אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מקפת לחוסכים: "אם תעברו למתחרים לפני דצמבר ‑ תפסידו אלפי שקלים" צילום: אלכס קולומויסקי

בלעדי לכלכליסט

מקפת לחוסכים: "אם תעברו למתחרים לפני דצמבר ‑ תפסידו אלפי שקלים"

קרן הפנסיה של מגדל הזהירה שהנוטשים יחמיצו חלוקה צפויה של עודף אקטוארי. המצב נוגע לעמיתי כל הקרנות

10.10.2017, 07:07 | רחלי בינדמן

קרן הפנסיה מקפת של חברת מגדל הזהירה את עמיתיה כי מי שיעבור בחודשיים הקרובים לקרנות מתחרות, יפסיד הטבה כספית חד־פעמית של אלפי שקלים. מבוטחים שביקשו להעביר את כספם לקרן אחרת קיבלו בימים האחרונים מסרונים והודעות אי־מייל ממקפת, שבהם נכתב: "מגדל־מקפת צפויה לחלק סכום עודף חד־פעמי לקראת סוף 2017 שעשוי להגדיל את היתרה על שמך באופן משמעותי. לתשומת ליבך! אם יועברו הכספים בגינך לקרן פנסיה אחרת לאחר 30.9.2017, לא תעמוד לך הזכות לקבלת הסכום העודף ממגדל מקפת, וגם לא מקרן הפנסיה אליה יועברו כספיך".

קראו עוד בכלכליסט

התחרות תיפול בין הכיסאות

כפי שנחשף ב"כלכליסט" באוגוסט האחרון, עמיתי קרנות הפנסיה החדשות ייהנו בקרוב מתוספת חד־פעמית של אלפי שקלים לחסכונותיהם, בשל עודף אקטוארי שנוצר בקרנות. מקורו של העודף בשינויים בהקצאת האג"ח המיועדות שמנפיקה המדינה לקרנות כדי לסבסד את החיסכון הפנסיוני. בראשית השנה המליצה ועדה בראשות מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד לשנות את חלוקת האג"ח המיועדות בין חוסכים צעירים ומבוגרים באופן שיפחית מהחוסכים הפעילים את נטל המימון של הפנסיונרים. העודף האקטוארי שנוצר בקרנות בשל המהלך יחולק בין העמיתים.

בקרנות הגדולות ההטבה לכל מבוטח תהיה גדולה במיוחד (בין 0.6% ל־0.9% מהסכום שצבר), שכן העודף האקטוארי שנוצר בהן גדול יותר בשל שיעור גבוה של מבוטחים שהגיעו לגיל פרישה. מי שצבר 500 אלף שקל באחת הקרנות הגדולות יקבל מענק חד־פעמי של 3,000 עד 4,500 שקל.

המפקחת על הביטוח דורית סלינגר. איחוד החשבונות נתן פתרון חלקי בלבד, צילום: אלעד גרשגורן   המפקחת על הביטוח דורית סלינגר. איחוד החשבונות נתן פתרון חלקי בלבד | צילום: אלעד גרשגורן המפקחת על הביטוח דורית סלינגר. איחוד החשבונות נתן פתרון חלקי בלבד, צילום: אלעד גרשגורן

ואולם הוראות הפיקוח על הביטוח לא הביאו בחשבון את המבוטחים שיחליפו את קרן הפנסיה שלהם בין מועד ההכרזה על ההטבה, בסוף ספטמבר, ובין מועד החלוקה, בסוף נובמבר. אלה יישארו קרחים מכאן ומכאן: הם לא יהיו זכאים להטבה מהקרן החדשה, כי לא היו חברים בה ברבעון החולף, אך גם לא מהקרן הישנה - שכן הם פרשו ממנה לפני מועד החלוקה.

יתר על כן, מי שעבר מקרן גדולה לקטנה בחודשים האחרונים כבר החמיץ את רוב ההטבה, משום שבהן ההטבה לעמיתים קטנה בהרבה.

סלינגר לא חשבה עד הסוף

בעיה דומה התעוררה בנוגע לכספים שנצברו בחשבונות פנסיה לא פעילים. במסגרת רפורמה שיזמה המפקחת על הביטוח דורית סלינגר בראשית השנה, כספים כאלה מועברים באופן אוטומטי לחשבונות הפעילים של החוסכים בקרנות אחרות. בשבוע שעבר הורתה סלינגר שלא לשלול את חלוקת העודף מחוסכים שכספם יועבר אוטומטית לקרן אחרת בחודשיים הקרובים. אלא שההוראה התעלמה מחוסכים שהחליפו קרן על דעת עצמם.

מצב זה מאפשר לקרנות פנסיה כמו קרן מקפת לנצל את חלוקת העודף האקטוארי כשוט נגד עזיבת חוסכים בחודשיים הקרובים. התוצאה היא הקפאת התחרות בין הקרנות בתקופה זו ‑ בניגוד למדיניותה של סלינגר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות