אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סמוטריץ' ליועמ"ש הכנסת: אסור על קיום הישיבה להלאמת מיליארד שקל מקק"ל צילום: דוברות הכנסת

סמוטריץ' ליועמ"ש הכנסת: אסור על קיום הישיבה להלאמת מיליארד שקל מקק"ל

ח"כ בצלאל סמוטריץ' ביקש לבטל את הדיון הדחוף בו עתידה ועדת הכספים להשתמש בחוק ההסדרים של תקציב 2015 - 2016 כדי לאפשר את ההלאמה. סמוטריץ': "לא ניתן להחיות את החוק הדרקוני אחרי זמן כה רב. נתוני התקציב שהיו רלוונטיים אז - אינם רלוונטים היום"

22.10.2017, 14:57 | שחר אילן

ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי פנה ליועץ המשפטי לכנסת עו"ד איל ינון וליועצת המשפטית של ועדת הכספים עו"ד שגית אפק בבקשה שיאסרו על קיום הדיון הדחוף בוועדת הכספים מחר (ב') בבוקר בחוק הלאמת הכספים מקק"ל. סמוטריץ', החבר בוועדה, טוען שלא ייתכן להחיות סעיף ישן מחוק ההסדרים של 2015 - 2016 ולהמשיך בחקיקתו.

קראו עוד בכלכליסט

הר הכספים שצברה קק"ל עד 2015 בסך ארבעה מיליארד שקלים הפך אותה יעד לדרישות חוזרות ונשנות של האוצר להעברת כספים למדינה. במסגרת הסכם קודם שנחתם העבירה קק"ל 2.2 מיליארד בשנים 2016 ו-2017. בהסכם נקבע שלא יהיו למדינה דרישות תקציביות נוספות עד 2021.

ח"כ בצלאל סמוטריץ ח"כ בצלאל סמוטריץ' | צילום: עומר מסינגר ח"כ בצלאל סמוטריץ

למרות זאת, האוצר הסתמך על העברה נוספת של מיליארד כמקור מימון לתקציב 2018 ובשבועות האחרונים מפעיל לחץ כבד על קק"ל להעביר את הכסף. ועדת הכספים של הכנסת תתכנס מחר בבוקר לדיון בחוק שיאפשר את ההלאמה.

ועדת הכספים עתידה להשתמש בפרק מחוק הסדרים של תקציב 2015 - 2016 שאושר בקריאה ראשונה במליאה אבל לאחר מכן הוקפא במסגרת ההבנות שהושגו בין המדינה לקק"ל על העברת 2.2 מיליארד שקל. עכשיו מקימה הממשלה את הפרק לתחייה. ההצעה יוצרת מנגנון שבו אם תסרב הקרן להעביר את הכסף - יבוטל הפטור ממס המוענק לה ולחברת הבת שלה הימנותא.

סמוטריץ' כתב לינון ואפק כי "מדובר בהצעת חוק דרמטית שכמעט מלאימה את קק"ל באופן כוחני וחד צדדי. הצעה שנועדה, על פי הבנתי, לאלץ את קק"ל - בניגוד לרצונה ובניגוד להתחייבות קודמת של הממשלה - להעביר סכומי כסף גדולים מקופתה לקופת האוצר".

לטענתו, "לא ניתן 'להחיות' בחלוף זמן כה רב חוק כה דרקוני שהועבר בקריאה ראשונה כחלק מחוק ההסדרים של התקציב הקודם, ולקדמו כעת במנותק מההצדקות שהתקיימו, אולי, בשעתו. נתוני התקציב שהיו רלוונטיים אז, אינם רלוונטיים היום".

הוא טוען ש"קידום הצעת החוק באופן הנוכחי הוא זלזול בכנסת, בהליך החקיקה ובזכותם לקיים דיון ענייני בהצעת החוק בכל שלביה". עוד הוא טוען ש"מדובר בפגם היורד לשורשו של הליך", מונח שבמונחים משפטיים מרמז על האפשרות לעתור לבג"ץ כנגד העברת החוק בהליך פסול.

במכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו וכן לשרת המשפטים איילת שקד ממפלגתו של סמוטריץ', הוא מכריז "לא אתן יד לפגיעה במוסדות הלאומיים. צר לי שגם בקואליציה הלאומית בה אנו חברים יש מי שפועל על מנת לגדוע את הענף עליו מושתתים המוסדות הלאומיים לשם קידום אינטרס כלכלי קצר טווח, תהא חשיבותו אשר תהא".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות