקע בסין תמורת 440 מיליון שקל, קרקע ברמת השרון תמורת 180 מיליון שקל ומכירת חלקה בקרן הריט LAT תמורת 640 מיליון שקל.

אלקו פעלת בתחומי הנדל"ן, התשתיות, הקמעונאות והתקשורת באמצעות אלקטרה נדל"ן (61%) אלקטרה בע"מ (53%) ואלקטרה מוצרי צריכה (55%) שמחזיקה (100%) באלקטרה תקשורת.

בראשית השנה, אחרי שמצב החוב של החברה התייצב והמניה טיפסה בעשרות אחוזים, החליטה הקבוצה לחפש מנוע צמיחה חדש - מה שהוביל את אלקטרה צריכה לרכוש את גולן טלקום ב-350 מיליון שקל ולהיכנס לשוק הסלולר.

גרשון זלקינד, צילום: אריק ליכטמן גרשון זלקינד | צילום: אריק ליכטמן גרשון זלקינד, צילום: אריק ליכטמן

הבנים מנהלים את החברה

אלקו מנוהלת כיום במשותף על ידי בניו של גרשון - דניאל (54 ) ומיכאל (49) והאב כבר כמעט ולא היה מעורב בפעילות הקבוצה, אך לדברי הבנים הוא עודכן בכל הקורה בה. שני הבנים והאב מתגוררים בסביון ושומרים על פרופיל תקשורתי נמוך.

מקורב למשפחה סיפר לאחרונה ל"כלכליסט" כי "הבנים מכירים כל פרט ופרט בניהול של העסק ומתייעצים עם אבא כשצריך. היתרון שלהם, שמבדיל אותם מחברות אחזקה אחרות, הוא המטה המצומצם שלהם. בדרך כלל בחברות אחזקה העסק הוא מאוד נפוח עם הרבה כיבודים והמון אנשים חשובים, ממש כמו חצר ביזנטית. אצלם הכל פשוט. החברה רזה מאוד והם לא חלו במחלה של חברת אחזקות שמצליחה שמתחילה להיות זחוחה. באים לעבוד ועושים את מה שצריך לעשות מבלי להתרברב".

גרשון זלקינד השתלב בתחילת שנות ה-50 בבית המלאכה המשפחתי אלקו שהקים אביו אלכסנדר, לייצור טרנספורמטורים ומונים, בעיקר עבור חברת החשמל.

בתחילת שנות ה-70 קיבל את השליטה בארגון, ולאחר 15 שנה, ב-1987, החל לנקוט במהלכים להפיכת החברה לאימפריה כלכלית, כאשר רכש את חלקה של בעלת המניות העיקרית באלקו - דיסקונט השקעות. כשנה לאחר מכן השלים את ההשתלטות על החברה ברכישת מניות מידי כונס הנכסים של קבוצת דנות ורכש את השליטה בחברה המתחרה קצנשטיין אדלר.

במשך שנים היתה אלקו הספק היחיד של שנאים בארץ, וזלקינד היה בן בית בחברת החשמל. אולם לאחר שיו"ר חברת החשמל דאז החליט לפתוח את התחום לתחרות, מה שפגע בהזמנות מאלקו, זלקינד הבין שעליו לפעול בכיוונים נוספים.

ב-1992 הוא רכש מכלל תעשיות ב־28 מיליון שקל את השליטה באלקטרה ואמר כי "הרכישה נועדה לגוון את הפעילות של אלקו תוך הקטנת התלות במוצרי התשתית החשמליים".

בהדרגה ביססה עצמה החברה כגורם מוביל בתחום המעליות והמזגנים, אולם זלקינד הבין כי הצמיחה בישראל מוגבלת ובסוף שנות ה-90' הקים את אלקטרה נדל"ן, שרכשה יותר מ־100 נכסים מניבים בישראל, באירופה, בארה"ב ובקנדה. החברה נפגעה כמו מתחרותיה ממשבר הנדל"ן העולמי ב-2007-2008 ורשמה הפסדים בשל מחיקת שווי חלק מנכסיה.

המשבר אמנם לא הפיל את אלקו לקרשים ולהסדרי חוב כואבים כמו שעשה לחברות כמו דלק נדל"ן ואפריקה ישראל, אולם הוא הכריח אותה לארגן מחדש את חובותיה כלפי המערכת הבנקאית ולבצע הליך מימוש אגרסיבי של נכסים כדי להקטין את חובה.

לאחר תקופה של מימושים החליטה משפחת זלקינד בתחילת 2016 לעבור ממדיניות של מגננה למתקפה, ולהפוך את אלקטרה נדל"ן בהדרגה לקרן ההשקעות של אלקו בתחום מקבצי הדיור בארה"ב. בתוך שנה בלבד רכשה החברה כ-14 אלף יחידות דיור בכ-1.4 מיליארד דולר.

בתחילת החודש נכנסה אלקו לתחום הקולנוע כשרכשה את רשת גלובוס מקס ב-144 מיליון שקל לאחר שזו נכנסה להקפאת הליכים.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
מפעל השנאים
הקים את מפעל השנאים וזנח אותו למה שיום אחד יהיה פיטורים של כלל עובדי המפעל. מכר את המפעל לחברת Von Roll ביודעין כי העסק ימות (לכאורה). הוסיף חטא על פשע ומכר את הקרקע ברמת השרון עליו המפעל יושב ובכך גזר את דינו. עשה עלינו (עובדי המפעל) סיבוב ענק וזנח אותנו. טייקון זה אחד שלא אכפת לו מהעובדים ה"קטנים". שום עמוד טווח ושום נעליים. אדם שמתעשר ולא משנה איך ומוכר את הערכים שלו לחברות בעולם ללא דאגה לעובדים הוא קפיטליסט חזירי. אנשים עבדו 40 שנה במפעל השנאים עליו עשה את הסיבוב הראשוני ימצאו את עצמם ברחוב בשניה שקנדה ישראל יקבלו את היתר הבניה ברמת השרון. בסוף הכל נסגר בין הבעלים לסמנכ"ל הכספים כשהראשון מבקש מהשני לחשב גרוטאות כערך מלאי כדי שבספרים יראה הון עצמי לצורך העלאת ערך מניה וזאת לצורך מכירתה בסכום גבוה. זה זלקינד (לכאורה...). מי שכותב שהוא אדם משכמו ומעלה כנראה מקורב או מרוויח מהמצב.
אחד שיודע  |  27.09.17
לכל התגובות