אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
על רקע החקירה בארה"ב: בנק הפועלים סוגר את הפעילות בשוויץ - חצי שנה אחרי שהרחיב אותה צילום: צביקה טישלר

על רקע החקירה בארה"ב: בנק הפועלים סוגר את הפעילות בשוויץ - חצי שנה אחרי שהרחיב אותה

רק לפני חצי שנה הגביר הבנק את מאמצי השיווק בשלוחה בשוויץ ללקוחות ישראלים, אך לפי דיווח הבנק ההחלטה לסגור את הפעילות נפלה בגלל קושי להבטיח עמידה בכללי הציות מול הרגולציה הזרה; הבנק מדווח כי הוא קרוב להסכם מול רשויות המס האמריקאיות סביב פרשת העלמות המס

03.10.2017, 08:40 | רחלי בינדמן

בנק הפועליםסוגר את פעילות הבנקאות הפרטית שלו בשוויץ בעקבות הרמזים העבים ששלחה לעברו המפקחת על הבנקים חדוה בר לבחון מחדש את האסטרטגיה שלהם בחו"ל. הבנק דיווח הבוקר (ג') כי ההחלטה להפסיק את הפעילות ולמכור את נכסי הבנק נפלה כבר באמצע ספטמבר אך הדיווח בגינה עוכב כדי להשלים את ההליך.

קראו עוד בכלכליסט

ההחלטה לטענת הבנק התקבלה לנוכח מדיניות ניהול הסיכונים של הבנק, הפועל למזער את סיכוני הציות מול הרגולציה בחו"ל. בסביבת הבנק הסבירו כי התברר לבנק שבגלל החוקים המקומיים בשוויץ ובגלל כללי ציות בינלאומיים אין לבנק אפשרות ליישם את מדיניות הציות. זאת, בנוסף לרצון לאפס תיאבון סיכון על רקע פרשת חקירת העלמות המס בארה"ב הוחלט לסגור את הפעילות.

לפי הדיווח, עלות סגירת הפעילות תעלה לבנק 110 מיליון שקל שכוללת בעיקר תשלומי שכר ופיצויים לעובדים. אלא שבבנק חתמו בתחילת אוקטובר על מזכר הבנות עם בנק ספרא למכירת תיק נכסי לקוחות הבנקאות הפרטית הבינלאומית של הבנק כאשר רוב הלקוחות הם תושבי ישראל ואירופה. התמורה הצפויה מהמכירה תעמוד על סביב 98-120 מיליון שקל ולמעשה תתקזז עם ההוצאות הצפויות בגין סגירת הפעילות.

קשה שלא לתהות עד כמה השפיע כאן לחץ מצד הפיקוח על הבנקים שרק השבוע פרסם הוראה חדשה הדורשת מהבנקים לצמצם את הפעילות שלהם בחו"ל ולהותיר רק פעילויות שהבנק בטוח כי יוכל לעמוד בכל דרישות הרגולציה החלות במדינה הרלוונטית. המפקחת על הבנקים בר הבהירה במסר שלא משתמע לשני פנים כי היא מעוניינת שהבנקים ייצאו מהפעילויות בחו"ל ולא מן הנמנע כי המסר הזה אף הגיע קודם לכן לבנק הפועלים.

אריק פינטו מנכ״ל בנק הפועלים
אריק פינטו מנכ״ל בנק הפועלים צילום: צביקה טישלר

בשנתיים האחרונות פעלו הבנקים לצמצם את הפעילות שלהם בחו"ל. זאת, על רקע חקירת העלמות המס שהובילה לקנס עתק עבור בנק לאומי במסגרת הסכם אליו הגיע עם הרשויות האמריקאיות והפרשות של מאות מיליוני שקלים מצד בנק הפועלים ובנק מזרחי.

עם זאת, בנק הפועלים דיווח לפני חצי שנה כי הוא מרחיב את פעילות השיווק שלו בשוויץ ללקוחות ישראלים. בבנק אגב טוענים כי לא מדובר היה בהרחבת הפעילות אלא במיקוד הפעילות בלקוחות ישראלים. אלא שבסביבת הבנק טוענים כי מאז התברר לו כי יהיה קשה לעמוד בדרישות החוקים הזרים ולהבטיח שלא תהיה שום מעידה או בעיה, ולפיכך הוחלט לשם הזהירות לסגור את הפעילות.

עד כה ביצע הבנק הפרשות בהיקף של 188 מיליון דולר בגין חקירת העלמת המס. בנק לאומי הגיע להסכמות עם רשויות המס סביב אותה פרשה לאחר שהסכים לשלם כופר של 400 מיליון דולר, כך שבתלות בהסכמות אליהן יגיע הפועלים מול רשויות המס בארה"ב ייתכנו הפרשות משמעותיות נוספות.

סגירת הפעילות בשוויץ מזכירה את החלטת הבנק ב-2015 לסגור את פעילות הבנק הטורקי פוזיטיף שהסב לו הפסדים כבדים של מעל 100 מיליון שקל מאז נרכש ב-2007 על ידי יו"ר בנק הפועלים לשעבר דני דנקנר - שמעורבותו בעסקיו של הבנק תוך ניגודי עניינים היו בין הסיבות להרשעתו בפלילים ולשליחתו לעונש מאסר.

למעשה מתברר כי הפעילויות של הבנקים בחו"ל כלל לא היו רווחיות עבורם ובוודאי לא הצדיקו את התשומות הניהוליות סביב עמידה בכללי הרגולציה. ברגע שהתמריץ של לקוחות לפתוח חשבונות בחו"ל כדי לחמוק מתשלומי מס נעלם, גם התמריץ העסקי של הבנקים להחזיק שלוחות בחו"ל ירד משמעותית.

"הסדר כבר בחודשים הקרובים"

בתוך כך מדווח הבנק כי ביחס לחקירת הרשויות בארצות הברית את הבנק בחשד לסיוע ללקוחות אמריקאים בהעלמת מס - הבנק ממשיך לדון באינטנסיביות רבה יותר עם הרשויות על הממצאים שעלו בחקירה ובפרט על ממצאים בקשר לפעילות בנק הפועלים שוויץ. הבנק חושף כי במסגרת הדיונים עלתה אפשרות להגיע להסדר כבר בחודשים הקרובים. אמנם הבנק ביצע כאמור הפרשות בהיקף של מאות מיליוני שקלים בגין האפשרות להגעה להסדר אך בדיווח עצמו נכתב כי לא ברור אם בסופו של דבר עלות ההסדר תהיה גבוהה מההפרשות שבוצעו.

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות