אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ריבלין תוקף את נתניהו: מתנהלת מהפכה בניסיון להחליש שומרי הסף וסוף הממלכתיות צילום: מוטי קמחי

ריבלין תוקף את נתניהו: מתנהלת מהפכה בניסיון להחליש שומרי הסף וסוף הממלכתיות

בנאומו בפתיחת מושב החורף של הכנסת תקף נשיא המדינה רובי ריבלין את ראש הממשלה ומקורביו: "יש ניסיון להחליש את בית המשפט ולהזמין את הציבור לערער על סמכותו". נאומו של ראש הממשלה במליאה התמקד במתנגדיו, אותם כינה "החמוצים": "יש לי כבוד רב למוסדות הדמוקרטיה. אין לי שום כבוד לצביעות"

23.10.2017, 17:24 | שחר אילן

בנאומו בפתיחת מושב החורף של הכנסת היום (ב')  דיבר נשיא המדינה רובי ריבלין בחריפות נגד מדיניות ראש הממשלה בנימין נתניהו ומקורביו כלפי רשויות השלטון האחרות. הוא האשים אותם בביצוע מהפכה ובניסיון מתמשך להחליש את שומרי הסף. ריבלין לא נקב בשמו של ראש הממשלה אבל כוונתו הייתה ברורה. 

נשיא המדינה רובי ריבלין בפתיחת מושב הכנסת, צילום: מוטי קמחי נשיא המדינה רובי ריבלין בפתיחת מושב הכנסת | צילום: מוטי קמחי נשיא המדינה רובי ריבלין בפתיחת מושב הכנסת, צילום: מוטי קמחי

 
לדברי ריבלין, 25 שנים לאחר המהפכה החוקתית, "אנו עדים היום לרוחות של מהפכה או הפיכה שנייה. שלטון הרוב הוא השליט הבלעדי. תחת מציאות שבה 'הכל שפיט', צומחת מציאות שבה 'הכל פוליטי'. אפילו צה"ל פוליטי?" שאל. "מלוא כל הארץ ומוסדותיה – פוליטיקה". לדבריו, "במהפכה הזאת, השליט הוא גם הקורבן. תמה ממלכתיות מן הארץ ואחרינו המבול".

לדבריו, הדבר "נראה כניסיון מתמשך להחליש את שומרי הסף של הדמוקרטיה הישראלית". עוד אמר כי "יש ניסיון להלך אימים על בית המשפט, להחליש אותו כמוסד ולהזמין את הציבור לערער על סמכותו". ריבלין שאל "כיצד בית משפט עליון מאוים, קונפורמי, חסר שיניים, יכול להיות אינטרס של מדינת ישראל ושל הדמוקרטיה הישראלית?".

הנשיא תקף גם את הביקורת על התקשורת. "זה דבר אחד לעבוד בתיקון התקשורת ודבר אחר לבקש לשלוט בה. כיצד תקשורת חלשה, מתחננת על חייה - יכולה להיות אינטרס של מדינת ישראל או של דמוקרטיה בכלל ושל הדמוקרטיה הישראלית בפרט?".

ריבלין ציין ש"השחיקה הזאת לא עוצרת כאן. היא ממשיכה בהתבטאויות קשות נגד הפקידות המקצועית הבכירה ומבקר המדינה, ומגיעה עד כדי השתלחויות פומביות חוזרות ונשנות בצה"ל ובמפקדיו הבכירים. תופעה, כפי שאמר שר הביטחון אביגדור ליברמן, הפוגעת בביטחון הלאומי של מדינת ישראל. ואני שואל אתכם, רבותיי, עד אנה אנו באים במהפכה?".

לדברי ריבלין, מותר לממשלה לערוך שינויים מערכתיים "אבל מה בין זה לבין הפגיעה בלגיטימיות של המוסדות עצמם? האם אין לנו עוד צורך בהם? האווירה הזאת, של ה"דה לגיטימציה", אווירת ה"הכל פוליטי", מחלחלות היום אל הציבור, שמקבל את המסר, שאין עוד ממלכתיות, יש רק משילות. ודמוקרטיה פירושה שהחזק קובע. דמוקרטיה פירושה שהכוח של הרוב המזדמן הוא שקובע".

ריבלין הדגיש ש"המהפכה המתרחשת לנגד עינינו איננה המשך של הרוויזיוניזם או של הבגניזם. להיפך. המהפכה הפוליטית הזאת בזה להדר הז'בוטינסקאי. היא רואה בבגין אדם שרק ייחל להכרה מהאליטה הישנה, אדם שלא היה אמיץ דיו להשלים את המהפך".

מתנגדי רה"מ - "חמוצים"

לאחר נשיא המדינה נאם נתניהו, ואמר שסיכם עם שר האוצר משה כחלון על הורדת מסים לאזרחים ולעסקים הקטנים בתקופה הקרובה.

נאומו של נתניהו התמקד במתנגדיו, אותם הגדיר "החמוצים". הוא אמר כי "הם מתעלמים מההישגים ואומרים שיש דשדוש במקום". לדבריו "תעשיית הדכדוך עדיין קיימת. יש לה ייצוגים גם בתקשורת. השנה יש חידוש, תעשיית הדכדוך הצמיחה ענף חדש. ענף החמוצים. פעם טיפחו אתרוגים, היום - חמוצים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתיחת מושב הכנסת, צילום: מוטי קמחי ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתיחת מושב הכנסת | צילום: מוטי קמחי ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתיחת מושב הכנסת, צילום: מוטי קמחי

ראש הממשלה הסביר את דבריו: "היום הם אומרים 'יש תחושת חמיצות בציבור. נתניהו מסתובב בפנים חמוצות. מחמיצים הזדמנויות היסטורית'". לדבריו, השיטה של החמוצים היא ש"הכל שיסוי. להגיב על ידיעות שקריות זה שיסוי"? שאל. "לבקר העסקה בעייתית של יועץ פוליטי זה שיסוי? זו פגיעה בשלטון החוק?".

נתניהו אמר על מתנגדיו: "מבחינתם, חלה התקדמות רק כשמפנים יישובים. מנסים להלך אימים על גורמי האכיפה להגיש כתב אישום בכל מקרה. לזה קוראים שלטון החוק?". הוא טען ש"יש לי כבוד רב למוסדות הדמוקרטיה. אין לי שום כבוד לצביעות". לדבריו, "כשמחנה אחד מביע את דעתו זה חופש הביטוי, אבל כשהמחנה השני מביע את דעתו - הם קוראים לזה שיסוי". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות