אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
 בנק אוף אמריקה: שליש מהאנשים ינתקו קשר עם חבר בשל חוב של 100 דולר או פחות צילום: שאטרסטוק

בנק אוף אמריקה: שליש מהאנשים ינתקו קשר עם חבר בשל חוב של 100 דולר או פחות

חברות זה דבר יקר? תלוי את מי שואלים. בסקר שבחן כיצד משפיעים עניינים כספיים על מערכות יחסים קרובות, 10% מהנשאלים השיבו שחוב של 10 דולר הוא עילה מספקת להפסקת חברות

23.10.2017, 16:32 | שירות כלכליסט

עניינים כספיים יכולים לפגוע בקשרי חברות ואף להרוס אותם. כך על פי סקר מקיף שערך בנק אוף אמריקה, שבדק את ההשפעות של כסף על מערכות יחסים קרובות. על פי ממצאי הסקר, למעלה ממחצית המשתתפים חוו סיומה של ידידות בשל חוב כספי ואילו 43% מהאמריקאים מוכנים לסיים חברות עם מישהו שלא מחזיר חוב.

קראו עוד בכלכליסט

ומסתבר שלא דרושים סכומים גבוהים כל עיקר כדי להביא להרס היחסים - אחד מתוך שלושה אנשים אמר שנקודת השבירה שלהם היא ברף של 100 דולר או פחות. 10% הודו שאפילו חוב של 10 דולר הוא עילה לסיום חברות. אולם ל-36% מהאנשים דרוש חוב של 100-500 דולר כדי לסיים חברות.

אולם ישנם דברים שניתן לעשות כדי למנוע קרע ביחסי חברות בשל כסף. ראשית, לא צריך לפחד מלהזכיר לחברכם שהוא חייב לכם כסף. "רוב הסיכויים הם שהוא פשוט שכח שהוא חייב לכם כסף", אומרת כתבת פיננסים בניו יורק טיימס ניקול לפין. "ללא קשר, אל תותירו מקום לספק - פשוט שאלו את חברכם מתי נראה לו שהוא יוכל להחזיר לכם את כספכם. ציינו את הסכום המדויק כדי לוודא ששניכם על אותו התדר".

מריבה. אנשים מעדיפים לעסוק ברכילות ובמזג אוויר ומלבד שלא לדבר על עניינים פיננסיים, צילום: שאטרסטוק מריבה. אנשים מעדיפים לעסוק ברכילות ובמזג אוויר ומלבד שלא לדבר על עניינים פיננסיים | צילום: שאטרסטוק מריבה. אנשים מעדיפים לעסוק ברכילות ובמזג אוויר ומלבד שלא לדבר על עניינים פיננסיים, צילום: שאטרסטוק

עם זאת, רבים מאתנו נמנעים מלעשות זאת. יותר מ-4 מתוך כל 10 אנשים (44%) אמרו שהיו מעדיפים לשוחח עם חבריהם על דרמות משפחתיות, בעיות משקל, חיי האהבה או ענייני היגיינה אישית - ורק לא לשוחח על החוב. אולם אפליקציות תשלומים כמו "זל" (Zelle), "ונמו" (Venmo) ופייפאל, מקלים כעת על אנשים לבקש את כספם בחזרה ואף לקבלו במקום. ואכן אחד מתוך חמישה משתתפים בסקר אמרו כי שליחת כסף באמצעות הסמארטפון הייתה משפרת את היחסים עם חבריהם.

יש מה לעשות

לדברי ד"ר מלני רוס מילס, מומחית לקשרים בין-אישיים: "זה מפתה לדחות את השיחה על החוב ואולי להזכיר אותו באמצעים פאסיביים-אגרסיביים. אולם ככל שממתינים יותר כך נעשה קשה יותר להעלות את העניין באופן חיובי. מכל מקום, לכל אחד יש את הסוגיות שלו מול כסף כך שבמקום להיפגע מחוב שלא שולם, ניתן לראות זאת כבעיה אישית של החייב.

אולם לפעמים גם זה לא עוזר. "יש אנשים שצריך להזכיר להם כמה פעמים. אם החייב לא משלם לכם מיד, קבעו תאריך יעד נחרץ. תרככו את הדרישה באמצעות העלאת אירוע אישי שלכם כמו חופשה שעבורה אתם זקוקים לכסף וכדומה". אומרת לפין.

תגיות