אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי סילוק דאעש: מסלימה המלחמה על הנפט בעיראק צילום: רויטרס

אחרי סילוק דאעש: מסלימה המלחמה על הנפט בעיראק

השתלטות צבא עיראק על שדה נפט וגז בחבל הכורדי מקפיצה את מחירי הנפט. העליות ממשיכות את המגמה שיצר טראמפ כשסירב לאשרר את הסכם הגרעין עם איראן

16.10.2017, 18:21 | דורון פסקין

מחירי הנפט ממשיכים לטפס היום (ב') בעקבות דיווחים שהגיעו מצפון עיראק על עימותים בין הצבא העיראקי והכוחות הכורדים, הפשמרגה.

קראו עוד בכלכליסט

מחיר חבית מסוג ברנט עולה ביותר מ־1% לכ־58 דולר. זהו המשך למגמת עליית המחירים מסוף השבוע, בעקבות הכרזתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי לא יאשרר את הסכם הגרעין עם איראן.

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

העימותים בצפון עיראק מתרחשים זמן קצר לאחר סילוק דאעש ופחות מחודש לאחר משאל עם שקיימו הכורדים בדבר עצמאותם, צעד שנתפס כאיום מצד הממשלה בבגדד וכן מצד שכנות החבל הכורדי, איראן וטורקיה. אתמול השתלטו יחידות מהצבא העיראקי על בסיס צבאי בקרבת עיר הנפט כרכוך וכן על שדה נפט וגז ועל משרדיה של חברת נפט באזור. לפי הדיווחים מבגדד, הכוחות הכורדים נסוגו ללא קרב, אולם הכורדים טוענים כי עשרות מאנשיהם נפגעו.

מעבר להשלכותיו הגיאו־פוליטיות, המאבק על כורדיסטן הוא בעיקר קרב על משאבים כלכליים אדירים, ובייחוד בתחום הגז והנפט. אזור כורדיסטן מפיק כ־600 אלף חביות נפט ביום, שהם כ־15% מתפוקת הנפט של עיראק.

בגדד חזרה והאשימה את הכורדים בגניבת הנפט העיראקי ועתה, אחרי שלוש שנות לחימה בדאעש, נראה כי היא מבקשת לסגור חשבון עמם.

בעלות ברית מפתיעות

מי שמסייע לממשלת עיראק במשבר המתגלגל הן דווקא שתי יריבות בימים של שגרה, איראן וטורקיה, שהחליטו לחנוק כלכלית את כורדיסטן כדי שזו תיסוג מחלום העצמאות. ביום ראשון בלילה הודיעה איראן על סגירת שלושת מעברי הגבול עם צפון עיראק - נקודות מעבר חשובות לאנשים ולסחורות עבור החבל הכורדי. מהלך זה מצטרף להפסקת טיסות מאיראן אל החבל הכורדי. בה בעת, לטורקיה מנוף כלכלי מאיים יותר על כורדיסטן בדמות סגירת צינור הנפט המשמש להובלת נפט מכרכוך לעיר ג'ייהאן בדרום־מזרח טורקיה, משם הוא ממשיך ליעדים אחרים בעולם.

לתמונה המורכבת נכנסת גם רוסיה. בשלוש השנים האחרונות, שבמהלכן ניצל החבל הכורדי את הכאוס שיצר דאעש כדי למכור בצורה עצמאית יותר גז ונפט, הפכה ענקית האנרגיה רוסנפט ללקוח מוביל. בכך, הזרימו הרוסים מאות מיליוני דולרים לממשלת החבל הכורדי. יתרה מכך, שבוע לפני משאל העם, חתמה רוסנפט על הסכם בשווי מיליארד דולר להקמת צינורות גז בחבל הכורדי. הרוסים לא ימהרו לראות את השקעתם יורדת לטמיון ולכן יעשו מאמץ כדי להביא לרגיעה.

הכותב הוא מנהל חברת קונקורד המזה"ת

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות