אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תנובה התערבה במחירי הגבינות בשופרסל ובמגה ותשלם קנס של 25 מיליון שקל צילום: עמית שעל

תנובה התערבה במחירי הגבינות בשופרסל ובמגה ותשלם קנס של 25 מיליון שקל

כך עולה מהסדר פשרה שאליו הגיע מונופול החלב עם רשות הגבלים עסקיים. החברה תודה שערכה הסדרים כובלים עם רשתות השיווק, בין היתר לקראת חג השבועות, במטרה להגביל את התחרות עם שטראוס וטרה. מנכ"ל תנובה לשעבר, אריק שור, ומנהל חטיבת המכירות לשעבר, ארז וולף, ישלמו קנס של 75 אלף שקל כל אחד. ההסדר יסייע לצרכנים להגיש נגד החברה תביעות ייצוגיות

21.10.2017, 19:03 | תומר גנון

רשות הגבלים עסקיים ותנובה חתמו על צו מוסכם (הסדר פשרה) לסגירת תיק החקירה נגד חברת המזון, שבמסגרתו יודה מונופול החלב בהתערבות אסורה במחיר הסופי לצרכן ברשתות השיווק שופרסל ומגה.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת ההסדר נקבע שתנובה תשלם קנס של 25 מיליון שקל, שיוחזרו ישירות לצרכנים באמצעות זיכוי בכרטיס אשראי שיינתן להם על קנייה ברשתות. במקביל, ההודאה של תנובה בביצוע העבירות צפויה להוביל לגל תביעות ייצוגיות של צרכנים נגדה בדרישה לפיצוי כספי.

היועץ המשפטי של רשות ההגבלים העסקיים אורי שוורץ. ניהל את המו"מ, צילום: רוני פרל היועץ המשפטי של רשות ההגבלים העסקיים אורי שוורץ. ניהל את המו"מ | צילום: רוני פרל היועץ המשפטי של רשות ההגבלים העסקיים אורי שוורץ. ניהל את המו"מ, צילום: רוני פרל

עוד נקבע בהסדר ששניים מבכירי החברה בתקופה הרלוונטית לחקירה (2008-2011), המנכ"ל לשעבר אריק שור ומנהל חטיבת המכירות לשעבר ארז וולף, ישלמו לקופת המדינה קנס אישי של 75 אלף שקל כל אחד. תיקי החקירה נגד השניים שנחקרו באזהרה בפרשה ייסגרו.

הגבלת מבצע על גבינות בחג השבועות

המגעים המתקדמים לחתימת ההסדר בין הצדדים נחשפו לראשונה ב"כלכליסט".

על פי ההסדר, תנובה תודה בכך שהייתה צד להסדר כובל אנכי (ספק מול לקוח) עם רשתות השיווק בשלושה מקרים שונים. במקרים אלה היא פעלה להתערב במחיר הסופי של מוצרים לצרכן ברשתות, ובכך הפרה הוראה מפורשת בצו הספקים שנחתם מולה. צו הספקים, שבוטל עם כניסתו לתוקף של חוק המזון, הגדיר מהי ההתנהלות המותרת ומהי ההתנהלות האסורה של הספקים מול רשתות השיווק - בין היתר בשאלת ההתערבות שלהם במחיר של מוצרם על המדפים.

באחד המקרים שבהם תודה תנובה, לקראת חג השבועות 2011 היא פנתה לרשתות וביקשה לערוך מבצע זהה לכל ספקיות החלב - תנובה, שטראוס וטרה - בנוגע לגבינה לבנה 250 גרם. שופרסל ומגה נענו לבקשה, וערכו שתיהן מבצע אחיד לכל הספקיות.

המנכ"ל לשעבר, אריק שור, צילום: עמית שעל המנכ"ל לשעבר, אריק שור | צילום: עמית שעל המנכ"ל לשעבר, אריק שור, צילום: עמית שעל

הבעייתיות מבחינת דיני ההגבלים במקרה זה נובעת מכך שהתחרות בין ספקיות מוצרי החלב, בפרט בתקופת שיא כמו שבועות, גוררת באופן טבעי תחרות על המחיר. כל ספקית מנסה בדרך כלל להציע לצרכן מבצע כדאי יותר, כדי שיקנה דווקא מתוצרתה. המחירים יורדים בדרך כלל בהתאם והצרכן נהנה. כאשר תנובה פנתה לקראת החג לרשתות, היא בעצם ביקשה למנוע את תחרות המחירים בינה לבין טרה ושטראוס. בעקבות כך הרשתות ערכו מבצע אחיד על מוצר של הספקיות במקום לאפשר תחרות ביניהן.

פיצוי ישיר לצרכנים

הפיצוי הכספי של תנובה יינתן ללקוחות שופרסל ומגה לאחר שהצו יאושר על ידי בית הדין להגבלים בירושלים. בצו נקבע כי כל מי שערך קניות בשתי הרשתות במהלך חודש ספטמבר 2017, החודש שקדם לפרסום הצו, ייכלל במסגרת הקבוצה הרלוונטית לזיכוי הכספי. כך למשל אם חצי מיליון איש ביצעו קניות בתקופה שנקבעה בהסדר, הזיכוי יעמוד על 50 שקלים לכל אחד מהם. התקופה הרלוונטית לקביעת הקבוצה היא לחודש שעבר, כלומר בטרם פרסום הצו להערות הציבור ולא לאחריו, וזאת על מנת לא ליצור מצב שבו הפשרה משמשת בפועל ככלי לקידום מכירות עתידיות ברשתות.

נציין כי הממונה על הגבלים עו"ד מיכל הלפרין, שייצגה בעבר את תנובה, לא הייתה מעורבת במשא ומתן להסדר לאור הסכם ניגוד העניינים שלה. מי שהובילו מצד הרשות את המו"מ היו היועץ המשפטי של הרשות, עו"ד אורי שוורץ, ועוד אסף מוזס, סגן היועץ המשפטי לעניינים פליליים. הצו צפוי להתפרסם בעוד שבוע להערות הציבור. חודש לאחר מכן הוא יוגש ביחד עם ההתנגדויות מקרב הציבור לאישור בית הדין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות